Çamlıca Camii’nde İlk Ezan Okundu

476

Yapımına 2013 yılında başlanan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük camisi olan Çamlıca Camisi bu sabah ilk ezanın okunmasının ardından ibadete açıldı. Çok sayıda vatandaş Çamlıca Camii’nde ilk sabah namazını kılmak için camiye akın etti. 7’den 77’ye bütün İstanbullular Çamlıca Cami’nde namaz kılmak için safa durdu.

Öte yandan sabah ezanı ile birlikte ibadete açılan Çamlıca Camii’ndeki ilk namaz kılanlar arasında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım oldu. Yıldırım namazı cemaatle birlikte kıldıktan sonra vatandaşlarla hatıra fotoğrafı çekindi.

Namaz çıkışında açıklama yapan Yıldırım, caminin muhteşem bir eser olduğunu belirterek, “ Öncelikle sayın Cumhurbaşkanımıza böylesine bir eseri İstanbul’umuza kazandırmak için ortaya koyduğu irade, dolayısıyla teşekkür ediyorum. Ayrıca proje mühendisinden, mimarına, yapımında emeği olan bütün arkadaşlara İstanbullular adına teşekkür ediyorum. Cami hakikaten İstanbul’un heybetini, güzelliğini, yedi tepeli İstanbul’un güzelliğine güzellik katacak muhteşem bir eser olmuştur. Resmi açılışı daha sonra Cumhurbaşkanımız tarafından yapılacak, 3 ayların başlangıcı olması sebebiyle, Regaip vesilesi ile ilk ibadete açıldı. Sabah namazı ile birlikte yoğun bir cemaat ile birlikte hizmete açıldı” dedi.

Caminin Taşı Ünye’den

Çamlıca Camii Ünye taşı ile kaplandı.
Türkiye ve dünyadaki birçok taş arasında seçici kurul Ünye taşında karar kılarken, caminin sadece dış yüzeyine yaklaşık 40 bin metrekare Ünye taşı döşendi. Ünye taşının özellikleri ise “doğal olarak kırmızı, sarı, beyaz ve gri renkli, ısı yalıtım özelliğine sahip. Ünye taşının kullanıldığı binalar kışın sıcak, yazın ise serin olur. Ünye taşı, mukavemet oranı yüksek, basınca ve eğime dayanıklı aranılan peyzaj ve iç dekorasyon malzemesidir. Türkiye’de ve dünyada çok özel binalarda kullanılmakta”

 

 

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı