Ünye’de 310 Ton Atık Geri Kazandırıldı

628

5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte çevreye karşı duyarlı olunması gerektiğinin altı çizildi. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün Ramazan Bayramı’na denk gelmesi nedeniyle bu yıl erken kutlanan Çevre Günü’nde çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Ünye Cumhuriyet Meydanı’ndaki program öncesi İlkokul öğrencileri İlçe Stadyumu’ndan Ünye’nin Dünkü Çocukları’nın Bando takımı eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü. Program daha sonra meydanda kurulan sahnede yapılan konuşmalar ve hazırlanan gösteriler ile devam etti. Atık pil ve Elektronik atık toplama kampanyaları kapsamında ödül alan kurumlara ödülleri takdim edildi.

“Ünye’de 310 Ton Atığı Geri Dönüşüme Kazandırdık”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “Doğal kaynaklar hızla tükenirken üretim ve tüketimden kaynaklı atıkların önlemler alınmadan doğaya atılması, çevre kirliliğinin oluşmasına neden olmaktadır. Çevre kirliliğinin oluşmasına neden olmaktadır. Çevre kirliliğinin e önemli nedenlerinin arasında; hızlı nüfus artışı ve doğal kaynakların ölçüsüz kullanılması vardır. Çevreyi tehdit eden en büyük faktörün insan olduğunu belirtmek istiyorum. Çevre sorunlarının tüm insanlığı tehdit eden bir sorun haline geldiği ve insanlığın bu ortak sorununa ancak koordineli bir iş birliğiyle çözüm getirilebileceğine olan inancımızı ifade etmek istiyorum. Diğer taraftan cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın değerli eşi Emine Erdoğan hanımefendinin himayeleriyle yürütülen “Sıfır Atık” konusunda Ünye Belediyesi olarak bizler evsel atıklardan karton ve plastik atıklara kadar toplam 310 ton atığı geri dönüşüme kazandırdık” dedi.

“Yaşarken Saygılı ve Ölçülü Olmalıyız”

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney,” Henüz evrendeki bütün araştırmalara rağmen evrenin gözbebeği olan dünyanın alternatifi diyebileceğimiz bir gezegen keşfedilemedi. Biz bize emanet edilen gezegeni bu hoyratlıkta kullanmaya devam edersek çok kısa süre içerisinde kaçmak istediğimiz gezegenlere ihtiyaç duyabiliriz.  Tabi dünya bu güne kadar ne yaptığının farkında. İşin nereye gideceğinin de farkında ve yavaş yavaş bu kötü gidişe dur demenin ve tedbiri almak üzere tabiri yerindeyse başını iki elinin arasına alıp geleceğe dair düşünmeye ve tedbirler almaya başladı. Ülkemizde de bu önlemler alınmaya başladı ve kamuoyuna duyurulmaya başlandı” diye konuştu.

Programa ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, İlçe Jandarma Komutanı Esat Can Öztürk, Çevre ve İnsan Hakları Koruma Derneği Başkanı İrfan Tosun, daire amirleri,  okul idarecileri, öğretmenler, öğrenciler, vatandaşlar ve katıldı.

Ödüller; -Okullar arası Nisan 2019 sonu biten TAB’ın atık pil biriktirme kampanyasında ordu da 1.grupta (Altınordu-Fatsa-Ünye arasında) en çok atık pil toplayan ve 1. Olan okul Anafarta İlkokulu (atık pil toplama kampanyasında 1.’lik ödülü)-masa tenisi(masa takımı),okul müdürü Temel Ovalı’ya Plaket verildi. – Okullar arası Nisan 2019 sonu biten TÜBİSAD elektronik atık biriktirme kampanyasında en çok elektronik atık toplayan; ayrıca yine GÖZE’nin ambalaj atıkları  biriktirme kampanyasında da 1.olan okul Şehit Fatih Eloğlu İlkokulu (AEE-Laptop), (ambalaj atıkları- fotokobi makimesi), teşekkür belgesi ve plaket verildi. Diğer okullara da katılım ve katkılarından dolayı (ambalaj atıkları- pil) adına gösterdikleri çaba için de teselli armağanı verildi. 1-Cumhuriyet ilkokulu(Ambalaj Atıklarında) Teselli Armağanı Olarak 1 Futbol,1 voleybol,1 Basketbol Topu) Ve Okul Müdürü Kemal Öztürk’e Plaket verildi. 2- Toki Ömer Çam İlkokulu (Ambalaj Atıklarında) Teselli Armağanı Olarak 1 Futbol,1 voleybol,1 Basketbol Topu) Ve Okul Müdürü Yardımcısı Beyhan Pilav’a Plaket verildi. 3- Yaşar Gazioğlu İlkokulu (Ambalaj Atıklarında) Teselli Armağanı Olarak 1 Futbol,1 voleybol,1 Basketbol Topu) Ve Okul Müdürü Fevzi Gürlek’e Plaket verildi. 4-İnönü İlkokulu (Ambalaj Atıklarında) Teselli Armağanı Olarak 1 Futbol,1 voleybol,1 Basketbol Topu) Ve Okul Müdürü Veysel Sadan’a Plaket verildi. 5- Şehit Taner Kart Ortaokulu (Elektronik ve ambalaj da katılım/birikim) Teselli Armağanı Olarak 1 Futbol,1 voleybol,1 Basketbol Topu) Ve Okul Müdürü Seçkin Önbaş’a Plaket verildi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı