Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan

538
Reklam
Reklamı Gizle

[tdm_block_team_member name=”Hamza Alp” tds_social=”tds_social1″ facebook=”https://www.facebook.com/hamza.alp.5682″ tds_team_member2-description_align_vertical=”content-vert-center” image_size=”auto 100%” image_alignment=”top” image_repeat=”” img_height=”eyJhbGwiOiIyMDBweCIsInBob25lIjoiMTgwcHgifQ==” tds_team_member=”tds_team_member3″ tds_team_member3-content_align_vertical=”content-vert-center” tds_team_member3-image_space=”30″ tds_team_member3-image_width=”eyJhbGwiOiIyMDAiLCJwaG9uZSI6IjE4MCJ9″ image_height=”300″ image_width=”300″ icons_padding=”1″ icons_spacing=”10″ name_tag=”h2″ tds_team_member3-f_title_font_family=”445″ tds_team_member3-name_color=”#ec0000″ tds_team_member3-title_color=”#999999″ job_title=”hamzaalp@alpmedyaajans.com” tds_team_member3-f_job_title_font_family=”445″ tds_team_member3-f_descr_font_size=”0″ tds_social1-icons_color=”#cccccc” icons_size=”20″ open_in_new_window=”yes” tdc_css=”eyJhbGwiOnsiYm9yZGVyLWNvbG9yIjoiI2NjY2NjYyIsImRpc3BsYXkiOiIifX0=” image=”9400″]

Yeni bir Ramazan ayına kavuşmanın mutluluğu içindeyiz hepimiz, bu ayla birlikte son yıllarda alışık olduğumuz ve alışa gelen, Ünye Cumhuriyet meydanına kurulan Ramazan evleri bu yıl başta olmak üzere kurulmayacak. Bu Ramazan evlerinin kurulmama sebebi göreve yeni gelen Başkan Hüseyin Tavlı’nın şahsına münhasır bir olay değil. Nedeni şu eğer eski belediye başkanı da olsa idi Cumhuriyet meydanına Ramazan evleri kurulmayacaktı çünkü artık Ramazan ayı kış aylarına doğru geliyor, hava soğuk ve yağmurlu. Şöyle hafızalarımızı bir yoklayalım festivaller yapıyorduk Ünye’de Temmuz aylarında 3 gün, 7 gün derken Ramazan ayının da festivallere birleşmesiyle Ahmet Arpacıoğlu döneminde bu 30 güne çıktı. Yine bildiğimiz gibi o dönemlerde ramazan aylarında tombala oynanır evin reisi dışarı çıkar diğer aile fertleri çoğunlukla evde kalırdı. O dönemde hem tombala işi yasaklandı (Daha öncede yasaktı ama) hem de aileler birlikte dışarı çıkmaya ramazan ayının o güzel günlerini yaşamaya başladılar. Tabi Ramazan ayları her yıl 10 gün ileri geldikçe havalar soğudu ve yağmurlu olmaya başlayınca meydanda ki bir çok programda iptal edilmeye başlamıştı. Bu etkinlik Turizm açısından ve Ünye’nin sanata bakış açısını, Ünye’nin reklamını en güzel şekilde yapıyor ve çevre il ve ilçeler yapılan etkinliklere katılmak ve dahil olmak için buraya geliyorlardı.

Başta da yazdığım gibi artık havalar soğuk ve yağmurlu, birde meydanı artık kendi haline bırakarak eski alışkanlıklarımızdan kurtulup şimdi sahilimiz ile buluşuyoruz. Karadeniz’in en uzun sahili bize ait modern tesislerimiz var cıvıl cıvıl. Biz Ünye olarak yine Ramazan ayını dolu dolu yaşayacağız, bu meydanda evlerin olmaması bizi eksiltmez çoğaltır. Esnaflarımız daha verimli iş yapacağına inanıyorum çünkü herkes bir yere dağılmış olacaktır. Meydana evlerin kurulmamasını bir yerlere bağdaştırmak bence biraz saçma olur, hangi işi yaparsak yapalım önce bir analizini yapıyoruz, bu işte de bir analiz yapılmış ve ona göre karar alınmıştır, alınan bu kararda doğrudur.

Şimdi bizim alışkanlıklarımız olduğu için yadırgaya biliriz ancak uygulamayı görünce sizlerde doğru bir karardır diyeceksiniz buna eminim. Bundan böyle festival günlerine hazır olalım yeter.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı