Sezgül, “Gazetecilik Mesleği Kamu Vicdanı İle Doğrudan Örtüşür”

364

Ünye Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada toplumun bilgi alışverişinde önemli bir unsur olan gazetecilik mesleğinin bu özelliği bakımından kamu vicdanı ile doğrudan örtüştüğünü belirtti.

Gazetecilik mesleğinin ilkelerinden en birincil olanın, halkı doğru ve tarafsız bilgilendirme olduğunun altını çizen Başkan Vekili Sezgül, doğru, tarafsız, aydınlatıcı ve yönlendirici bir ilkecilik anlayışı ile mesleğini yürüten gazetecilerin toplum adına önem arz ettiğini kaydetti.

Türk Basın tarihine “Dokuz Patron” olayı olarak geçen ve gazetecilerin haklarının ilk kez yasal güvence altına alındığı gün olan 10 Ocak 1961 tarihinin gazetecilik mesleğinde bir milat olduğunu hatırlatan Ünye Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül, bu tarihle birlikte kamu hakkı gözeten gazetecilerin 212 sayılı kanun ile kendi haklarına da kavuştuğunu belirtti.

Gazetecilik mesleği ile ilgili bazı yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşündüğünü de belirten Başkan Vekili Sezgül, günümüzde gazete kurmanın prosedür açısından çok kolay olduğunu ve bunun da uzun vadede mesleğini hakkı ile yapan gazetecileri zora soktuğunu söyledi.

Günümüzde özellikle internet ve sosyal medya aracılığı ile bilgiye ulaşmanın kolaylaştığını ancak bunun aynı zamanda bilgi kirliliğinin de önünü açtığını dile getiren Ünye Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül, habercilik anlayışının merkezinde kamuyu doğru bilgilerle aydınlatmak ve yine kamu vicdanını ön planda tutan bir bakış açısı olması gerektiğini hatırlattı.

Ünye Belediye Başkan Vekili Mehmet Yaşar Sezgül, yerel ve genel medya olmak üzere tüm basın çalışanlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladı.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı