Karneler Kaymakam Güney’den

606

2018-2019 Eğitim öğretim yılının sona ermesi nedeniyle Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi’nde karne töreni düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını okul Müdürü Erdoğan Bölükbaş yaptı.

https://youtu.be/9vXVjokj3Ho

Bölükbaş konuşmasında , “2018-2019 eğitim-öğretim yılının sonunsa geldik. Biliyoruz ki her bitiş yeni bir başlangıcın temelini oluşturuyor. Tabi ki 3-5 rakam insanın değerini ifade etmeye yetmez. Ancak aldığınız karnelerde ki notlarınız sizlerin 1 yıl boyunca emeklerinizin birer karşılığı. Bunu iyi değerlendirip geleceğe ona gör yön vermeniz gelecek eğitim-öğretim yılına daha güçlü başlamanız adına doğru değerlendirmenin yapılması çok önemli. 5 yıl önce katıldım bu eğitim yuvasında gözleri adeta ışıl ışıl parlayan, geleceğe umutla ve güvenle bakan bu güzel gençleri tanıma ve onlara hizmet etme bahtiyarlığını bana lütfeden Rabbime hamd ediyorum. Okulumuz ilk olarak 1991-1992 eğitim ve öğretim yılında Ünye Anadolu Fen Lisesi adıyla Endüstri Meslek Lisemiz binasında birinci sınıf olarak hizmete açılmış ardından sırasıyla Yunus Emre İlkokulu ve Mehmet Akif Ersoy İlkokulu’nda eğitim yaptıktan sonra 1998-1999 eğitim öğretim yılında şu anki okul binamızın tamamlanması ile buraya taşınmış ardından tam 1 yıl sonra okulumuz arsasının bağışçıları olan Sayın Orhun Güven, merhum Profesör Doktor Oktay Güven ve Sayın Çağatay Güven kardeşlerin dedeleri olan Mehmet Refik Güven ismini alarak Ünye Mehmet Refik Güven Anadolu Öğretmen Lisesi olmuştur. 2014 yılına gelindiğinde bakanlığımız kararı ile öğretmen liselerinin kapatılması sonucu okulumuz Fen Lisesi’ne dönüşmüş ve 2014-2015 eğitim öğretim yılından bugüne kadar Ünye Mehmet Refik Güven Fen Lisesi olarak eğitim hizmetini devam ettirmektedir. Şuan itibari ile 9. ve 12. sınıflarımız 4’er, 10. ve 11. sınıflarımız 5’er şube olmak üzere 18 derslik fizik, kimya, biyoloji ve bilgisayar laboratuarları, resim ve müzik atölyeleri, toplantı odası, öğretmenler odası, çok amaçlı salonu, şu an içinde bulunduğumuz 160 kişi kapasiteli Yunus Emre Konferans Salonu, okul bahçemizde bulunan 500 izleyici kapasiteli Spor Salonu ve 96 öğrenci kapasiteli erkek öğrenci pansiyonu bulunmaktadır. Ayrıca 5’i idareci, 35’i öğretmen, 4’ü geçici işçi, 3’ü yardımcı personel olmak üzere toplam 47 personel ve 18 şubedeki toplam 504 öğrenci ile hizmet vermekteyiz. Okulumuzun kurulduğu günden bugüne kadar mezun ettiği öğrencilerin tamamına yakın bir bölümü ülkemizin en seçkin üniversitelerinde eğitimlerini tamamlayarak girişken, başarılı, özgür düşünen, sağlıklı bireyler olarak ülkemizin olmasına katkı sağlamaktadır.”dedi.

“24 Bin 835 Öğrenci Karne Aldı”

Ünye Milli Eğitim Müdürü Özgür Tokgöz, “ 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının sonuna geldiğimiz bugün itibariyle 81 okulumuzda karnelerini alacak 24 bin 835 öğrencimizin karne heyecanını paylaşıyor. Bin 750 öğretmenimizin gayretli çalışmalarının haklı gururunu taşıyoruz. Öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, idarecilerimizi ve tüm eğitim çalışanlarını göstermiş oldukları samimi gayretten dolayı kutluyor, velilerimize de bu süreçte vermiş oldukları destekten dolayı teşekkür ediyorum. Sevgili öğrencilerimiz, eğitim ve öğretim yılı sonunda aldığınız karneler sizlerin bir yıllık çalışmalarımızın değerlendirilmesini içermektedir. İnanıyorum ki olumlu yönleriniz ile beraber eksiklerinizi de görüp önümüzdeki yıl daha düzenli ve verimli çalışarak arzu ettiğiniz seviyeye ulaşacaksınız. Tatil sürecinde öncelikle dinlenmenizi, aileniz ve sevdikleriniz ile dolu dolu zaman geçirmenizi, kişisel ve sosyal becerinizi destekleyecek faaliyetlerle bulunmanızı, özellikle bol bol kitap okumanızı sizlere tavsiye ediyorum. Kıymetli  velilerimiz, eğitimin temel taşlarından biri olduğunuzu, öğrencilerimize verilen karnenin bir eğitim ve öğretim yılının değerlendirmesi olduğunu unutmayınız. Öğrencilerimizin gelişimlerini devam ettirebilmeleri için onları destekleyiniz. Sizlerin yol gösterici ve ufuk açıcı olmanız, çocuklarınızın hedeflerine daha da yakın olmalarına sebep olacaktır. Çocuklarımızın başarılarına ortak olduğumuz gibi varsa bir başarısızlıkları onlara da ortak olmalısınız. Yapıcı ve özgüven artırıcı bir tutumla onları desteklemek başarılarını artıracağı gibi güçlüklere mücadele edebilmelerine katkı sağlayacaktır. Unutmayınız ki başarılıyken baş tacı ettiğimiz evlatlarımıza, başarılı olamadığı zamanlarda da anlayış göstermemiz ve varsa sorunlarını çözmeye çalışmamız onların her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirecek ve güven duygularını geliştirecektir. Değerli öğretmen arkadaşlarım, ülkemizi güçlü yarınlara taşıyacak yeni nesillerimizin yetişmesinde en büyük güç şüphesiz sizlersiniz. Pırıl pırıl yetişen bu yeni nesil sizin emeğiniz ve sizin alın terinizdir. Fedakârca yaptığınız çalışmalardan dolayı hepinizi tebrik ediyorum. Bu duygu  ve düşüncelerle 2018-2019 eğitim öğretim yılının sorunsuz bir şekilde tamamlanmasına emeği geçen herkese teşekkür ediyor öğrencilerimizin sağlıklı ve mutlu bir tatil geçirmenizi temenni ediyorum. Hafta sonu Yükseköğretim Sınavına katılacak öğrencilerimize ve tüm gençlerimize başarılar diliyorum. “ifadelerini kullandı.

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney,”Hepimiz aynı toplumun birer fertleriyiz. Zaman zaman toplum içerisinde yaşarken karşılaştığımız sıkıntılar oluyor ve bunların üzüntüsünü yaşıyoruz. Belli hayat tecrübelerinden sonra çözüm noktasında ortaya koyulan en önemli şey eğitim, öğretim, bilgi ve ahlaki değerler olduğunu görüyoruz. Bizler de sizler gibi aynı yollardan geçerek bu günlere geldik. Tecrübe çok ciddi bir birikimdir ve bizim arzumuz tecrübeleriniz sizi üzmeyen tecrübeler olmasıdır. Bizler istesek de sizin pozisyonunuza gelemeyiz ancak sizler hedeflerseniz ve çalışırsanız her türlü pozisyona gelebilirsiniz. Zaman ve gençliğinizin kıymetini bilmeniz gerekmektedir. Hepiniz ilerleyen dönemlerde meslekler seçeceksiniz. Meslek seçerken daha çok maaş almak noktasında hareket etmeyin. Maksadınız sizi mutlu edecek, işinizi yaparken keyif alacağınız meslekleri tercih edin. İyi meslek değil mesleğin iyisi vardır. Yaptığınız mesleğin ve bulunduğunuz konumun en iyisi olmaya çalışın. En iyi olurken de ahlaki olarak da en iyi olmaya çalışın. Yaptığınız her şey mutluluk içindir ve tercihlerinizle mutlu olacağınız bir hayat geçirmeniz gerekmektedir. İnsan ne kadar mutlu olursa karşısındaki o kadar mutlu eder. Hafta sonu gireceğiniz sınavlarda arzu ettiğiniz bölümleri kazanmanız temennisiyle, karne alan bütün öğrencilerimizi ve velilerimizi ayrıca tüm öğretmenlerimizi kutluyorum.”diyerek sözlerini tamamladı.

Dönem mezunları birincisi Şevval Mutlu mezunlar adına yaptığı konuşmada,””Geldiğim ilk gün ne kadar heyecanıysam, ne kadar mutluysam ve ne kadar umutluysam şuan da o kadar heyecanlı, mutlu ve umutluyum. Hayatımın bu 4 yılı, en büyük dostlarımı kazandığım, en büyük sevinçlerimi yaşadığım ve beni en çok olgunlaştıran yıldır. Ünye Fen Lisesi bana belki de hiç kazanamayacağım değerler kattı. Öğretmenlerin burada bana sadece fizik, matematik öğretmedi. Ben burada sevgiyi, saygıyı ve hoşgörüyü de öğrendim. Bizler Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Gençler, cesaretimizi takviye ve idame eden sizsiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetlerinin, vatan muhabbetinin, fikir hürriyetinin en kıymetli timsali olacaksınız.” sözleri doğrultusunda yetiştirildiğimizi biliyor ve bizden sonraki nesillere aydınlık yarınlar bırakmak için Cumhuriyetimizin en büyük kurucuları olarak yolumuz akıl ve bilim yolu olacak ve ülkemiz için her türlü sorunda bir fikrimiz bir çözümünüz olacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın, Cumhuriyet biz gençlere emanettir. ” diye konuştu.

Müzik dinletisi, şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerin de verildiği törende not ortalaması en yüksek olan, en çok kitap okuyan ve dynED kullanımında okulda dereceye giren öğrencilere de ödül verildi. Öğrenciler karnelerini Kaymakam Ümit Hüseyin Güney ve protokol üyelerinin elinden aldı.

Anahtar Kelime:
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı