BİLSEM’e Özel Yetenekli Öğrenci Seçme Süreci Başladı

384

Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından BİLSEM Grup Tarama Uygulaması Ünye’de başladı. İlkokul çağındaki öğrencilere yönelik uygulama sınavında Ünye, Akkuş, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinden toplam 2914 öğrencinin bu uygulama ile yeteneklerini taranacak.

Ünye Adnan Menderes Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde başlayan grup tarama uygulamasında öğrenciler tabletler üzerinden Online olarak kendilerine yöneltilen soruları yanıtladı.

“Uygulama 9 Mart 2019 tarihine Kadar Sürecek”

Ünye İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz uygulama ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bakanlığımız Özel Eğitim Ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından ilkokul 1, 2 ve 3. sınıflara uygulanacak olan BİLSEM Grup Tarama Uygulamasına bugün itibariyle ilçemizde başladık” dedi.

4 İlçeden uygulamaya 2914 öğrencinin gireceğini ifade eden Müdür Tokgöz, “Ünye Bilim Sanat Merkezimiz 2018-2019 Eğitim Öğretim yılında 56 öğrenciyle eğitim öğretime başlamıştır. Burada üstün yetenekli öğrencilere Bakanlığımızın uyguladığı bir program çerçevesinde alanında yetişmiş öğretmenlerimiz tarafından eğitimleri verilmektedir. Bu yıl BİLSEM Grup Tarama Uygulamalarına ilçemizden yoğun bir katılım vardır. Sadece ilçemizdeki öğrencilerimiz bu sınava girmeyecek çevre ilçeler Akkuş, Çaybaşı ve İkizce ilçelerindeki öğrenciler de Ünye’de sınava girecek. Ünye’den 2721 öğrenci, Akkuş’tan 66 öğrenci, Çaybaşı’nda 71 öğrenci ve İkizce ’den 56 öğrenci toplamda 2914 öğrenci grup tarama uygulamasına giriyor. Bu anlamda bakanlığımız üstün yetenekli öğrencilerin hepsine ulaşmak istiyor. Bu uygulama 9 Mart 2019 tarihine kadar devam edecek. Ara  tatilde uygulama yapılmayacak. 19 Ocak 2019 tarihi itibariyle ilk uygulama gerçekleşmiş oldu” diye konuştu.

“Bu Bir Sınav Değil”

Müdür Tokgöz, BİLSEM Grup Taramasıyla ilgili doğru bilinen bir yanlış algıyı da düzelterek, “BİLSEM Grup Taramasıyla ilgili toplumumuzda bir yanlış algı var. BİLSEM sınav olarak değerlendiriliyor. Grup taramalarımız bir sınav değildir. Öğrencilerin görme, algılama, karar verme becerilerini ve yeteneklerini tarayan bir süreçtir. Bu nedenle öğrenci ve velilerimiz tarafından sınav olarak algılanmaması gerekir” dedi.

 

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı