MRG Fen Lisesi Çanakkale’yi Anlattı

654

Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi düzenlenen programda Çanakkale’de verilen mücadeleyi anlattı. Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Salonu’nda 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü programı düzenledi.

Ünye Mehmet Refik  Güven Fen Lisesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Garnizon Komutanı Binbaşı Bünyamin Dönmez, Ünye Belediye Başkanı Ahmet Çamyar, Ünye Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, daire amirleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit aileleri ve öğrenciler katıldı. Program Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı.

 “3 kelime ile Çanakkale; Geldiler, Gördüler ve Döndüler”

Programda konuşan Okul Müdürü Erdoğan Bölükbaş yüz binlerin Çanakkale’de verdiği mücadeleye değinerek, “çok değil bundan tam 103 yıl önce bu vatanın bedelini ödemek üzere Osmanlı coğrafyasındaki yüz binlerce vatan evladı Çanakkale’de çarpıştı. Amacımız geçmişte yapılan savaşlarda aldığımız zaferlerle övünmek mutlu olmak değil, eğer amaç hürriyet davası ise eğer amaç  bir ölüm kalım mücadelesi ise bugün Afrin’de olduğu gibi bir vatan savunması, bir beka mücadelesi ise zaten buna savaş diyemezsiniz ve bunu anlatmak bizim boynumuzun borcudur. Çünkü vatan adını verdiğimiz bu toprak bedeli çok ağır ödenmiş bir topraktır. Bana Çanakkale’yi 3 kelime ile anlat deseler; geldiler, gördüler ve gömdüler ” diye konuştu.

 “Vatan özgürlük, hürriyettir Vatan”

Çanakkale’de verilen mücadelenin hürriyet için verildiğini ifade eden Bölükbaş “Davaları büyüktü, çünkü Vatan davası idi. Şimdi sorsam size vatan ne demek? üzerine bastığımız kara toprak mı? yoksa sınırları haritada çizilmiş olan coğrafya parçası mı? Birileri, bizden önce giden birileri, o coğrafya parçasını vatan yaptılar. Coğrafya parçası başka bir şey ama Vatan; kanla yoğrulmuşsa, canla ödenmişse bedeli adı artık vatandır. Vatan özgürlük, hürriyettir Vatan” diye konuştu. Programda daha sonra okul öğrenci ve öğretmenlerinin hazırladığı gösteri yer aldı. Slayt eşliğinde Çanakkale türküleri ve şiirlerinin yer aldığı programda öğrenciler verilen mücadeleyi, askerlerin geride bıraktıkları eş, çocuk ve analarını canlandırarak izleyenleri o günlere götürdü. Programda zaman zaman şehit yakınları başta olmak üzer bazı davetliler gözyaşlarını tutamadı. Programın sonunda 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü kapsamında okullarda düzenlenen şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye girenleri ödülleri protokol üyeleri tarafından verildi. Programa Afrin Şehidi Taner Kart’ın babası İlhan Kart olmak üzere çok sayıda şehit yakını da katıldı. Katılanlar öğrenciler tarafından hazırlanan fotoğraf sergisini de ziyaret ederek Çanakkale Savaşı’nda yer alan askerlerin fotoğraflarını inceledi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı