Köylü,” Her İnşaat Çeşitli Testlerden Geçmektedir

613

Ünye’de 2014 yılından bu yana olarak hizmet vermeye başlayan “ERA YAPI DENETİM LABARATUVARI” bir çok inşaat alanlarında kullanılan malzemelerin dayanıklılık testlerini ve ölçümlerini kendi laboratuarında hazırlıyor. ERA Yapı Denetim Laboratuarı Sahibi Rıfat Köylü,” Yapı denetimler olmadan hiç bir inşaata başlanmayacağını söyleyerek firma hakkında bilgi verdi.

Yapılacak İnşaat Çeşitli Testlerden Geçmektedir

Yapı denetim sisteminde kullanılan malzemelerin ve numunelerin alınmasından sonra inşaatlara başlandığını söyleyen Firma Sahibi Rıfat Köylü,” Firmamız 2014 yılından bu yana Ünye’de hizmet vermektedir. Laboratuarımızın amacı yapı denetim olan binalarda kullanılan yapı eleman malzemelerini mukavemet deneylerinin yapmak ve bunlarla alakalı dayanım raporlarını hazırlamaktır. Şunu da belirtmek isterim ki biz yarı resmi bir kurumuz. Burada hizmet verdiğimiz firmalar yapı denetim firmalarıdır. Bunun yanında inşaat mühendisliği bizde yapı denetim olarak başvuran firmalara çalışma ortaklarımızı talepleri doğrultusunda yeni yapılacak binalardan kullanılacak olan yapı eleman malzemelerinin deney raporlarını vermemiz isteniyor. Tabi ki bunların hepsi başvuru ile oluyor. Yapı denetim firması bizden o yapılacak eleman ait malzemeye ait deneyim yapılmasıyla alakalı talep oluyor. Bu talep doğrultusunda kullanılan demirin veya o yapı elemanına ait dökülecek olan betonun örnek numuneleri ve şahit numuneleri alınarak belli deneylere ve küllere tabi tutulduktan sonra mukavemet analizleri bilgisayar destekli makineler eşliğinde yapılıyor. Bu sonuçlar daha sonra yapı denetim firmalarına veriliyor. Genelde bu prosedür gereği yeni yapılan binalarla alakalı oluyor. 2009 yılında yapı denetim kanunu ile ortaya çıkmaya başlamış ve belli bir düzen ile denetime tabi tutulması yapı denetim kanunu ile yürürlüğe girmiştir.”dedi.

Her Betonun Ayrı Sınıfı Var

İnşaat sektöründe kullanılan her malzemenin çeşitli sınıflandırıldığını söyleyen Köylü,”Beton kendi içinde sınıflara ayrılıyor. Dayanıklı ve mukavemet yüksekliği gerektiren binalar ve bu binalara ait projelerle inşaat mühendisinin statik hesabını yapması doğrultusunda beton C25, C30, C35 gibi sınıflara ayrılıyor. Projeye uygun olarak demir çarkları ile beton sınıfları belirleniyor. Yapı elemanlarından en aşağıdan başlayacak olursak ilk önce demir numunesi daha sonra çelik numunesi alınıyor. Çelik numunesinin çekme deneyimi yapılıyor. Bu çelik numunesi deneylerinde TS’nin belirlemiş olduğu bir standart ve alt standart değerleri var. B u değerleri karşılarsa inşaatın imalatına başlanılıyor ve devam ediliyor. Eğer başlamazsa bu değerler çıkmadan kesinlikle imalata başlanılmıyor.” şeklinde konuştu.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı