“Ordu Balı Marka Olacak”

526

Vali Seddar Yavuz, Ordu Valiliği öncülüğünde yürütülen “Arım, Balım, Peteğim” projesi kapsamında bal analiz laboratuvarları ve paketleme tesisinde incelemelerde bulunarak, BALMER şirketi hakkında bilgiler aldı.

Beraberinde, BALMER şirketinin ortakları olan Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Ordu Arıcılar Birliği Başkanı Akın Çiftçi, Ordu Arıcılık Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak ve diğer yetkililerle birlikte bal paketleme tesisini gezen ve analiz laboratuvarlarında incelemede bulunan Vali Seddar Yavuz, kampüsü içinde yapımı tamamlanan ve test üretimine başlanan bal paketleme tesisi ile analiz laboratuvarlarının son durumları hakkında Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Feyzullah Konak’tan bilgiler aldı.
Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen 10 Milyon Avro bütçeli “Arım Balım Peteğim” projesi kapsamında inşa edilen bal paketleme ve analiz laboratuvarını inceledikten sonra BALMER şirketi hakkında bilgiler alan Vali Yavuz, balda rekabet gücünün artması ve ürünün daha iyi değerlendirilmesi için Ordu Valiliği tarafından hazırlanan ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen projede son aşamaya gelindiğini söyledi.

Vali Yavuz, tesisin işletilmesi noktasında Ordu’da farkındalık oluşturmak amacı ile Ordu Valiliği, Altınordu Belediye Başkanlığı, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı, Ordu Arıcılık Enstitüsü Müdürlüğü ve bal üreticilerinin katılımı ile bir toplantı gerçekleştirildiğini hatırlatarak, proje değerinin yaklaşık 40 Milyon TL olduğunu ifade etti. Yapılan toplantı sonrası bal üreticisinin motive olduğunun altını çizen Vali Seddar Yavuz, Ordu balında markayı garanti etmek istediklerini söyledi.

“Üretici Alın Terini En İyi Fiyattan Pazarlayacak”

Vali Yavuz, “Arıcılık Enstitüsünün gözetim ve denetimindeki laboratuvar sistemlerimiz belki dünyada tektir. Bu denli bal analizi yapabilen laboratuvar sistemleri nerdeyse yok denecek kadar azdır. Bununla övünüyoruz, gurur duyuyoruz. Burada arının balı hangi çiçekten ürettiği, katkı maddesinin olup olmadığı dahil her türlü analiz yapılabiliyor. Bundan sonra bir sertifikasyon sistemine geçeceğiz. Bunu yaptığımızda, balla ilgili insanların zihnindeki şüpheyi ortadan kaldıracağız. Yediğim bal hakiki bal mıdır? Yoksa şeker midir? İnsan sağlığına zararlı bir madde var mıdır? Tüm bu soru işaretlerinin tamamını bertaraf etmiş olacağız. Böylelikle üreticimizin alın terini ve ürünün en iyi fiyattan pazarlama, aynı zaman tüketiciyi de en kaliteli balla buluşturmak gibi önemli bir işlevi görmüş olacağız” dedi.

“Balmer Şirketi Kuruldu”

BALMER Paketleme Pazarlama Analiz Ve Danışmanlık Hizmetleri A.Ş ünvanlıyla şirketin kurulduğunu da belirten Vali Yavuz, “Şirketimizin şu anda yönetim kurlu başkanı Ordu Arıcılar Birliği Başkanımızdır. Şirkette aynı zamanda Ticaret Sanayi Odası Başkanımız ve Altın Ordu Belediye Başkanımız da imza yetkili kurumlar olarak öne çıkıyor. Bunların haricinde Ordu, Giresun, Trabzon, Sinop, Samsun, Rize Arı Yetiştiricileri Birlikleri ile Esnafı Sanatkârlar Odalarımız da bu şirketin ortağı konumundadır. Dolayısıyla şu aşamada 1.350.000 TL sermayeli şirketi kurmuş bulunuyoruz. Bu şirketin başka bir avantajı da, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca buradaki laboratuvar çalışanlarının ve analiz bedellerini karşılayacak olmasıdır. Bu da yaklaşık 2 Milyon TL civarında bir rakama tekâmül ediyor. Daha da önemlisi, bu tesiste çalışacak teknik elemanları, geçici görevlendirmek suretiyle Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımız bize destek olacak. Dolayısıyla artık bu şirketin başarısız olma gibi bir şansı yok. Her türlü imkanı Avrupa Birliği fonlarımız sağlıyor. Bundan sonra profesyonel bir yönetim, gerçekçi bir yaklaşımla pazara odaklanma sağlanmalıdır. Şirket bünyesinde en önemli ürünlerimizden bal ve türevleri paketlenecek. Sadece baldan bahsetmiyoruz, burada arı sütünden de bahsediyoruz. Sadece baldan kazanma değil, baldan başka ürünlerden de kar getiren başka alanlarda var. Dolayısıyla bu alanlara yönelerek, zaten Türkiye’de bir marka olan Karadeniz balını, Ordu balını marka haline getirecektir. Bölgemizdeki bütün üreticilerimiz bundan yeteri kadar istifade edecektir” diye konuştu.

“Karadeniz İçin Önemli Bir Gün”

Vali Seddar Yavuz açıklamasının devamında, Karadeniz için önemli bir gün olduğunu belirterek, bal paketleme tesisinin bugün itibariyle test üretimine başlandığını müjdeledi.
Vali Yavuz, “Artık bundan sonra bu emaneti şirketimize teslim ediyoruz. Valiliğimizin gözetim ve denetimde, şirketimiz tamamen piyasa koşullarında hizmet edecek ve inşallah üreticimizin hak ettiği geliri de elde etmesini sağlayacak. Aynı zamanda tüketimiz de sağlıklı ve gerçekten kaliteli bir bala ulaşmış olacaktır” diyerek sözlerini tamamladı.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı