Sahipsiz Değiller Büyükşehir Şefkat Elini Uzatıyor

412

Hayvanların sağlığına ve yaşam hakkına saygı göstererek beslenmesinden bakımına kadar her alanda imkânlarını seferber eden Ordu Büyükşehir Belediyesi, geride kalan kış aylarında sokak hayvanlarının aç kalmaması için sürdürdüğü gıda desteği programında başarı sağladı.

Öte yandan sokaklarda toplanan sahipsiz köpeklerin Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezinde bakımı ve tedavisini yapan Büyükşehir Belediyesi, köpeklerin sahiplendirilmesine ise devam ediyor.

Onların Da Yaşam Hakkı Var

Özellikle yüksek bölgelerde ve kırsal kesimde zorlu kış şartlarının yaşandığı günlerde, beslenmekte ve yiyecek bulmakta zorlanan sahipsiz sokak hayvanlarının bulunduğu bölgelere hayvan yemi ve yiyeceği bırakarak hayatlarını idame etmesini sağlayan Büyükşehir, zorlu hava şartlarını atlatmalarına yardımcı oldu. 19 ilçenin tamamında yürütülen çalışmalar ile sahipsiz köpeklerin yaşam hakkına saygı gösteren Ordu Büyükşehir Belediyesi, hayvanseverlerin de takdirini kazandı.

Büyükşehir Belediyesinin Altınordu ilçesinde bulunan Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, sahipsiz hayvanlara ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Sokaklardaki başıboş köpekler, tedavileri yapılmak üzere toplanarak bakım ve rehabilitasyon merkezine götürülüyor. Burada tedavisi yapılan köpekler, kısırlaştırılıp aşılanarak hayvanseverler tarafından da sahipleniliyor.

Başkan Yılmaz, “4 Yılda Tam 1558 Köpek Sahiplendirildi”

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, tam donanımlı ve konforlu tesiste, sokak hayvanlarına sıcak yuva sağladıklarını belirtti. Rehabilitasyon merkezinde 4 yılda 3 bin 590 köpeğin kısırlaştırılıp aşılandığını ve 3 bin 099 köpeğin tedavi edildiğini vurgulayan Başkan Yılmaz, “Sokak hayvanlarımızı her zaman önemsiyoruz. Rehabilitasyon merkezimizde tedavisi tamamlanıp aşılanan hayvanların 1.558’ini sahiplendirdik. Bir kısmı tedavilerinin ardından tekrar doğaya salıverildi” dedi.

Gönüllüler De Destek Veriyor

Altınordu ilçesindeki geçici rehabilitasyon merkezinde sokak hayvanlarına yetecek miktarda kuru mama, süt, makarna ve hayvansal gıda temin ettiklerini ve isteyen gönüllü hayvan bakıcılarına da mama yardımı yaptıklarını belirten Başkan Enver Yılmaz, “Geçici rehabilitasyon merkezinde ilçe belediyelerinden ve hayvanseverlerden ihbar hattına gelen talepler doğrultusunda, sokak hayvanları alınarak gerekli tıbbi müdahaleleri yapılıyor. Hayvanların iç ve dış parazitlere karşı ilaçlanması sağlanıyor. Yine kısırlaştırma operasyonu sonunda küpe ve deri altı çip uygulama yöntemiyle kimliklendirilerek rehabilitasyonu tamamlanıyor ve ardından hayvanların bir kısmı sahiplendiriliyor. İlçe belediyeleri ve hayvanseverlerin ihbarları doğrultusunda toplanan hayvanlar, tedavilerinin ardından saha ekiplerimizce alındıkları doğal ortamlara salınmak üzere teslim ediliyor” diye konuştu.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı