Kadına Şiddetin Dini Ve Mezhebi Yoktur

432

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ünye İlçe Teşkilatı’nda 25 Kasım, kadına yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için uluslararası mücadele günü” dolayısıyla basın toplantısı düzenlendi.

CHP Ünye İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay, “ Biz kadınlar iyi biliyoruz ki, kadına şiddetin vatanı, milleti, dini ve mezhebi yoktur.” dedi.

“250 Binin Üzerinde Kız Öğrenci Liseye Kayıt Yaptırmıyor”

Yasaların değiştirilmesinden sonra kız öğrencilerin liseye kayıt yaptıramadıklarını ileri süren CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, “Bu iktidar döneminde 4+4+4 diye bir eğitim sistemi getirildi ve bu eğitim sisteminde ilk sekiz yıldan sonra açık liseye örgün eğitime gitme yaşındaki öğrencilerinde gidebileceği şekilde yasalar değişti. Bu yasalar değiştirildikten sonra, her yıl 250 binin üzerinde kız öğrenci liseye kayıt yaptırmıyor. Açık öğretime kayıt yaptırır duruma geldi. Liseye kayıt olma şartları be koşulları da gitgide kız çocuklarımızın liseye kayıt olmamasını teşvik edecek yönde değiştirildi. Bunlar da bugünkü geldiğimiz yapıyı destekliyor. Şöyle bir son 10 yıla bakacak olursak cinayete kurban giden, şiddet nedeniyle öldürülen kadınların kadın cinayetlerindeki istatistiklere göz atacak olursak 2008 yılında Türkiye’de 80 kadın cinayete maruz kalmış. 2009’da 109 kadın, 2010’da 180 kadın 2011’de 121 kadın, 2012’de 201 kadın, 2013’te 237, 2014’te 294, 2015’te 303, 2016’da 328, 2017’de 409, şimdi 2008’de 80 kadın cinayete kurban gitmiş. Bu da gösteriyor ki toplumsal gelişim sürecinde azalması gereken kadın cinayetleri ciddi bir şekilde artıyor” dedi.

“Kadınlarla İlgili Gaf Düzeyinde, Aşağılayıcı Beyanatları Duyuyoruz”

Kadınlarla ilgili gaf düzeyinde beyanatlar duyduklarını ifade eden CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, “Biz Türkiye’yi yönetenlerin kadın cinayetine bakışlarını daha doğrusu kadına bakışlarını değiştirmesi yönünde çözüm bulunacağına inanıyoruz. Bunun da bu iktidarla olmayacağı anlaşılıyor. Son zamanlarda her gün mutlaka en yetkili kişilerin ağzından kadınlarla ilgili gaf düzeyinde kadını aşağılayıcı veyahutta kadını toplumsal hatta uzaklaştıracak nitelikte beyanatları duyuyoruz. Kadının çalışma hayatına girmesi isteniyor. Fakat kadının bir yönetici olarak çalışma hayatına girmesi istenmiyor. Cumhuriyetin kuruluş felsefesi kadın ve erkeği daha doğrusu kadınlara dünyada birçok uygar dediğimiz ülkeden Avrupa Kıtası’ndaki ülkelerin çoğundan önce seçme seçilme hakkı verdi” şeklinde konuştu.

“Kadına Şiddetin Dini Ve Mezhebi Yoktur”

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşe Atay, şiddetin vatanının, milletinin, dininin ve mezhebinin olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

“25 Kasım, insanlık tarihinde kadına yönelen alçak, vahşi bir şiddetin, bir insanlık ayıbının, bir utancın yıl dönümü olduğu gibi aynı zamanda kadınların erkek egemen toplumsal şiddete karşı duruşun, dayanışmanın başladığı yıl dönümüdür. Biz kadınlar iyi biliyoruz ki, kadına şiddetin vatanı, milleti, dini ve mezhebi yoktur. Dünyanın her köşesinde şiddet vardır ve ne yazık ki var olmaya devam ediyor. Yıllık kadın ölümlerine baktığımızda birinci ve ikinci dünya savaşındaki insan kaybından çok daha fazla kadın katlediliyor”

“Reyting Uğruna Kadının Onuru Çiğneniyor”

Kadınların sesiz kalması durumunda şiddetin daha da artacağını ifade eden Atay, “Son günlerde artan ve hızla tecavüz ve ölüm haberleri magazinleştirilerek kadın bedeni üzerinden reyting uğruna kadın onuru yeniden çiğneniyor. Feodal yapıları, mafyayı, çeteleri, fuhuş ticaretini dizi adına, program adına evlerimize taşıyorlar. Erkek otoritesini sarsılmaz bir kale gibi sunuyorlar. Biz kadınlar biliyoruz ki biz sustukça, sessiz kaldıkça kadına çocuğa olan şiddet devam edecek. Unutmayalım kelebekler kanat çırparak yol alırlar. Sadece 25 Kasım’da, 8 Mart’ta değil her gün kanat çırptıkça özgürleşirler. Kadın, erkek, çocuk, hayvan, bitki, doğa kısacası hepsine şiddete hayır” ifadelerini kullandı.

 

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı