Yeni Yönetim Eski Yönetimi İbra Etmedi

Ünye Eski Belediye Başkanı Ahmet Çamyar döneminde yapılan teftişte, müfettişler 3 madde halinde toplam 441 Bin 348 TL kamu zararının olduğu tespit ederken Ünye Belediye Meclisi de bu paranın Çamyar ve ekibinden tahsil edilmesini kararlaştırdı.

31 Mart 2019 seçimlerinin ardından göreve seçilen ve mazbatasını alan Meclis Üyeleri ilk toplantısını gerçekleştirdi. Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı başkanlığında toplanan Meclis, Nisan Ayı Olağan toplantısını yaptı.

Kamu Zararı İlgili Kişilerden Karşılanacak

Ünye Belediye Meclisi’ne gündem dışı madde olarak gelen, “İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişlerinin Ünye Belediyesi’nde yaptığı özel teftiş sonucu tespit edilen kamu zararlarına ilişkin tazmin raporu” görüşüldü.

Buna göre Meclis, müfettişlerin 3 madde halinde toplam 441 Bin 348 TL kamu zararının olduğu kanaatine varması üzerine bu zararın eski yönetimden karşılanmasını kararlaştırdı.
Toplantının açılışında konuşan Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “31 Mart 2019 yerel seçimlerinin Ünye’mize, Ordu’muza, Türkiye’mize hayırlı olmasını cenabı Allah’tan niyaz ediyorum. Ünyemizde hepi birlikte hayırlı hizmetlere imza atmayı temenni ediyorum. allah bizi mahçup eylemesin. sahada nasıl istişareye önem vererek çalıştıysak burada da istişareye önem vererek hep birlikte 5 yıllık süreci birlik ve beraberlik içinde iktidar ve muhalefet ayrımı yapmadan tamamlamayı düşünüyoruz. Biz 127 bin Ünye’de yaşayan hemşerimizin yanı sıra Ünye dışında yaşayan hemşerilerimizle birlikte Ünye’ye hizmet edeceğimizi vurgulamak istiyorum” dedi.

Seçimler Yapıldı

Başkan Hüseyin Tavlı açılış konuşmasının ardından gündem maddelerine geçti.
Encümen Üyeleri Seçildi
Ünye Belediyesi Encümen üyeliğine kapalı oylama ile Ak Parti grubunun önerisiyle “Mehmet Arslan, Ercan Yıldırım, Arif Safa Sarı” seçildi.
Divan Kaitibi Üyeleri Seçildi
Divan Katibi Üyeliğine yine kapalı oylama ile “Arif Safa Sarı ve Sema Kurt asil üye olarak seçilirken Samet Tecer ile Ethem Rasim Uysal yedek üye olarak seçildi.
Başkanvekili Nevzat Ege Oldu
Ünye Belediye Başkanvekili seçiminde ise “1. Başkanvekili Nevzat Ege, 2. Başkanvekili Zeynep Yazıcı oldu.
Komisyonlar 5 Üyeli Oldu
Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı kanunda komisyon için en az 3 üye seçilmesi gerektiğini hatırlatırken “istiyorum ki bu komisyonda muhalefet partilerimizin de temsilcisi olsun. Bu nedenle bu sayıyı 5 üye olarak belirlemek istiyoruz” dedi.
İmar Komisyonu Üyeliklerine, “Deniz Benli, Turan Yılmaz, Hüseyin Kemaloğlu, Recep Güdek, Kadir Gümüş” seçildi.
Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliklerine, “Mustafa Fidan, Hasan Çarkacı, Bedri Kesimoğlu, Suna Yerlikaya, Kerim Ateş” seçildi.
İçkili Yerler Belirleme Komisyonu Üyeliklerine, “Hasan Çarkacı, Samet Tecer, Ahmet Dikici, Zeynep Yazıcı, Kemal Maral” seçildi.
Tarife Komisyonu Üyeliklerine, “Yılmaz Gürkan, Sema Kurt, Mustafa Darıoğlu, Rıfat Köylü, Arslan Güdek” seçildi.
Ordu-Ünye Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyetine, “Başkan Hüseyin Tavlı ve Ethem Rasim Uysal” asil olarak seçilerek 4 yıl süre ile Müteşebbis Heyetinde Belediyeyi temsil edecek. “Hasan Çarkacı ve Yılmaz Turan” yedek üye olarak seçi.
Tarihi Kentler Birliği Meclisine Başkan Hüseyin Tavlı asil olarak seçilirken Zeynep Yazıcı yedek üye olarak seçildi.
Seçimlerin ardından gündem maddeleri arasında yer alan “5018 sayılı Kamu Malı Yönetimi ve Kontrol Kanunu ile 5393 sayılı Belediye Kanunu gereği hazırlanan 2018 yılı Faaliyet Raporu” görüşüldü.
Meclis Denetim Komisyonunca hazırlanan 2018 yılı denetim raporu Belediye Meclisinde görüşülerek kabul edildi.