İYİ PARTİ İDRİS NAİM ŞAHİN’İ DESTEKLEYECEK

655

CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı, büyükşehir olmak üzere 50 ilde işbirliğine Parti ayrıca Ordu’da Saadet Partisi adayı İ Şahin’i destekleme kararı aldı.

Siyasi partilerin aday listelerini il ve ilçe seçim k bildirmeleri için tanınan süre bugün saat 17.00’de sona erdi. Partiler aday listelerini seçim kurullarına teslim etti. yerel seçimlerde 50 ilde işbirliği yapacak.

13 BÜYÜKŞEHİR CHP’YE, 10 BÜYÜKŞEHİR İSE İYİ PARTİ’YE BIRAKILDI

23 büyükşehirden 13’ü CHP’ye, 10’u İYİ Parti’ye bırakıldı. En kritik 3 büyükşehirde CHP’nin adayları yarışacak, İYİ Partiyi destekleyecek. İstanbul’da Ekrem İmamoğlu, Ankara’da Mansur Yavaş, İzmir’de Tunç Soyer yarışacak. Adana, Antalya, Aydın, Bursa, Eskişehir, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya, Muğla, Tekirdağ’da da CHP aday çıkaracak İYİ Parti’nin aday çıkaracağı büyükşehirler ise; Balıkesir, Denizli, Gaziantep, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya Trabzon.

16 İL CHP’DE 11 İL İYİ PARTİ’DE

Millet İttifakı, büyükşehirler dışında 27 ilde de işbirliği yapacak. 16 ilde CHP, 11 ilde ise İYİ Parti aday gösterecek. illerden Artvin, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Çanakkale, Edirne, Erzincan, Giresun, Kastamonu, Kırklareli, Kırşehir, S Yalova ve Zonguldak’ta, İYİ Parti ise Afyonkarahisar, Aksaray, Düzce, Elazığ, Isparta, Kilis, Kırıkkale, Nevşehir, Osma Yozgat’ta aday gösterecek. 31 İLDE AYRI ADAY CHP ve İYİ Parti geri kalan31 ilde ise kendi adaylarıyla yarışacak. Iğdır’da İYİ Parti, Şanlıurfa’da ise CHP aday çıkarmayacak.

ORDU’DA İDRİS NAİM ŞAHİN’E DESTEK

Millet cephesinde aday belirleme sürecinde sancılar da yaşandı. Bazı büyükşehirlerde, adaylar konusundaki görüş yüzünden ittifaka gidilemedi. Ordu da onlardan biriydi. CHP eski bakan İdris Naim Şahin ismine karşı çıktığı için gidilemedi. Şahin’i aday gösteren ancak gelen tepkiler üzerine bundan vazgeçen İyi Parti’nin Ordu’da aday göstermeyeceği, Saadet Partisi’nin adayı olan Şahin’i destekleyeceği bildirildi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı