GündemİlçelerTarımÜnyeYaşam

Köy Pazarında Soğuk Rüzgarlar Esiyor

Pazardaki üreticiler dondurucu soğukta evine ekmek götürmek için soğuk havaya aldırış etmeden satış yapmaya devam ediyor.

Her gün farklı pazarlarda ürünlerini satmak için yola koyulan üreticiler, bugunkü Çarşamba pazarında satış yapamamaktan ziyade, ‘’bize sahip çıkılmıyor’’ sitemini dile getirdiler.

Sabahın erken saatlerinde dezgahlarını açarak yeşilliğinden, süt ürünlerine varıncaya kadar bin bir çeşit ile tüketiciye en ucuz ve doğal ürünlerini getirdiklerini ancak yine de emeklerinin karşılığını alamadıklarını söyleyen Tenzile Zorlu, ‘’saat 9.30 dan bu yana bekliyoruz. Kimse alışveriş yapmıyor. Sabahtan beri kazandığımız 200 lira para. Onu da akşam eve giderken markete bırakıp eve öyle dönüyoruz.’’ Dedi.

Haftalardır satışların olmadığından yakınan, 2-3 liraya satmalarına rağmen kimsenin almadığını söyleyen Fatma Hanım, ‘’ Herkesin ortak noktası pahalılık. Buna bir de havaların normal şartların tam tersinde gitmesi eklenince insanlar alışveriş yapmayı bıraktı gibi görünüyor. Ünye halkı ne diyor merak ediyorum’’ diye konuştu.

Üretmenin basit bir şey olmadığını, eskiye fiyatlara alışan tüketicinin yeni fiyatları duyunca pahalı geldiğini söyleyen pazarcı Musa Elmas, ürünlerin pazara gelene kadar hangi zor şartlardan geçtiğini bilmeyenlere bu durumu anlatmanın çok zor olduğunu belirterek şu ifadelere yer verdi;

‘’ Üreticiyi anlayan şuanda yok. En düşük fiyatta gübre alıyoruz desek 500 liranın altında yok. Her şeyi hesaplayarak geldiğimiz nokta zarar üstüne zarar. Mevsim normallerinin değişmesi üreticiyi son derece etkiliyor. Buğday, arpa ve buna benzer ürünlerin üretiminde sıkıntı yaşayabiliriz. Verimin düşmesine sebep olur. Maliyetin yüksek olması demek hem üreticiyi hem de tüketiciyi zorlar. Pazarda yüz kişi fiyat soruyor 10 kişi alıyor.

Genel olarak işlerin durgun gittiğini, kuru kalabalığın olduğunu söyleyen Osman Dönmez, ‘’ Üretici olarak kimseden destek görmüyoruz. Tek destekçim evdeki hanımım. Bu şekilde tarımın ileriye gitmesi zor.’’

Bir kadın olarak sabahın erken saatlerinde evin bütün işlerini hallederek pazara gelip satış yapamadıklarını söyleyen Zekiye ve Gülseren Hanım, işimiz Allah’a kaldı. Artık kuldan bir şey beklemiyoruz. Soğuk havalar devam ederse satış yapamadan eve döneriz. En pahalı ürünümüz tereyağı bıraksınlar da o da o kadar olsun.’’ Diye konuştular.

Pazar da sebze ve meyve fiyatları ise şu şekilde;

Ispanak.10 lira

Dereotu : 5 lira

Maydanoz: 5 lira

Elma: 10 lira

Karalahana: 5 lira

Marul: 10 lira

Haber: Gülten KODAL

admin

admin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu