3. Anadolu Medyası Çalıştayı Ünye’de Yapıldı

662

Ünye’de 3’üncüsü gerçekleştirilen Anadolu Medyası Çalıştayı Ünye Fatsa Ordu Medyası Güç Birliği açılış programı gerçekleştirildi.

Ordu’da faaliyet gösteren medya ve iletişim derneklerinin kapasitelerini artırmak, Ünye, Fatsa ve Altınordu ilçelerinde faaliyetlerini sürdüren medya kuruluşlarıyla birliktelik sağlamak olduğunu belirten Ünye-Ordu İletişim Derneği Başkanı- Tüm İletişim Ve Medya Federasyonu Genel Başkanı Şakir Gürel,, “Bu projedeki amacımız, şuanda Anadolu Medya Çalıştayı ile bir örneğini vermeye çalıştığımız medya kuruluşlarını kendi alanlarındaki rekabeti devam ettirirken aynı zamanda birlik ve beraberliklerini sağlamak, güç birliği yapmak ve mümkünse birçok sayıda var olan destek birlikteliğini medya STK’larını tek çatı altında toplamak. Örnek olarak ; Ünye de dört tane medya derneği var. Fatsa’da hiç yok. Orduda da dört tane medya derneği var. Hepsinin tüzüklerine baktığımızda amaçları yaklaşık aynı. Bu meslek birlikteliğini bu STK’ları bir çatı altında toplamayı arzu ediyoruz” dedi.

Dijital medyanın hayatımızda çok önemli bir yere sahip olduğunu dikkat çeken Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, “Sosyal medyanın dijital dünyanın değişiminden bahsetti. Sosyal medya kuran her bir vatandaşın aslında bir basın mensubu haline geldi. Basını paylaşan bir hale geldi. Basını da bu sosyal medya yürütenden ziyade bunu fırsata dönüştürdüğünde bunun adeta ülkelerin değişimine kaderine dahi ne kadar etkiler yaratabildiğini 15 Temmuz gecesinde yaşadık.15 Temmuz hain darbe girişi akşamında cumhurbaşkanımız çok vahşi ve acımasız bir suikaste kurban gitmek üzereydi. Ama orada yerel basına da iyi konuştu. Baktı Yerel basın ulusal basında yer almıyor. O zaman dijital medyanın imkanları sayesinde facebook sayfasından bir canlı yayın yaparak bütün halkını sokaklara davet etti. Cumhurbaşkanımız Türkiye’yi dijital medyadan bütün ülkesini bütün dünyayı bütün milletini o hain darbe girişimine bir medya aracı sayesinde herkese ulaşarak bastırmış oldu. Dolayısıyla bugün sorun olarak gördüğümüz her şey yarın bir fırsata ve imkana dönüşebilir. Ama burada önemli olan soruna çözüm yanıltıcısı gösterebilmek. Yerel basının en önemli meselelerinden biri maddi imkansızlıklarından doğan ekonomik tehditleri biliyoruz. Karasal yayın dijital yayın bu noktada yaşamış olduğunuz her türlü soruna vakıfız. Bunları çözmek için Cumhurbaşkanımız son derece hassadır. Medyanın imkanlarından, medyanın nimetlerinden, medyanın fırsatlarından, medyanın öneminden hiç kimsenin kuşkusu yok. Kuşkusu olmadığı içinde hiçbir sorunun çözümsüz olamayacağını da özellikle vurgulamak istiyorum” şeklinde konuştu.

Açılış programına ayrıca Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkan Vekili Yaşar Sezgül, RATSA Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Onay, Avrasya Gazeteciler Derneği Başkanı İsmail Kahraman, Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Menderes Demir, RATEM Başkanı Yusuf Gürsoy, Türkiye Gazeteciler Federasyonu ve Konfederasyonu üyesi STK’lar, TİMEF Üyesi olmayan Medya alanında faaliyet gösteren STK’lar, yerel ve bölgesel radyo ve televizyon sahiplerinin kurdukları, Anadolu’da faaliyet gösteren tüm Yerel Medya kuruluşları ve Medya çalışanları ve çok sayıda gazeteci katıldı.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı