“Basın Meslek Odası Kurulmalı”

395

Altınordu’da düzenlenen programda yerel basının sorunları konuşulurken, 3 yıllık strateji masaya yatırıldı. Toplantıda Basın Meslek Odası kurulması için tavsiye kararı alındı.

AB destekli Ünye Fatsa Ordu Medyası Güç Birliği Projesi kapsamında Altınordu İlçesi’nde “Stratejik Plan ve Eylem Çalıştayı” düzenlendi. Aktuğ Otel’de gerçekleştirilen programa Ünye, Fatsa ve Ordu medyası mensupları katıldı.

Gürel “AB Birlik Olun Diyor”

Açılış konuşmasını yapan Proje Koordinatörü, Ünye Ordu İletişim Derneği Başkanı ve TİMEF Genel Başkanı Şakir Gürel, “Ünye Fatsa Ordu Medyası Güç Birliği Projesi’nin 3 yıllık stratejik eylem planını belirlemek bu toplantıyı gerçekleştiriyoruz. Buradaki arkadaşlarımızla birlikte yerel medya için 3 yılda ne yapabiliriz konusunda meydanın el birliği, güç birliği, iş birliği sorularına yanıt arayacağız. Sorunlarımız, sıkıntılarımız ve çözüm yollarımız nelerdir bunları konuşacağız. Avrupa Birliği bu konuda el birliği, güç birliği yapın birlik olun, biz sizi destekleyelim diyor. Bunu hem Avrupa Birliği, hem de ülkemizin Avrupa Birliği başkanlığı söylüyor. Biz el birliği, güç birliği yapar isek sorunumuz şudur, şuraya destek verirseniz biz medya ve ifade özgürlüğü konusunda mesafe kat ederiz. Ekonomik ve sosyal sıkıntılarımızı aşarız diye bir rapor hazırlar ve destek isteriz. Avrupa Birliği de buna seve seve destek veriyor” dedi.

Tekintaş “Mesleki Saygınlık ve Yeterlilik Önemli”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş burada yaptığı konuşmada, “yerel basının sorunlarına ve çözüm önerilerine yönelik düzenlenen toplantının hayırlı sonuçlara vesile olmasını diliyorum. Burada temel hedef 3 noktaya önem verebilmeyi sağlayabilmektir. Birincisi mesleki saygınlık ve yeterlilik onu sağlayabilmektir. İkincisi özellikle etik kurallara uygun ve toplum ahlakına uygun bir medya anlayışı nasıl geliştirebiliriz buna bakılması gerekiyor. Üçüncüsü ise bir havuzu, bir denizi bile kirletmeye yetecek kadar içerisinde ayrık otları gibi duranların koparılması gerekir bir yapı olduğunu gördüğümüz medya camiasının kendine yeniden güç kazanması gerekiyor. Bir diğer önemli husus ise itibarın kişisel bir yaklaşımdan ve duruştan kaynaklandığını bilerek bu saygınlığı ortaya koyabilecek bir medya mensubu olmayı gerektiriyor. Böyle bakıldığında zaman aslında hem topluma faydalı, hem yapılanlara hız verebilecek hem de özellikle eleştirel boyutuyla da karşısındaki muhatapları kendisine daha fazla dikkat etmesini sağlayabilecek bir ayna niteliğinde medyanın olduğunu görmek gerekiyor” diye konuştu.

Erişen “Önümüzdeki Süreç İyi Bir Süreç Değil”

19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen ise “proje, camiamıza bir kez daha hayırlı olsun. Şakir başkanım AB’nin desteklerinden bahsetti, keşke Türkiye hükümeti de bu desteği yerel basın ağırlıklı vermiş olsa bunların hiçbirine ihtiyacımız olmayacak. Bizim sorunumuzun başlangıç noktası da bunun üzerinden gidiyor. Ordu’da son iki yılda yerel basının sadece resmi ilanlardan olan kaybı 1,5 Milyon TL. Dolayısıyla bu para her bir gazetenin kendisine dönmüş olsa hem zararı kurtarıyor hem de ettiği zarar kadar parası cebinde kalıyor bir o kadarda kâra geçmiş oluyor kurum. Bir tarafta Avrupa Birliği’nin projelerle verdiği çok ciddi destek var. Ama bir tarafta da böyle bir sorun var. Önümüzdeki süreç iyi bir süreç değil. Önce radyolar sonra televizyonlar çıktı ama hiç biri yazılı basının güvenirliliğini ne yazık ki kazanamadı. Bir dönem televizyon şimdi internet medyası ama herkes özüne dönecektir” şeklinde konuştu.

Ateşsoy, “5N1K ve 1A”

Gazeteci Yazar Liderlik Başarı Ve Motivasyon Koçu Yaşar Ateşsoy programda yerel basının sorunlarına yönelik çözüm önerileri sunarak şunları kaydetti; “yerel basının etkisi küresel ama görevi mahalli. Artık internet üzerinden yayınladığınız bir haber saniyeler için dünyanın öbür tarafından görülebiliyor. Bu nedenle yerel basının birlik olması, sorunların çözümü için önemli. Benim gazeteci arkadaşlara bir önerim de Dünya’yı takip edin. Gelişmeleri, değişimleri takip edin. Gazetecilikte 5N 1K vardır. Ben ders verdiğim iletişim fakültesi öğrencilerime de tavsiyem 5N 1K,1A’dır. 1A sorumlu gazetecilik olan acaba?. Yaptığınız haberlerde acaba sorusunu kendinize sormanız lazım. Acaba yaptığım haber nasıl bir etki yapar? Şehrinize olumlu etkiler bırakacak haberler yapın. Şehrinize zarar verecek haberlerin size ve şehrinize faydası olmaz. Anadolu medyası ulusal basının farkında olmadığı bir değerin farkında; Değerlerin yeni döneme nakli. Değerlerin değersizleştirildiği bir süreç yaşıyoruz. Özellikle aile. Türkiye’de boşanma vakaları ile ilgili rakam açıklandı. Boşanma ve namus davalarıyla ilgili haberlerde çok titiz davranın. Haber olabilir ama bir acaba sorusunu sorun. Yerel yönetimlerin aile eğitimleri yapmaları konusunda medyanın teşvik etmesi gerekiyor ” diyerek sözlerini tamamladı.

Stratejik Plan ve Eylem Çalıştayı’nda Şu Tavsiye Kararı Alındı;
1-Basın Meslek Birliği Kurulmalı; Avukatların Barosu, esnafların odası gibi Basın Odası kurulmalı. Bu oda aynı zamanda bir otokontrol mekanizması oluşturulmalı
2-Dil birliği sağlanmalı; asgari 1 haftalık, ortalama 15 günlük 21. yüzyılın yeni medya dili konusunda eğitim programı yapılmalı ve sertifika verilmeli.
3-Öğrencilere Staj İmkanı; İletişim Fakültesi veya lisesinde okuyan öğrencilerin yerel medyada staj yapması ve staj boyunca ücret ve sigorta primlerinin devlet tarafından ödenmesi gerekmektedir.
4-Basın Çalışanlarının Sertifikalandırılması; mesleki anlamda basın çalışanlarının sertifikalandırılması noktasında çalışma yapılması gerekmektedir.

Programa Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişen, Gazeteci Yazar Liderlik Başarı ve Motivasyon Koçu Yaşar Ateşsoy, TİMEF ve Proje Hukuk Müşaviri Av. Fadile Uyan, Ordu Büyükşehir Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Şahin Sevinç, Ordu Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Sezai Akarsu, Ünye-Ordu İletişim Derneği Başkanı, TİMEF Genel Başkanı Şakir Gürel, Ordu İnternet Gazetecileri Derneği Başkanı Bahtiyar Kahveci, Ünye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı İbrahim Coşkun, proje ortağı derneklerin başkan ve temsilcileri, Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan ile Ünye Fatsa Ordu medyası mensupları katıldı.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı