ODÜ’de Nevruz Bayramı Kutlandı

846

Üniversitemizde Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Türkeli Tarih Kulübü tarafından Nevruz Bayramı programı düzenlendi.

Cumhuriyet Yerleşkesinde gerçekleştirilen programa Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, Ordu Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Fikri Balta, Prof. Dr. Tevfik Noyan, Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak, Genel Sekreter Doç. Dr. Mehmet Kenan Şahin, Fakülte Dekanları, akademisyenler, öğrenciler ve davetliler katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Öğrenci Konseyi Başkanı Mustafa Boran, “Miladi Takvime göre 21 Marta tekabül eden yeni bir Nevruz Bayramına ulaşmanın sevincini milletçe yaşıyoruz. Nevruz, asırlarca Türk – İslam coğrafyasında barışa, kardeşliğe, kucaklaşmaya ve sevgiye işaret etmiştir. Aynı ülkülere odaklanmış, aynı hayallere dalmış, aynı acıya dayanmış, birlikte gülmüş, birlikte ağlamış, kıtalar arasında zafer naraları atmış, Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar derin izler ve hatıralar bırakmış büyük Türk milleti Nevruz’a çok önemli anlamlar yüklemektedir. Balkanlardan Orta Asya’ya kadar gönüllerin coşkusu, yüreklerin heyecanı, kalplerin huzuru Türk’ün bahar bayramıyla daha da güçlenmiş ve eşsiz güzelliklerini hepimize sunmuştur. Bu vesileyle baharın habercisi olan Türk-İslam âleminin Nevruz Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum.” dedi.

Ordu Vali Yardımcısı Turgut Subaşı, “Nevruz Bayramı, kültürel bir miras günüdür. Birleşmiş Milletler tarafından kutlanan bu önemli günü biz kültürümüzde, geleneğimizde yıllardan beri kutlamaktayız. Bu tür etkinliklerdeki tek hedefimiz aramızdaki birlikteliği, dayanışmayı, ortak değerlerimizi daha da artırmaktır. Çünkü bizi biz yapan değerlerimizi ne kadar paylaşıp ecdadımızdan aldığımız değerleri gelecek nesillere ne kadar güzel aktarırsak ülkemizin bulunduğu coğrafyadaki istikrarı ve güçlü duruşu daha da devam edecektir. Bugün Suriye’de ülkemizi tehdit eden terörist gruplara karşı Türk askerimizin dünyaya örnek olan operasyonlarıyla medeni çerçevede ama bir ulusun egemenlik hakkını da temsil edecek onur ve şeref düzeyinde gerçekleştirmiş oldukları harekatları gururla izledik. Geçmişte bu ülke için canını feda eden bütün kahramanlarımızı rahmetle, şükranla yad ediyoruz, gazilerimizi saygıyla anıyoruz. Hem akademik hem de fiziki gelişimiyle çok iyi sıralarda yer alan Üniversitemize bu kadar güzel bir etkinliğe ev sahipliği yaptığı için teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Üniversitemiz Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç, “2010 yılında Birleşmiş Milletler tarafından tüm dünyada bir bayram olarak kutlanan bu önemli gün aziz milletimizin tarihinde ayrı bir yere sahiptir. Orta Asya’dan Balkanlar’a bu topraklarda binlerce yıldır bilinen Nevruz; baharı, uyanışı, bolluk ve bereketi, birlik ve beraberliği, sevgi ve saygıyı hep birlikte canlandıran ve yaşatan bir bayramın adıdır. Nevruz, bu coğrafyanın yüzyıllar boyunca kader birliği yapmış bilge toplumlarının kadim bilgisini, tabiatın yeniden canlanışını muştulayan dönüm noktasıdır. İnsan ve tabiatın evrensel ilişkisinin şenliğe dönüştüğü, halklar tarafından binlerce yıldır coşkuyla kutlanan, geçmiş ve gelecek arasında doğal ve kültürel bir diriliş köprüsü vazifesi gören Nevruz, milletimizin samimi birlik ve beraberliğini güçlü kılan ortak kültürel zenginliklerimizden biridir. Bu birlik ve beraberliğimizin korunması adına bugünlerde ordumuzun Afrin’de düzenlemiş olduğu operasyonun başarıya ulamış olması ve operasyonun Çanakkale Zaferi’yle aynı tarihe denk düşmesi ayrı bir önem taşımaktadır. Bu operasyonla bir zafere imza atan kahraman ordumuza teşekkür ederken gazilerimize acil şifalar, şehitlerimize de Allah’tan rahmet dilerim. Bu vesile ile kadim geçmişe sahip olan milletimizin gelenek ve göreneklerini devam ettirmek, millet olarak kardeşliğimizi pekiştirmek adına düzenlenen Nevruz Bayramımızı yürekten kutlar; Nevruz’un birlik ve beraberliğimizin pekiştiği, barış ve huzurun egemen olduğu nice başlangıçlara vesile olmasını temenni ederim.” şeklinde konuştu.

Nevruz ateşinin yakılması ve çeşitli yarışmalarla devam eden program, davetlilere Özbek pilavı ikram edilmesinin ardından sona erdi.

Anahtar Kelime:
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı