GündemSiyasetUlaşımÜnye

100 Gündür Trafiğe Çözüm Arıyoruz!

Alp Medya Ajans olarak 100 gündür Çınar Gazetesi, Alp Tv ve Radyo yayınlarımız ile Ünye’deki trafik sorununa dikkat çekerek çözüm için alternatifler arıyoruz. Karadeniz’in dikkat çeken cazibe merkezlerinden olan Ünye ne yazık ki trafik sorunuyla boğuşuyor. Şehrin önde gelenleri bir araya gelip henüz bir masa etrafında buluşabilmiş değil. Mart sonunda Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından görevlendirilen Mimar Nihat Şen ve beraberindekilerin Ünye’den haberi yokmuşçasına sunum yaparak meseleyi şimdilik kapatmaları ve henüz bir adım atılmaması işin takip edilmediğini gözler önüne seriyor.

Kentin hemen hemen her yerinde mutlaka bir yanlış park, sokak aralarında trafiği kilitleyen araçlar ve trafik yüzünden kavgalar görüyoruz.

Konuya ilişkin olarak gazetemize demeç veren isimler de bu sorunun bir an önce çözülmesi taraftarı. Muhalefet kanadı Ünye’yi yönetenlerin elini taşın altına koyması gerektiğine işaret ederek çeşitli öneriler sunarken iktidar kanadı ise kısa sürede ilçe genelinde trafiğin çözümüne ilişkin çalışmalar başlayacağını söylüyor.

 

Deva Partisi İlçe Başkanı Tosun: “Niksar Caddesinin Trafiği Farklı Yollara Paylaştırılmalı”

Deva Partisi Ünye İlçe Başkanı İrfan Tosun, çözümü şehrin arkasından geçecek olan bulvar yolu ve Niksar caddesi trafiğinin gidiş ve geliş şeklinde farklı yollara paylaştırılmasında görüyor.

Ünye’nin trafik sorununun çözümü öncelikle şehrin arkasından geçecek olan bir bulvar yoluna bağlı. Ünye’nin sahil kesiminde araç yoğunluğu olmamalı. Bu insanlar Ünye’nin sahilinde top oynuyordu ve saat 3 buçukta Kanberoğlu geçiyordu, biz ona el sallıyorduk. Araba geçiyor diye alkış yapıyorduk ve mahallemizde bir tane araba vardı. Şu anda herkes yatırım amaçlı araç aldığı için ilçede araç kalabalığı var.

Bunun yanı sıra Niksar Caddesi Yolu trafiği de gidiş geliş yönü farklı yollardan olmalı. Yine Niksar Caddemizde tek yön olurken buradaki kaldırımlar da daraltılmalı diye düşünüyorum. Bizim Niksar Caddesi’nde yan bağlardan çok fazla giriş çıkış var. Bunun en büyük önlemi geliş gidiş şeklinde yoldur.

Ünye Karadeniz Bölgesi’nde ortada reflüjü olmayan tek yol Ünye. Yolun genişleme şansı yok ancak tek sıkıntısı özellikle yaz ayları ve bayram dönemlerinde çok sıkışıklık yaşıyoruz.

 

 

Saadet Partisi İlçe Başkanı Özgür Şahin: “Niksar Caddesi Eski Haline Dönmeli, Kaldırım Daraltılmalı”

Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin ise “Trafik ne zaman çözüme kavuşur?” sorusunu “Cevabı mevcut yönetimde” şeklinde cevapladı. Şahin, iktidar yetkililerinin muhalefetin çözüm önerilerine kulak tıkamaması gerektiğini söyleyerek şu açıklamalarda bulundu:

Ünye-Akkuş-Niksar Caddesi’nin trafiğin rahatlaması için eski haline dönmesi gerektiğini savunan Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, “Şehir içindeki birçok yolun dar olması, bunun yanında dolmuşların ve bu dolmuşları kullanan halkın durak alışkanlığı olmaması hasebiyle dolmuşların istediği yerde yolcu alıp indirmesi şehir içindeki trafiği sekteye uğratıyor. Ünye-Akkuş-Niksar Caddesi; İmam Hatip Lisesi’ne kadar olan kısımda kaldırımların genişletilip yolun daraltılması, bu söylediğimiz problemin yanında yol güzergâhındaki esnafa da mal indirip-bindirirken sıkıntılar yaşatmakta trafik alabildiğince sıkışmaktadır. Öncelikli olarak buranın tek yöne indirilmesi değil, kanaatimizce yol eski haline genişletilmeli, kaldırım 80-100 cm kadar daraltılarak hem trafik hem de bu konuda sıkıntı yaşayan bölge esnafı rahatlatılmalıdır. Bu bölgeye sabah trafiğinin ve akşam trafiğinin yoğun olduğu zamanlarda kamyon ve kamyonet tarzı araçların trafiğine kapatılarak bu saatlerde trafiğin sıkıştırılması engellenmelidir; bunun kontrolleri konacak kamera sistemleri ve bölgede olacak trafik ekiplerince yapılmalıdır.”

Şahin, “Bize kalsa bir an önce bir an önce çözüme kavuşturulmalı. Ama yetkililerin bir görünen çalışması yok. Ne zaman yapılacağını mevcut iktidar bilir. Biz muhalefet olarak talep ederiz, çözüm yolu öneririz, iktidar bunlardan uygun olanı yapar. Zaman zaman iktidar partilerinin muhalefeti dinlemesi gerekir. Sorunların ne zaman çözüleceğinin cevabı mevcut yönetimde.”

 

 

Berkay Torunoğlu: “20 Yıldır Şehri Yönetenler Nerede?”

İyi Parti Ünye İlçe Teşkilatı Sözcüsü Berkay Torunoğlu, cevabı Ünye’yi yönetenlerde aramak gerektiğine vurgu yaparak çözüm için uzun yılları kapsayan bir planlama yapılması gerektiğini ifade etti. Torunoğlu şöyle konuştu:

“Ünye doğru planlandığı zaman çözülür. Ünye’de 30-40 yıllık bir plan çizilmesi gerekir. Yeşil alanlar, eğitim alanları, sanayi ve tarım alanları belirlenir ve bu dönüşümle birlikte otopark alanlarının yerleri ve trafiğin akışı da belirlenir.

20 yıldır şehri Adalet ve Kalkınma Partisi yönetiyor. İnsanlar da istikrar devam etsin diye sürekli bu yönetime oy veriyor. Bunun neticesinde görüyoruz ki bu iktidarda yeni yöneticiler bir önceki yine kendilerinden olanları suçlayarak iş yapıyor. Sonuçta 20 yıldır şehri yöneten sizseniz neden 20 – 30 – 40 yıllık planları şimdiye kadar hazırlamadınız? Ünye’nin trafik sorunu doğru ve zamanında yerinde planlama yapılarak çözüme kavuşacaktır.”

 

 

Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Alparslan: “Dolmuş Durakları İçin Çalışmalar Başlıyor”

SS 13 No’lu Taşıyıcılar Kooperatif Başkanı Ömer Alparslan ise Büyükşehir Belediyesi ile irtibata geçtiklerini ve çok yakın zamanda Ünye trafiği için bir çalışma başlatılacağı müjdesini aldıklarını söyledi. Alparslan, “Büyükşehir dolmuşlar için yeni bir dolmuş hattı için durak yerleri hazırlığında olacak. Kısmen de olsa bir çözüm olur bu. Tamamen çözüm için ise kaldırım daraltılmalı ve yol ikiye bölünerek ortaya reflüj konulmalı. Gidiş ve dönüş yolu net olarak belirlenmeli ve şeritler birbirine müdahale etmemeli. Dolmuşlarla ilgili olarak yapılacak çalışma birkaç güne şekillenir diye düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

 

Ak Parti İlçe Başkanı Argan: “Çözüm Birdenbire Olacak Değil”

Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan ise yaptığı açıklamada, ilgili kurumların bu meseleye ilişkin zaten bir çalışma içinde olduğu ve elde edilecek sonuçlarla birlikte kesin çözümün sağlanacağını dile getirdi. Argan, birdenbire bir çözüm beklemenin yanlış olduğunu ancak bir yerden başlanarak şimdilik kısmi faaliyetlerle net çözüme gidilebileceğini aktardı.

 

Şuandaki mevcut çalışmalarla ilgili bilgiler aktaran ve işaret/levhalama faaliyetlerine başlanacağını belirten Başkan Kenan Selim Argan şöyle konuştu:

“Trafik sorunu öyle hemen bir anda çözüme kavuşturulacak bir mesele değil. Büyükşehir sorumluluk alanında karayolları birlikte yapılacak çalışmalar var. Geçtiğimiz aylarda Ünye’de bununla ilgili bir çalıştay yapılmıştı. Buradan çıkacak sonuçlarla birlikte bir adım atılacaktır.

Geçmişte caddelerin yarını düşünmeden yapılmış olması şimdi önümüze sorunlar olarak çıkıyor. Ben bu sorunların kökten bir anda çözüleceğini değil de şimdilik bir palyatif çözüm geçici çözümün yapılacağını düşünüyorum. Hemen bunun ardından ciddi bir çalışma yapılarak herkesin her kurumun elini taşın altına koyacağı bir kalıcı çözüm yoluna gidilmelidir. Bu konu ile ilgili olarak da zaten büyükşehir belediyemizin Ünye’de bir çalıştay ve bilgi paylaşımı bulundu. Fakat oradan çıkan sonuca da baktığımızda birdenbire topyekün çözüm mümkün değil gibi görülüyor. Öncelikli olarak Niksar Caddesi’ninn belli bir kısmının tek şerit olması üzerine ve diğer caddelerde trafiği rahatlatacak şekilde çalışmalar yürütülüyor. Yolların tek yönlü ve çift yönlü olmasıyla ilgili tabela çalışmalarına da başlanıldı. Şuanda emniyet müdürlüğü, belediye ve ilgili kurumlarla birlikte bir işaret ve levhalamaların çalışmaları yapılıyor. İnşallah Haziran ayı içerisinde bir pilot bölge oluşturulması itibariyle şehrimizde uygulanacak.

Ünye’nin trafik sorunu çözülmez, Ünye’den bir şey olmaz demek bu şehre yapılacak en büyük haksızlık demektir. Bir taraftan mutlak suretle başlamamız gerekir. Yavaş yavaş Ünye’deki trafik dönüşümünü hep birlikte çözmenin gayretinde olacağız.

Vatandaşlarımızın da gelişigüzel park yapmaktan kaçınmalarını rica ediyorum. Baktığında otoparkların hemen yanı başında dahi yanlış parklanmalar yoğunlukta. Millet ve devlet işbirliğinde karşılıklı anlayış içerisinde çözüme kavuşacağımıza inanıyorum. Trafik esasında bir kültür ve Haziran sonu itibariyle Ünye’de işaret ve levhalama çalışmalarının da yapılarak bu sorunun kısmen de olsa çözüleceğine inanıyorum.”

 

Ünyeliler yıllardır kanayan yara olarak devam eden trafik sorununun bir an önce kavuşması için net bir adım bekliyor, iş takibi bekliyor.

 

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu