“4 Mevsim Ordu Ulusal Fotoğraf Yarışması”Nın 4.Sü Düzenleniyor

468

Ordu ilinin doğal güzellikleri ve kültürel öğelerini belgeleyerek tanınırlığını artırmak, kente ait bir görsel bellek oluşturmak amacıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi – ORBEL A.Ş. – OFSAD ve KUDOF tarafından organize edilen “4 Mevsim Ordu Ulusal Fotoğraf Yarışması”nın 4.sü düzenleniyor.

Son Başvuru Tarihi “31 Aralık 2018”

2015 yılında ilki düzenlenen ve 2016’da ulusal boyuta taşınan yarışmanın 4.sü için başvurular 9 Mart 2018 tarihinde başladı. 31 Aralık 2018 tarihine kadar kayıtların alınacağı yarışma, 7 Ocak 2019’da yapılacak jüri toplantısının ardından, 15 Ocak 2019 tarihinde sonuç bildirimiyle sona erecek.

Yarışma İki Kategoriden Oluşacak

Yarışma bu yıl, Sayısal: “4 Mevsim Ordu” Renkli fotoğraf > DC ve Sayısal: “Foto Öykü” Renkli veya Siyah-Beyaz fotoğraf > DO olarak iki kategoriden oluşacak.

Birinci kategoride yer alan “4 Mevsim Ordu” Renkli fotoğraf > DC yarışmasına Ordu’nun 19 ilçesinde bulunan tarihi yapıları, doğal güzellikleri, bölgeye ait kültürel öğeleri, yaban hayvanları, endemik bitkileri, Ordu’ya özgü yaşam faaliyetleri ve mahallelerdeki sosyal hayatı anlatan belgesel niteliğinde fotoğraflar katılabilecek.

Bu yıl ilk kez yapılacak olan “Foto Öykü” kategorisinde ise içerik ve çekim süreci şöyle olacak:

Konular

  1. Ordu’da Deniz: Balıkçılık, Kabotaj Bayramı, 20 Mayıs (Mayıs 7’si), deniz turizmi
  2. Ordu’da Yaşam: Sahil, sosyal hayat, şehir yaşamı, yöresel ürünler, yol ve yolculuk
  3. Fındığın Hikâyesi: Fındıkçılığın tüm evreleri
  4. Geleneksel El Sanatları: Sepetçilik, süpürgeciler, yöre halkının yün işlemeleri, bakırcılık, kilim dokumacılığı vb.
  5. Ordu’nun Tarihi Dokusu: Eski Ordu evleri, antik yapılar, köprüler, değirmenler vb.
  6. Ordu’da Yayla Hayatı: Hayvancılık, göçler, tarım, turizm, festivaller

Konu bir bütünlük içerisinde 6 (altı) adet fotoğrafla işlenecek olup giriş, gelişme ve sonuç bütünlüğünde değerlendirilmelidir. Öykünün oluşturulmasında başlangıç ve sonuç sürecinde yer alan fotoğraflar, iki süreci birbirine bağlayan gelişme niteliği taşıyan özellikte olmalıdır. Fotoğrafların birbiri ile ilişki içerisinde olmasına dikkat edilmelidir.

Fotoğrafta etik, ahlaki ve kanuni değerler göz önünde bulundurulacaktır. Belgesel fotoğraf nitelikleri ve belgesel yaklaşım biçimlerine önem verilecektir.

Ödül Ve Sergilemeler

“4 Mevsim Ordu” kategorisi kapsamında ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış ile jüri özel ödülü kategorileriyle birinci, ikinci ve üçüncü olan fotoğraflarla birlikte 8 fotoğrafa ödül verilecektir. Jüri özel ödülü kategorisinde havadan çekim (uçak, paraşüt, drone vb. insanlı veya insansız hava aracı ile çekilen) ve özel donanımla su altında çekilen fotoğraflar bu ödül kapsamında değerlendirilecektir.

“Foto Öykü” bölümü kapsamında ise birinci, ikinci ve üçüncü olan fotoğraflara ödül verilecektir. Sergileme alan foto öykü sahiplerinin öyküleri içerisinden 1 adet eser sergilenecektir.

Anahtar Kelime:
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı