Ünye’de Kariyer Ve İstihdam Fuarı

438

Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin Girişimcilik ve Kariyer Kulübü tarafından “Kariyer ve İstihdam Fuarı” programı düzenlendi. Ünye Çalışma ve İş Kurumu Hizmet Müdürlüğü, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası ile Girişimcilik ve Kariyer Kulübü işbirliği ile “Kariyer ve İstihdam Fuarı” etkinliklerinin açılış töreni gerçekleşti. Fakültenin Konferans Salonu’nda düzenlenen programda Eğitim ve Yönetim Danışmanı Okan Gümüş’ün “Girişimcilik ve Geleceğin Fırsatları” konulu konferansı öğrencilere sunuldu.

Girişimcilik ve Kariyer Kulübünün düzenlediği “Kariyer ve İstihdam Fuarı” programın açılış konuşmasını yapan Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Gürol Özcüre,”Öğrencilerimizin mezun olduktan sonra iş dünyasına daha iyi şekilde hazırlanmaları için geçmişte kulübümüz bir çok etkinlik gerçekleştirdi. Fakültemiz genç ve son derece köklü akademik bir geçmişe sahiptir.Bu anlamda bölgenin ve ülkenin ihtiyaçlarına uygun çalışmalarla hareket etmektedir. Bugünkü fuarımızda da öğrencilerimiz için fuarımıza katılan firmalarımızın sunacağı olanakları iyi değerlendirmelerini istiyorum.” dedi.

Ünye Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Levent Şenyurt,”Bugün düzenlenen programda stantlara baktığımızda bölgemizde ne kadar firmamız olduğunu ve sanayinin ve üretimin sadece büyük şehirlerde olmadığını gördük. Büyük şehirlerde olan imkanların çoğunun burada olduğunu görmekteyiz. Bizler öğrencilerimizle beraber olmalıyız. Bu gün bütün öğrencilerimize kapılarımızı açarız ve onlara bütün iş bilgilerini vermek için destek oluruz. Öğrencilerimiz okul yaşamlarını devam ettirirken iş hayatını da görmeleri onlara büyük katkı sağlayacaktır.”şeklinde konuştu.

İş verenlerin istekleriyle ilgili öğrencilere bilgilendirmelerde bulunan İşkur Ordu İl Müdürü İsa Kaymak,” Bugün hepimiz siz öğrencilerimiz için buradayız. Tecrübe ve deneyim, iş verenlerin aradığı en büyük özelliktir. Sizler sizden önceki kuşakların beklentilerini bilmeniz gerekmektedir. Bizler de sizlerin beklentilerini anlamamız gerekmektedir. Geçmişimizi iyi tanımalıyız ve geçmişimizi anlarsak iş herkese hazır durumda olacaktır.”ifadelerini kullandı.

Hayatta iyi noktalara gelebilmek için çok çalışmak gerektiğini belirten Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı,”İstihdamla ilgili hükümet boyutunda sanayinin desteği gerçekten çok önemlidir. Genç girişimcilerin desteklenmesi de gelecek için çok büyük önem arz etmektedir. Sadece üniversitede eğitim görmek yeterli değildir. Gençlerimiz mezun olmadan önce kendi çizgilerini çekmeleri ve geliştirmeler yapmalıdırlar. Herkes çalışarak bir yerlere gelmektedir ve erken dönemde iyi çalışmak gerekmektedir. Beyninizle hayat kazanmak istiyorsanız çok çalışmak ve sahayı tanımak gerekmektedir.” diye konuştu.

Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney: “Kuşaklar arasında geçişler çok hızlı şekilde gerçekleşmektedir. Çağ dediğimiz kavram da 100-150 yıl gibi insan ömrü kadar yıl ile ifade edilmektedir. Biz yaşadığımız için çağ değişimini fark etmiyoruz ancak bizden sonraki nesiller bunu daha iyi anlayıp ifade edeceklerdir. Değişim bu kadar hızlı gerçekleştiğinden bu durumun yorucu tarafları da vardır. Çok hızlı adapte olmak ve kendimizi yenilemek durumundayız. Burada da Z Kuşağı diye bir kavram ortaya çıkıyor ve Z Nesli maaşın en yüksek olduğu ve saygı duyulan mesleklere yönelim olan kuşak olarak biliniyor. Ya hep ya hiç anlayışla hareket ediliyor. Öz güven ve hedefler olması güzel ancak bu hedefleri kendimizi bilerek koymalıyız. Bizler kendimizi bilerek ve gerçekçi hedeflerle yola çıkmalıyız. Bizler aklımızı cesaretimizle birleştirerek “İlim Çin’de de Olsa Gidin, Bulun, Alın” diyen bir inancın mensubu olarak yaptığımız işlerin hakkını vermeliyiz.” diyerek sözlerini tamamladı.

Eğitim ve Yönetim Danışmanı Okan Gümüş’ün “Girişimcilik ve Geleceğin Fırsatları” konulu konferansında ise,”Mutlak gerçeği hiç kimse bilmiyordur. İnsanoğlu da bunun araştırmasının peşindedir. Mümkün olan gerçekler vardır. Sizler için bu yaşlarda her şey mümkündür. Bunların önünde hiçbir teknik mani yoktur. Bir de muhtemel gerçekler vardır. Sizlerin eğitimleriyle ve güçlü yönlerinizle olabileceğiz muhtemel gerçekler vardır. Biz bu gerçeklerin farkına varıp ona göre hareket etmeliyiz. Kendimizin yeteneklerini bilerek hayatımızla ilgili gerçekçi planlar kurup, bu planları hayata geçirmek için çok çalışmalıyız.” diyerek sözlerini tamamladı.

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri program sonunda katılan firmalara plaket verdi. Konferansın ardından programa katılan firma yetkililerinin stantları gezilerek öğrencilere firmalarla ilgili bilgilendirmeler yapıldı.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı