“Ordumuz İçin 7 Gün 24 Saat Hizmetinizdeyiz”

486

2018 yılı faaliyet raporunu kamuoyu ile paylaşan Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı yangın söndürmeden trafik kazasına, su baskınından yangından kurtarmaya toplam 4 bin 190 olaya müdahale edildiğini açıkladı.

2018’de 1273 Yangına Müdahale Edildi

Güncel teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek ihtiyaç duyulduğunda ülkenin her noktasında yardıma hazır olan Ordu Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Teşkilatı, 2018 yılında da il genelinde 1273’ü yangın, 216’sı trafik kazası, 774’ü kurtarma, 365’i su baskını ve 1.562’si diğer olaylar olmak üzere toplam 4 bin 190 olaya müdahale etti.

Ateşten Gömlek Giyenler

Başkan Engin Tekintaş İtfaiye Teşkilatının her geçen yıl daha da güçlenerek yoluna devam ettiğini belirtirken, “Ordumuz için 7 gün 24 saat hizmette olmanız bir sorumluluk ve fedakârlığın gereğidir. Büyükşehir İtfaiyesi, olası bir afet durumunda can ve mal kaybı yaşanmaması için gerekli müdahaleye hazır durumdadır. Başta Altınordu, Fatsa ve Ünye olmak üzere ilçelerimizde hazır bulunan itfaiye birimlerimiz 2018 yılında yaptıkları müdahalelerde can ve mal kaybını en asgaride tutabilmek için canla başla görev yapmışlardır. ‘Ateşten Gömlek Giyenler’ diye adlandırdığımız teşkilatımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” diye konuştu.

Hizmet Verilen Plajlarda Ölümlü Olay Yaşanmadı

Ordu Su Kazalarını Engelleme Merkezi (OSKEM) ekipleri, 3’ü Kadınlar Plajı olmak üzere toplam 13 plajda etkin bir çalışma yürüttü. OSKEM ekipleri vatandaşların yaz aylarında denizde daha güvenli vakit geçirmesini sağlarken, boğulma tehlikesi geçiren 97 kişinin de hayatını kurtardı. 60 personel, 3 adet jet ski ve 2 adet zodyak bot ile Su Kazalarını Engelleme hizmeti veren ekiplerin bulunduğu plajlarda hiçbir ölümlü olay yaşanmadı.

Daha Güvenli Bir Ordu İçin

“Daha Güvenli Bir Ordu” sloganıyla çalışmalarını sürdüren İtfaiye Dairesi Başkanlığı, il genelinde 2018 yılı içerisinde 3.346’sı denetim ve 1.928’i proje inceleme olmak üzere toplam 5.274 yapı, işletme ve tesisin denetimini yaptı.

53 Bin 23 Vatandaşa Eğitim Verildi

AFKOM Eğitim ve Önleme Şube Müdürlüğüne bağlı itfaiye eğitmenleri tarafından gerçekleştirilen seminerlerde toplam 328 kurumda 53 bin 23 vatandaşa eğitim verildi. Eğitimde kurumlara yangın güvenliği yönünden alması gereken önlemlerin yanı sıra yangın anında yapılması gerekenler ve yangında doğru davranış şekilleri hakkında bilgiler verildi. Yangının gelişimi ve yangın yerindeki tehlikelerin neler olduğuyla ilgili de eğitimlerin verildiği seminerde, kurumlarda yapılması gereken acil durum planları ve yangın güvenlik önlemleri kapsamında oluşturulan ekiplerin görevleri de katılımcılara aktarılıyor. Eğitimin sonunda ise gerçekleştirilen tatbikat ile tüm personele yangın söndürme maddelerinin doğru kullanımı ve LPG yangınlarına nasıl müdahale edilmesi gerektiği gösteriliyor. İtfaiye Dairesi Başkanlığınca 1 Hizmet İçi Eğitim Kitabı, 2 Eğitim Kitabı ve 7 Eğitim Broşürü yayımlanarak halkın bilinçlendirilmesine katkı sağlandı.

Gönüllü İtfaiyecilik Gönülden Çalıştı

Coğrafi koşullar göz önünde bulundurulduğunda yangına müdahaleyi kolaylaştırmak amacıyla kurulan Gönüllü İtfaiye İstasyonları, geride bıraktığımız süreç içerisinde 15 mahallede toplam 44 yangına müdahalede bulundu.

Sivil Savunma Uzmanlığıyla ortaklaşa gerçekleştirilen faaliyetlerde Ordu Büyükşehir Belediyesine bağlı tesis ve yerleşkelerde afet ve acil durum planları ile fiziki ortamda iyileştirme yapıldı.

 

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı