18 Mart Çanakkale Zaferinin Yıl Dönümünde Anlamlı Buluşma

509

18 Mart Çanakkale Zaferinin 103.yıl dönümü dolayısıyla Ünye Kaymakamlığı ve Ünye Belediyesinin işbirliği ile şehit ve gazi aileleri ile gazilerimiz için program düzenlendi.

Ünye Belediyesi Atatürk Parkı Sosyal tesislerinde düzenlenen programa Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Garnizon Komutanı Binbaşı Bünyamin Dönmez, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Ünye İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Hüseyin Tavlı, Şehit ve Gazi aileleri, gaziler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Başkan Çamyar, “Dünya’da Türk Milleti Gibi Bir Millet Yoktur”

Programda konuşan Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Devletimizi temsilen Valimiz, İlçe Kaymakamımız olmak üzere şehit ailelerinin ve gazilerin manevi evlatları olma noktasında gayret sarf etmeye devam etiklerini söyledi. Başkan Çamyar yaptığı konuşmada “Tabi asıl olan vatan için toprağa düşmektir. Bu vatan için şehit olabilmektir. Geride malını mülkünü sevdiğini çocuğunu annesini babasını bırakarak düğüne gidiyoruz diye bilmelidir. Asıl olan. Bu topraklar yüz yıllar boyu hep bu ruh hali ile idare edildi. İşte; bundan tam 103 yıl önce o “Hey on beşli on beşli” diyen, baktığımızda bugün türkü olarak dinlediğimiz aslında işin özüne indiğimizde 14-15 yaşındakilerin cepheye gitmek suretiyle Çanakkale de o mermilerin havada çarpıştığı birbirleriyle vuruştuğu, adeta o toprağın kanla yoğrulduğu yer olan Çanakkale’de destan yazdıkları yerdir. Bugüne geldiğimizde de aynı şekilde 103.cü yılını andığımız Çanakkale Zaferini dün sabah 8,30 itibariyle Afrin’de de aynı ruh haliyle Türk bayrağını gönlere çekmek suretiyle orada da dalgalandırmış oldu. Resmi verilere baktığımızda 3 bin 603 hain orda dağlara gömülmüş oldu.  Türkiye’nin başına çorap örmek için orada nelerin yaptıklarını hangi emeller uğruna hangi maşaların kimin kullandığını bir kez daha görmüş olduk. Tıpkı 15 Temmuz 2016 tarihinde gördüğümüz gibi ve onun öncesinde güney doğu Anadolu da gördüğümüz gibi, bizde bu ruh hali olduğu sürece bu birliktelik, bu Vatan sevgisi, bu toprak sevgisi, bu bayrak sevgisi olduğu müddetçe hiçbir top, hiçbir gülle, hiçbir helikopter, hiçbir uçak bizi yıldıramayacaktır. Dünya’nın hiçbir tarafında tankın egzozuna patates tıkayan onun motorunu durduran eline taş almak suretiyle F16 ya binanın tepesinden atan ya da F16’lar kalkmasın diye tarlasındaki Samanı yakan ruh halini başka bir memlekette göremezsiniz. Biz ayrı bir memleketiz, ayrı bir sevgiyle ayrı bir sevdayla bağlı olan bir milletiz. Onun için bu milletin evlatları olarak bugün Afrin’de bugün başka bir yerde bu vatan sevdası devam edecektir” diye konuştu.

Kaymakam Güney, “Şehitlik Mertebesi Herkese Nasip Olmaz”

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Türk milletinin gözünde şehitlik mertebesinin ayrı bir yeri olduğunu ve bu mertebenin herkese nasip olmayacağını söyledi. Şehit aileleri konusunda ile ilgili devletin tüm birimlerinin ayrı bir duyarlılık içinde olduğunun altını çizen Güney, başta şehit aileleri olmak üzere bu vatan için kanını dökmüş her vatandaşımız ve aileleri bizlere emanettir” dedi.

Programda daha sonra şehit aileleri ve gazilere Türk Bayrağı ve çeşitli hediyeler takdim edildi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı