Danişment Gazi ve Kahramanları Anılacak

734

Türklerin Karadeniz’e ilk giriş kapısı olan Perşembe Yaylasında 1105 yılında Trabzon Rum Devletine karşı savaşırken şehit düşen Danişment Gazi ve komutanı Emir Kümbet ile altı bin şehit Aybastı Perşembe Yaylasında anılacak.

13 Haziran 2019 Perşembe günü saat 11.00’da yapılacak anma etkinliklerine Ordu’nun 19 ilçesi ve çevre illerden binlerce gencin katılması beklenen program 1500 rakımlı Perşembe Yaylasının Danişmentli Beyliği Şehitliğinin olduğu yerde yapılacak.

6 bin şehit unutulmadı.

Ordu Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Proje Ofisinin çalışmaları ile Ordu’ya gençler için yeni projeler kazandırmaya devam ettiklerini söyleyen Ordu Gençlik ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç: “Proje Ofisimizin hazırlayıp sunduğu bir proje daha Gençlik Ve Spor Bakanlığımız tarafından kabul edildi. Ordu’nun Perşembe Yaylasında Danişment Gazi ve Komutanı Emir Kümbet ile 6 Bin Şehidi Anma programımız onayladı. Bu yıl Danişment Gazi ve Komutanı Emir Kümbet ile 6 bin Şehit için Anma programının üçüncüsünü düzenleyeceğiz.  Ordu’nun Perşembe Yaylasında 1105 tarihinde büyük bir savaş olmuştu. Bu savaşta Trabzon Rum Devletinin 70 bin kişilik ordusuna karşı Danişmentli Beyliği’nin 10 bin kişilik ordusu savaşmıştı. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü olarak yaşanan bu kahramanlığı savaşın olduğu yerde gençlerimizle birlikte şehitlerimizi yad edeceğiz.

Türklerin Karadeniz’e giriş kapısı Perşembe Yaylası.

Perşembe Yaylasının Türkiye için çok önemli bir yer olduğuna dikkat çeken Spor İl Müdürü Mustafa Genç, burası Türkler’in Karadeniz’e giriş kapısı. Danişment Gazi bu önemli savaşta yararlanmış ve üç gün sonra şehit olmuş, yine aynı savaşta Danişmentli Beyliğinin Ordu Komutanı Emir Kümbet ve 6 bin askeri burada şehit düşmüş. Aybastı Belediyemizde savaşın olduğu yere bir şehitlik yaptı ve oradaki türbeyi onardı. Biz de inşallah orada 13 Haziran 2019 Perşembe günü 19 ilçeden toplanan üç bin gencimizle birlikte üçüncü kez bir anma programı gerçekleştireceğiz.  Buradaki amaç gençlerin tarih bilincini arttırmak, gençlerin tarihi daha çok özümsemelerini, yaşadığımız olayları sorgulamalarını ve bizim buralara gelme sebebimizi daha iyi idrak etmelerin yani tarihimiz ile ilgili bağ kurmaları için bu gibi tarihsel süreçleri tarihin yaşandığı yerde yaşamalarını hedefliyoruz.

Atlı Okçuluk ve Kılıç gösterileri yapılacak.

Tarihi Türk Savaş Sanatlarının da sergileneceği anma programında Balıkesir Akıncıları Atlı Okçuluk ve Savaş Sanatları Kulübü sporcuları at üstünde hünerlerini sergileyecek. Şehitliğin gezilmesinin ardından  Sayı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayacak anma programında Şehitlerimiz için Kuran-ı Kerim okunacak, tarihi asker kıyafetleri ile gençler ve atlı okçular tören geçişi yapacak. Protokol konuşmalarının ardından Türk Savaş Sanatları gösterisi yapılacak. Program dua yapılmasının ardından sona erecek.

Perşembe Yaylasının tanıtımına katkı sağlıyoruz.

Gerçekleştirilecek proje Aybastı Perşembe Yaylası içinde çok büyük öneme sahip olduğuna vurgu yapan Mustafa Genç, bu projeyle birlikte aynı zamanda Ordu’muzun doğal güzelliği olan Perşembe yaylamızın ulusal anlamda da tanıtımına katkı sağlamış olacağız. Ordumuza kazandırılan bu programımız gençlerimiz için Perşembe yaylamız için hayırlı olsun. Projemize destek veren başta Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na ve Bakanlığımız yöneticilerine teşekkür ederim” dedi.

cof
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı