Acil Durum ve Afetler İçin Eğitim Veriliyor Tehlike ve Riskler Ortadan Kaldırılıyor

542

Ordu Büyükşehir Belediyesi, tüm yerleşkelerinde bulunan hizmet binalarını olası acil durum ve afetlere karşı hazırlıyor.

Çalışanlar Tehlikeye Ve Tehditlere Karşı Bilinçlendiriliyor

Büyükşehir Belediyesi, tüm yerleşkelerinde bulunan hizmet binalarını olası afet ve acil durumlara karşı hazırlıyor. İtfaiye Dairesi Başkanlığınca düzenlenen tatbikatlar ile doğal afetlere, sınai kazalara, yangınlara, sabotajlara, savaşlara ve terör olaylarının ortaya çıkardığı tehlikeye ve tehditlere karşı çalışanların bilinçlendirilmesi amaçlanıyor. Yaşanabilecek her türlü olası acil duruma karşı hazırlıklı olmak için düzenlenen eğitimlerde, çalışanların ve kurumun en az zararla mevcut durumu atlatması, halkın da bu yönde eğitici ve yönlendirici faaliyet ve etkinliklerle bilgilendirilmesi hedefleniyor.

Planlama Çalışmaları Tamamlandı

İtfaiye Dairesi Başkanlığı ile Sivil Savunma Uzmanlığı tarafından yürütülen çalışmalarla hizmet binalarında ve yerleşkelerde, olası acil durum ve afetlere karşı hazırlıklı olmak için planlama çalışmaları ilçelerdeki tüm yerleşkelerde tamamlandı. 16 ilçede eğitim ve tatbikatı tamamlayan İtfaiye Dairesi Başkanlığı, kalan 3 ilçede bulunan yerleşkelerde ise çalışmalarına devam ediyor. Yerleşkelerde 8 seferberlik ve savaş hali planı, 83 acil durum ve afet planı, 2 Ordu afet müdahale planı, 1 yangın önleme yönergesi ve 22 sabotaja karşı koruma planı hazırlandı.

Ordu Geçmişte Doğal Afetlerden Etkilenmiş Bir İl

Kurumsal hazırlıklar konusunda geçmişte yaşanmış acil durum ve afetleri, çalışmalarında referans alan Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı, deprem gibi afet türlerinin oluş periyotlarının uzun olmasına rağmen, yıkıcı etkilerinin büyük olduğunu ve bunlara örnek olarak da 1939 Erzincan (7.9 şiddetinde) ve 1942 Niksar – Erbaa (7.0 şiddetinde) depremlerinin Ordu ilinde büyük ölçüde hasara sebebiyet verdiğini açıkladı. Heyelanların ise her yıl muhtelif ilçelerde yaşandığına dikkat çeken İtfaiye Dairesi Başkanlığı, sel afetinin ortalama periyotlarının 3-5 yıl ve yangınların her an yaşandığını, bu noktada ise yapısal hazırlıklara önem vererek kurum çalışanlarının afet öncesinde, sırasında ve sonrasında neler yapması gerektiği noktasında bilgilendirildiğini belirtti.

 

Anahtar Kelime: , ,
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı