Ölçü Ayarında Beyanname Dönemi Başladı

451

Ünye Belediyesi ticari işlemlerde her türlü tartının muayene ve damgalama işlemine tabi olduğunu hatırlatarak mükellefleri uyardı.

Ölçü ve tartı işlemlerinde kullanılan her türlü elektronik, ibreli, mekanik teraziler, kantar, baskül, metre, litre, gram ve kilogramlar muayene ve damgalama işlemine tabii.

Ölçü işlemlerinde ise sadece Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından ilk muayenesi yapılarak damgalanan ve satışa sunulan terazileri kullanabiliyor. İlk muayene damgası bulunmayan ölçü tartı aletlerini almak, satmak, kullanmak ve işyerinde bulundurmak ise yasak.

Arızalı ölçü ve tartı aletleri ise, Ölçüler ve Ayar Memurluğundan tamir izin formu almadan tamir ettirilemiyor.

Öte yandan ölçü ve tartı aletlerinin damgaları Ruhsat ve Denetim Müdürlüğü ölçü ayar memuru dışında hiç kimse tarafından sökülemez takılamaz ve müdahale edilemez. Ölçü tartı aletleri bozulduğunda veya damga teli koptuğunda aynı gün içinde Ölçüler ve Ayar Memurluğuna müracaat edilmek zorunda.

Ölçü ve tartı aletlerinin muayenesinin yaptırılması, damgalattırılması ve damgalarının muhafaza edilmesi o anki kullanıcıya ait. Sabit esnaflar Ünye Belediyesine, pazarcı esnafı ise bağlı bulunduğu en yakın belediyeye müracaat edebiliyor.

Muayene İçin Yapılacak İşlemler

Esnaflar kullanmış olduğu ölçü ve tartı aletlerinin beyannamesini 28 Şubat 2019 tarihine kadar Ünye Belediyesi ölçüler ve ayar memurluğuna vermek zorundalar. Beyannamesi verilecek olan terazilerin ise “Cinsi, Kapasitesi, Seri Numarası, Markası” bilinmek zorunda. Beyannamesi verilmiş olan ölçü ve tartı aletleri ölçüler ayar birimince bildirilen gün ve zamanda, muayenesi yapılmak ve damgalanmak üzere randevu yerine getirilecek. Randevu tarihinde getirilmeyen ölçü ve tartı aletlerinin muayeneleri yapılmayacaktır.

 

 

Anahtar Kelime: ,
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı