8’inci Dünya Su Forumu Yapıldı

704

OSKİ Genel Müdürü Yürük, Brezilya’da Düzenlenen Toplantıya Katıldı
Ordu Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Fatih Yürük, Brezilya’da 8.si düzenlenen “Dünya Su Forumu’na katıldı.

Sempozyuma Brezilya Cumhurbaşkanı, Macaristan Cumhurbaşkanı, Japon Prensi gibi üst düzey devlet adamları, bakanlar, üniversitelerden öğretim üyeleri, her türlü kurumdan kamu personeli, sivil toplum kuruluşları, bankacılık sektöründen uzmanlar, teknokratlar, bürokratlar, Türkiye’nin çeşitli illerinin su idarelerinden genel müdür veya yardımcıları, Orman Su Bakanlığı Müsteşarı, DSİ ve Su Yönetimi Genel Müdürü gibi Ankara bürokrasisinden de katılım oldu.

Suyun Geleceği Masaya Yatırıldı

Dünyada su politikalarını ve su konusunda öncelikleri belirlemek için üç senede bir yapılan “Dünya Su Forumu” toplantısının 8’incisi Brezilya’nın başkenti Brasilia şehrinde yapıldı. Çeşitli ülkelerden 25 bin ziyaretçinin katıldığı forumda; iklim değişikliklerinin dünya su ekosistemine etkileri, ülkelerarası sınır aşan suların hukuki durumu, su yatırımlarının finansı ve suyun az olduğu kurak ülkelerde suyun diğer bölgelerden temini gibi konularda sempozyum, sunum ve çalıştaylar yapıldı.

Genel Müdür Yürük, “Göçmenlerin Artırdığı Su İhtiyacı Konu Edilmeliydi”

Dünya Su Forumu ile ilgili izlenimlerini aktaran Genel Müdür Fatih Yürük, sempozyumun çok faydalı geçtiğini belirterek, “İstifade ettiğimiz toplantı, bir çeşit suyun Davos toplantısıdır. Pek çok konuda konuşma ve tartışma yapıldı ancak forumun düzenleyicisi küresel güçlerin belirlediği çerçevenin dışına çıkılamadı. Mesela dünyada su meselelerinin konuşulduğu böyle büyük çaplı kongrede, Suriye’den Türkiye’ye göç eden 3,5 milyon insanın Adana, Hatay, Gaziantep ve Kilis gibi sınır illerimize yaptığı su yükü konu edilmedi. İstanbul’da yaşayan 500 bin Suriyelinin İstanbul’un suyuna yaptığı baskıdan ve hesap edilmeyen tüketim artışından bahsedilmeliydi” diyerek toplantı hakkında fikirlerini belirtti.

 

 

Anahtar Kelime:
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı