Ünye’de 15 Temmuz Programı

602

“15 Temmuz’da Fetö’cü Alçaklara Meydanlar, Sokaklar Dar Edildi”

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla Ünye Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı konuşmada, “Türk milleti, 15 Temmuz gecesi ‘Gün, vatana sahip çıkma günüdür’ diyerek darbecileri püskürttü. Yüz sene önce Anadolu’yu işgalcilere dar eden kahramanların torunları, 15 Temmuz’da da FETÖ’cü alçaklara meydanları, sokakları dar etti.” dedi 

Fethullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirdiği hain darbe girişiminin üçüncü yıldönümü dolayısıyla Ünye’de çeşitli programlar gerçekleştirildi. Gün boyu devam eden etkinliklerin akşamında Hasanbaba Mevkii’nden Cumhuriyet Meydanı’na kadar kortej yürüyüşü yapıldı. Yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda açılan 15 Temmuz Fotoğraf Sergisi gezildi. Fotoğraf Sergisi’nin gezilmesinin ardından Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ve Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, anı defterini imzaladı. Programda daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ve şehitler için dualar edildi.

Duanın ardından protokol konuşmalarına geçildi.

-“Milletimiz, vatanına namahrem elinin değmesine müsaade etmemiştir”-

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, günün anlam ve önemine ilişkin yaptığı konuşmada, hem derin bir kederi, hem de büyük bir gururu aynı anda yüreklerinde hissettiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken, diğer taraftan da dünyada eşine az rastlanır bir direnişe imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Bir yandan daha ömrünün baharındaki 16-17 yaşındaki fidanları toprağa vermenin acısını yeniden yaşarken, aynı zamanda da vatanımızı kurtarmanın onurunu hissediyoruz. Şüphesiz hiçbir zafer altın tepside sunulmaz. Fetih sancağı kolayca burca dikilmez. Bedel ödemeden hiçbir başarı elde edilmez. Tarihimiz boyunca kazandığımız her zaferin gerisinde fedakârlık vardır. Azim, dirayet ve cesaret vardır. Silah ve bomba seslerinin gecenin karanlığını deldiği o gece Türk milleti cesareti, dirayeti ve mücadelesiyle bu topraklarda Çanakkale ruhunun, Kuvayı Milliye şuurunun halen diri olduğunu göstermiştir. FETÖ’nün ölüm kusan silahları karşısında milletimiz canından, kimi zaman canından daha çok değer verdiği evlatlarından vazgeçmiş, ancak vatanına namahrem elinin değmesine müsaade etmemiştir. İşte bu millet, vücudunu, F16’lara, bomba yağdıran helikopterlere, kan kusan otomatik silahlara ve tanklara siper etti. Yılmadı, usanmadı ve bu cennet vatan uğruna canlarını verdi.”

-“15 Temmuz’da FETÖ’cü alçaklara meydanlar, sokaklar dar edildi”-

Yıldönümlerinin aynı zamanda muhasebe ve murakabe günleri olduğunu belirten Başkan Tavlı, “Bir asır önce “Ya istiklal, ya ölüm” parolasıyla Kurtuluş Savaşını zaferle taçlandıran Türk milleti, 15 Temmuz gecesi de ‘Gün vatana sahip çıkma günüdür’ diyerek darbecileri püskürttü. Yüz sene önce Anadolu’yu işgalcilere dar eden kahramanların torunları, 15 Temmuz’da da FETÖ’cü alçaklara meydanları, sokakları dar etti. Bu millet FETÖ eliyle Türkiye’nin hizaya sokulmasına, terbiye edilmesine, müstemlekecilerin uydusu haline getirilmesine izin vermemiştir. Yıl dönümleri aynı zamanda muhasebe ve murakabe günleridir. Ülke, millet ve devleti yönetenler olarak 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşadıklarımızdan çok büyük dersler çıkardığımıza inanıyorum. Öncelikle 15 Temmuz bizlere kimin ülkemizin kara gün dostu olduğunu, kimin de sadece iyi gün dostu olduğunu gösterdi. Biz millet olarak derin bir hafızaya sahibiz. Yaşadığımız hadiseleri ikide bir gündeme getirmesek de onları asla unutmayız, unutturmayız. Onun için 15 Temmuz asla unutulmayacak ve unutturmayacağız, o bizim için bir tarihi kayıttır.” dedi.

-“Onlar asker değil, ancak ve ancak çapulcudur”-

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, 15 Temmuz’un tarihimiz için bir milat olduğunu ifade ederek, “15 Temmuz tarihimizde bir milattır. Bunun üzerine çok söz söylendi ve çok söz daha söylenecek. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde milletimizin demokrasi, hukuk, anayasal düzen tarafında saf tutarak göğsünü siper etmesi, yine polisimizin, jandarmamızın ve ordumuzun içerisindeki hukuk devletine, müesses nizama, anayasamıza saygılı ordu mensuplarımızın kararlı duruşuyla bu melun darbe girişimi bastırılmıştır. Zaten ben darbe giriminde bulunanlara ben asker demiyorum. Anayasasını tanımayan, milletini tanımayan, milletinin üzerine tank sürüp ateş eden o asker değil, ancak ve ancak çapulcudur.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından çeşitli şiirler okundu. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam eden programda saat 00.13’ü gösterdiğinde ülke genelindeki tüm camilerde olduğu gibi Ünye’de de salalar okundu.

Programa Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Garnizon Komutanı Binbaşı Bünyamin Dönmez, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ünye Cumhuriyet Başsavcı Vekili Halil İbrahim Güler, Ağır Ceza Reisi Metin Özmen, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, MHP Ünye İlçe Başkanı Hacı Demir, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

 

 

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı