Hayalleri Ve Planlarını Kardeşi İçin Değiştirdi

451

Ünye’de yaşayan Nihal Güdek (18), Down Sendromlu kardeşi için Hukuk Fakültesi hayalinden vazgeçerek Özel Eğitim Öğretmenliği okumaya başladı. Beş çocuklu bir ailenin ortanca çocuğu olan genç kız, yıllardır Hukuk Fakültesi hayali kuruyordu. Üç sene önce Yiğit Aras isimli kardeşinin down sendromlu doğacağını öğrenen Nihal Güdek, Hukuk hayalinden vazgeçerek kardeşinin durumundan etkilenmesinden dolayı hayallerinin ve planlarının tamamını değiştirdi.

Tercih Günü Hayalim Değişti

Üniversiteyi tercih edeceği gün hukuk tercihi yerine özel eğitim öğretmenliğini seçen Güdek,” Ben Üniversiteyi okumadan önce ailemin ve öğretmenlerimin dilediği Hukuk Fakültesini okumam olmaktı. Birazda akademik başarıdan olacak ki beni de hukuk okumam konusunda destekliyorlardı. Yıllardır belki de hayalini bile kurarak tercih etmek için sınavlarım başarılı geçiyordu. Bende Yiğit’in doğmasına kadar Hukuk tercihimi yapmanın hayalini kuruyordum. Yiğit’in doğduktan sonra, aileme “Bu çocuğa ben bakacak, geleceği konusunda bir yerlere gelmesi için uğraşacağım.” dedim. Onlarda kararı ve tercihimi bana bırakarak bu gün özel eğitim öğretmenliğini okuyorum.”şeklinde konuştu.

Hukuk İçin Hazırlanıyordum

Kardeşinin doğmadan önce Hukuk Fakültesi için okuldan ve evden destek aldığını söyleyen Güdek,” Yiğit doğmadan önce Hukuk Fakültesi için hazırlıklarımı yapıyordum. Gittiğim yerlerde avukatlara mesleği soruyor, ileride tercih yapacağım için meslekle ilgili bilgi alıyordum. Bu kadar hazırlandığım bir meslek hayali için üniversite tercihimi Ankara Üniversitesi Özel Eğitim Öğretmenliği yaptım.” dedi.

Kardeşim Benim Hayatımda Dönüm Noktası Oldu

Kardeşinin down sendromlu doğacağını öğrenen Nihal Güdek,”Yiğit’in down sendromlu olduğunu anne karnında öğrenememiştik. Yiğit doğduktan bir süre sonra annemle beraber hastaneye gittik. Annemin yanında sadece ben olduğum için birlikte Yiğit’in down sendromlu olduğunu öğrendik. Hastaneden çıktığımızda anneme bu çocuğa ben bakacağım ve sadece onun için hayallerimden vazgeçeceğim demiştim. Bu gün okulda okuduğum bu aşamada ise kendimle gurur duyuyorum. O gün kardeşimin hastalığını öğrendiğimiz gün benim hayatımda dönüm noktası oldu.” ifadelerini kullandı.

Benimle Beraber Ailemin Hayatını Değiştirdi

Kardeşinin doğmasından kendisiyle beraber ailesinin de hayatının değiştiğini söyleyen Nihal Güdek,” Biz Yiğit hayatımıza girdikten sonra ev içerisinde hiç bir ayrımcılık yapmadık. Yada bu çocuk zaten konuşmaz, dediklerimizi dahi anlamaz diyerek onu dışlamadık. Üniversitedeyken bir çok yetersizliği eksik ve engelli olan çocuklarla ilgileniyorum. Ancak dışlayarak değil, kabullenerek bizler eksiklikleri giderebiliriz. Yiğit’in hayatımızda olmasından sonra babam ve annem kardeşlerimin de hayatı tamamen değişti.” dedi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı