Sarıkahraman Yeniden Başkan

814

Ünye Ziraat Odası’nın 25. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Tek listenin olduğu kongrede mevcut başkan Osman Sarıkahraman 3. kez seçilerek güven tazeledi.

Odanın toplantı salonunda gerçekleşen kongre saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kongrenin Divan Başkanlığına Ünye Şoförler Odası Başkanı Bekir Şimşek, Başkan Yardımcılığına Naim Şeker, Katip üyeliklere ise Sabri Ocak ve Davut Şişman seçildi. Olağan genel kurul toplantısında, gelir-gider hesap cetveli, 4 yıllık faaliyet raporu ve tahmini bütçenin görüşülmesinin ardından seçime geçildi. 90 delegenin 73’ünün oy kullandığı seçim sonunda Osman Sarıkahraman tekrar odanın başkanı seçildi.

Gündem maddelerinin görüşülerek delegelerin oylarına sunulduğu genel kurulda 2015-2018 döneminde oda faaliyetlerini anlatan Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Üyelerimizin işlemlerini odamızda rahat yapabilmesi için günün koşullarına göre oda binamızı dizayn ettik. Odamızı hem üyelerimiz hem de personelimizin rahat kullanımı için çeşitli çalışmalar yaptık. Bugün odamızda tarımsal danışmanlık hizmetlerini yürüten 4 arkadaşımız bulunmaktadır. Tarımsal danışmanlık faaliyetlerinde 1500 üreticimiz ile sözleşme yaparak danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Ünye’nin tüm mahallelerinde tarım danışmanı mühendis arkadaşlarımız ile 300 toplantı yaparken tarımsal danışmanlık verdiğimiz üreticilerimizden de  500 üreticimize ziyarette bulunduk. Bu ziyaretlerimizde altın ürün fındığın bakım, gübreleme, hastalık ve zararlılarla ilgili eğitim ve yayın çalışmaları gerçekleştirdik. Örnek uygulama çalışmaları yaptık. Sivil Toplum kuruluşları ile eğitim kurumlarıyla ortak çalışmalar yürüttük. Tarım fuarlarına giderek teknolojik aletlerle ilgili bilgi sahibi olduk. Ziraat Odası karşısında bulunan 290 metre kare arsayı satın aldık. Bu arsanın yanında bulunan bir arsa daha var burayı satın almak istiyoruz. Bu iki arsa üzerine tarım market kurarak üretici ve çiftçilerimizin aradığı tüm ürünleri burada temin etmeyi planlıyoruz” dedi.

Ak Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, “Bölgemiz zirai bölge olması nedeniyle ziraat odalarının oluşu ve varlığını sürdürmesi önem arz etmektedir. Bu bakımdan oda yönetimini tebrik ediyorum. Yeni oluşacak yönetime de başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı.

CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, “Biraz önce faaliyet raporu ve kesin hesap raporu okundu. Ben yönetimi tebrik ediyorum. Bu başarılarının altında değişik nedenler de var. Ben çiftçimize hizmet götüren genel anlamda alt yapıda da görevli son yıllarda lav edilen köy hizmetleri genel müdürlüğü bünyesinde görev yaptım. Bunu şunun için söylüyorum. O zamanlarda Türkiye’nin toprak yapısı ve verimliği ile ilgili raporlar ve tahliller yapıldı. O çalışmalar çok değerli çalışmalardı. Cumhuriyet idaresi çok şeyi başardı. Bunlardan biri tarımın örgütlenmesi konusunda çok ciddi çalışmalar yaptı. Geleneksel tarım çalışmaları devam ederken birlikler üretime dönük tarımsal organizasyonlardı. Onun dışında tarımın yetiştirilmesi amaçlı Türkiye’nin dört bir yanında araştırma merkezleri kuruldu. bu enstitülerin de faaliyetlerinin sonlanmış olmasından çok büyük üzüntü duyuyorum” dedi.

MHP Ünye İlçe Başkanı Hacı Demir, “Odamızın faaliyetleri konusunda yönetimi tebrik ediyor, Başkanımız Osman Sarıkahraman’a başarılar diliyorum” dedi. Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin, “odamızın seçilecek olan meclisine başarılar diliyorum. Osman başkanının katılımcı çalışmalarını bundan sonra da sürdüreceğini temenni ediyor, genel kurulun hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Ak Parti Ünye Belediye Başkan Adayı Hüseyin Tavlı ise “bugüne kadar emeği geçen yöneticilerimize teşekkür ediyorum. Bundan sonra da yeni seçilecek arkadaşlarımıza da aynı istikamette üreticilerimize katkı sunacak, destek olacak yönetime başarılar diliyorum. Burada Türkiye’de bazı şeylerin hiç yapılmadığı gibi ifade kullanıldı. Arkadaşlar ilçeler bazından imkanlar yokken bu tarımsal enstitüler bazında yürütülmekteydi. Ama bu tabana doğru bugünkü imkanlarla yayılmış durumda. Aynı zamanda hibrit tohumculuk noktasında Ak Parti iktidarı döneminde çok gayretli çalışmalar yapılmıştır. Bunun bilinmesini istiyorum” dedi. Yapılan konuşmaların ardından seçime geçildi. Ünye Ziraat Odası seçiminde 90 delegeden 73’ünün oyunu alan Osman Sarıkahraman 4 yıllığına yeniden Ziraat Odası Başkanı seçildi. Meclis üyeleri ise şu isimlerden oluştu; Osman Sarıkahraman, Muhittin Ocak, Yusuf Çakır, Seyit Yılmaz, Sabri Ocak, Davut Şişman, Hakkı Görür, Naim Şeker, İrfan İnce, Kemal Bıçakcı, Kadir Varilci, Adem Çiftçi, Yusuf Kolçak, Ercan Yıldırım, İsmail Yıldız, İsa Yıldırım, İsmail Kayaaltı, Yüksel Beşli, Reşat Çavuşoğlu, Sedat Töngel ve Halil Demir.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı