1 Günlük İş Artık 1 Saatte Yapılıyor

563

El İlanı Ve Broşürlerin Mühürlenmesinde Büyük Kolaylık

Ordu Büyükşehir Belediyesi, ilan ve reklam amacıyla dağıtılan broşür, katalog, duvar ve cep takvimleri, biblolar ve benzer reklam unsurlarının mühürlenme işlemine kolaylık getirerek, uzun yıllardır manuel olarak yapılan uygulamanın alınan makineyle daha kolay ve hızlı gerçekleştirildiğini açıkladı.

Mutlaka İzin Alınmalı

2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu’nun 15. Maddesi’nin 5. Fıkrasına göre il mülki sınırları içerisinde, ilan ve reklam amacıyla bastırılan el ilanlarının dağıtımının yapılmadan önce mutlaka belediyeye bildirilerek izin alınması, ilan ve reklam vergisi tahakkuk ve tahsilatının yapılmasına müteakip dağıtılacak el ilanlarının mühürlenmesi gerekiyor.

Artık Makine İle Yapılıyor

Büyükşehir Belediyesi, bu doğrultuda ilan reklam amacıyla dağıtılan broşür, katalog, duvar ve cep takvimleri, biblolar ve benzer reklam unsurlarının mühürlenme işlemine kolaylık getirerek, uzun yıllardır manuel olarak yapılan uygulamanın alınan makineyle daha kolay ve hızlı gerçekleştirildiğini açıkladı. Yeni sistemle birlikte bir personelin manuel olarak bir günde yapacağı mühürleme işlemi, artık bir saatte yapılabiliyor.

Mühürsüz İlan Ve Broşürler İçin Kanuni İşlem Yapılıyor

Mühürleme birimi, Ordu Büyükşehir Belediyesinin Düz Mahalle Hükümet Caddesi üzerinde bulunan ek hizmet binasının zemin katında hizmet vermeye başladı. Büyükşehir Belediyesinin yetki alanında bulunan 19 ilçede gerçek veya tüzel kişiler tarafından işletilmekte olan firmaların faaliyeti ne olursa olsun, dağıtılması düşünülen her türlü el ilanının ve broşürlerin dağıtımı yapılmadan önce mühürleme merkezine başvurulması gerektiği, aksi takdirde insertlerin mühürsüz dağıtıldığının tespiti hâlinde kanun gereği vergi zayi işlemleri uygulanacağı belirtildi.

Vatandaşlık Görevi

Yapılan açıklamada vergi kaybının önlenmesi için mühürsüz dağıtılan her bir reklam unsurunun, “Alo Belediye 153 Hattı” aranarak Zabıta Dairesi Başkanlığına bildirilmesinin bir vatandaşlık görevi olduğu vurgulandı.

 

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı