2019 Yılının 2. Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

560

Sektörel gelişmeler ile yatırımları değerlendirmek, sorunları ve çözüm önerilerini ele almak, bu hususlarda kurumlar arası işbirliği ve koordinasyonu sağlamak amacıyla yapılan 2019 yılının 2. İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında yapıldı.

“Kamu Yatırım Proje Sayımız 228”

2019 yılı 2. İl Koordinasyon Kurulu toplantısında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, ”İlimizde 2019 yılı Mart ayı sonu itibarıyla kamu yatırım proje sayısı 228’dir. Bu yatırımların toplam proje bedeli 6 Milyar 55 Milyon TL olup, önceki yıllar harcaması 3 Milyar 95 Milyon TL, yılı ödeneği 1 Milyar 191 Milyon TL ve yıl içi harcaması ise 361 Milyon 197 Bin TL’dir. Yatırımlarda projelerin toplam bedeline göre % 57,1 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. İlimizde yürütülen 228 adet kamu yatırım projesinden 120 adedi devam eden projeler iken, 18 adedi ihale, 43 adedi proje aşamasındadır. 15 projenin ihalesi yapıldığı halde henüz yer teslimi yapılmamış, 5 adet projenin ise yer teslimi yapılmış ancak henüz yapımına başlanmamıştır. 27 adet projede % 100 fiziki gerçekleşme sağlanarak yatırımlar tamamlanmıştır ve ilimizdeki yatırım projesinin 69 adedi Ordu Büyükşehir Belediyesi ile ilçelere aittir” dedi.

“Kamu Kaynakları Etkin, Verimli Kullanılmalı, Sorumluluk Bilinci İçinde Çalışılmalıdır”

Kamu yatırımlarının gerçekleştirilmesi, hizmetlerin yapılması esnasında kamu kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği ve koordinasyon sağlanarak yardımlaşmanın artırılmasında kaynakların daha etkin verimli ve tasarruflu kullanılmasında kamu kurum ve kuruluş amirlerinin sorumluluk bilinci içinde görev yapmaları gerektiğinin altını çizen Vali Seddar Yavuz, İl Koordinasyon Kurulu toplantısında mülki ve mahalli idareciler tarafından dile getirilen koordinasyon ve işbirliği gerektiren hususların ilgili kurum kuruluşlar tarafından yerine getirilmesi ve alınan kararlar hakkında gerekli iş-işlemlerin zamanında yapılarak Valiliğe bilgi verilmesini istedi.

“Daha Çok Çalışmalı, Birbirimizi Sevmeli, İşbirliği ve Koordinasyonu Geliştirmeliyiz”

Vali Yavuz, ”Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Ordu’muza büyük bir önem vermiş ve hayalleri süsleyen birçok proje ilimizde hayata geçmiştir” diyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu projelerden en önemlilerden bir tanesi Ordu Çevre Yolu projesidir. Ordu Çevre Yolu projesinin birinci etabı, 3 Mart 2019 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımıyla gerçekleştirilen törenle hizmete açılmış ve Ordu trafiği büyük ölçüde rahatlamıştır. Yaklaşık 1 Milyar TL’ye mal olan ve 500 metrelik heyelan bölgesinde 76 km civarında fore kazık çalışması yapılarak, önemli hizmet ve yatırım gerçekleştirilmiştir. Karadeniz-Akdeniz Yolu projesinde de önemli bir merhale geçilmiştir. Bu yıl içinde 2 tünel tamamlanmak suretiyle Karadeniz-Akdeniz yolu da hizmete açılacak. Bir taraftan denize olan havalimanı, diğer taraftan Karadeniz sahil yolu ve Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayan yolla birlikte Ordu’nun ve Karadeniz’in talihi değişecek. Başta Ordu olmak üzere Karadeniz bir lojistik merkeze dönüşmüş olacak. Bu projelerin dışında da yürüttüğümüz çok ciddi çalışmalar var. Bu çalışmalar vesilesiyle bir kez daha Türkiye’nin tarihini, kaderini değiştiren ve bu yüzyılda Türkiye’yi yeni baştan küresel bir güç olarak ortaya çıkaran ve ümitlerimizi, hayallerimizi güçlendiren Sayın Cumhurbaşkanımıza, yakın çalışma arkadaşlarına, bakanlarımıza, milletvekillerimize, emek veren tüm teknik personel arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. İddiası olan bir ülke, iddiası olan bir milletiz ve mazlumların umdu olan bir ülkeyiz. Dolayısıyla daha çok çalışmalı, daha çok birbirimizi sevmeli, daha çok işbirliği ve koordinasyonu geliştirmeliyiz.“

“Çalışma Arkadaşlarınızı Yüceltin, Teşekkür Edin”

Bu çağın en önemli özelliğinin işbirliği ve koordinasyon olduğunu belirten Vali Seddar Yavuz, ”İş birliği ve koordinasyonu daha iyi bir noktaya, seviyeye çıkarmak zorunluluğumuz vardır. Dolayısıyla ‘ben’ duygusuyla değil, ‘biz’ duygusuyla, ‘benim geleceğim’ değil, ‘Türkiye’nin geleceği’ kaygısı, endişesiyle hep birlikte yola devam edeceğiz. Biz, teşekkür ederek, takdir ederek başarıyı yükseltmek istiyoruz. Sizlerden beklentimiz de, çalışma arkadaşlarınızı yüceltin, teşekkür edin. O yüzden yapılan her iş emektir, çabadır. Takdir eden, teşekkür eden bir devlet anlayışına hepimiz evrimleşmeliyiz. Ben bir kez daha bu şehirde yapılan bütün hizmetlerde etkili olan, bu şehre emek veren herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum” diye konuştu.

2019 Yılı Mart ayı sonu itibariyle Sektörlere Göre Gerçekleşen Yatırımlar İse Şöyle;

Ulaştırma sektöründe; tamamlanan 13, devam eden 36, ihale aşamasında 1, proje aşamasında 1 proje olmak üzere toplamda 51 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 5 Milyar 19 Milyon TL olup, bugüne kadar toplam 2 Milyar 886 Milyon TL harcama yapılarak %57,5 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Eğitim sektöründe; devam eden 14,  proje aşamasında 5 adet proje olmak üzere toplam 19 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli 150 Milyon TL’dir. Toplamda 79 Milyon TL harcama gerçekleştirilerek %52,7 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Tarım sektöründe;  devam eden 18,  ihale aşamasında 10,ihalesi yapılan 3 ve proje aşamasında 1 adet olmak üzere toplamda 32 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 254 Milyon TL olup bugüne kadar 65,3 Milyon TL harcanarak %25,7 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Sağlık sektöründe; devam eden 3, ihale aşamasında 5, ihalesi yapılan 9,yer teslimi yapılan 3 ve proje aşamasında 7 adet olmak üzere toplamda 27 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 31 Milyon TL olup 8,7 Milyon TL harcanarak % 28 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Turizm sektöründe; tamamlanan 1, devam eden 16, yer teslimi yapılan 2 ve proje aşamasında 5 adet proje olmak üzere toplamda 24 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 30 Milyon TL olan bu yatırımlarımıza bugüne kadar 5,7 Milyon TL harcanarak % 19 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Enerji sektöründe; 1 adet ihale aşamasında ve 4 adet proje aşamasında olmak üzere toplam 5 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 38,5 Milyon TL olup 14 Bin 335 TL harcama yapılarak % 0,04 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Konut sektöründe; tamamlanan 1, devam eden 5, ihalesi yapılan 1 ve proje aşamasında 1 adet olmak üzere toplam 8 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 1,7 Milyon TL olan bu projelere toplamda 1,3 Milyon TL harcanarak  % 76 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

İmalat sektöründe; 1 adet tamamlanan ve 1 adet devam eden ve 1 adet proje aşamasında olmak üzere 3 adet proje bulunmaktadır. Toplam bedeli 6,2 Milyon TL olan bu projeler için bugüne kadar 4,38 Milyon TL harcama yapılarak % 70,6 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Madencilik sektöründe; devam eden 1 ve proje aşamasında 1 adet olmak üzere 2 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli 5 Milyon TL olup projeler için henüz harcama yapılmamıştır.

Diğer Kamu Hizmetleri sektöründe; tamamlanan 11, devam eden 26, ihale aşamasında 1,ihalesi yapılan 2 ve proje aşamasında 17 adet proje olmak üzere toplam 57 proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 520,4 Milyon TL olan bu projelere toplamda 406,1 Milyon TL harcanarak % 78 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.

Toplantıda, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları ilçelerinde yürütülen proje ve yatırımların son durumları hakkında bölge müdürlerinden detaylı bilgiler de aldı.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı