Coşkun “Reklam Arası Sona Erdi”

418

Ünye Gazeteciler Cemiyet Başkanı ve Gündem Medya’nın sahibi İbrahim Coşkun, 88 günlük hapis cezasının ardından tahliye oldu.

AK Parti Ünye Eski İlçe Başkanı Arif Ergün, Belediye Meclis Üyeliği yaptığı dönemde bir oylamada, oyunu kendi partisi olan Ak Parti’ye değil, CHP’nin temsilcisine verdiği yönünde gazetesinde haber yapan Gazeteci İbrahim Coşkun’u, “Kişilik haklarıma ve özgürlüğüme saldırdı” diyerek mahkemeye vermiş, mahkeme sonucunda ise gazeteci İbrahim Coşkun’a hapis cezası verilmişti. 3 Mayıs Basın Özgürlüğü Günü’nde Ünye M Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumuna giderek teslim olan Gazeteci Coşkun, 88 günün ardından cezaevinden çıkarken aile ve meslektaşları tarafından karşıladı.

Coşkun,”Reklam Arası Sona Erdi”

88 gün önce cezaevine giren ve yine cezaevinden çıkarken açıklama yapan İbrahim Coşkun,” 88 gün önce burada beni uğurlamıştınız ve 88 gün sonra çıktım, yine siz değerli meslektaşlarım beni yalnız bırakmadınız. Türkiye’de basın özgürlüğü çerçevesinin genişletilememesinden dolayı 88 günlük ceza şahsıma verilmiş oldu. Karar sürecinde bizim yanımızda olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun,  CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, CHP Eskişehir Vekili ve sevgili meslektaşımız Utku Çakıröz, medya kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve siz değerli basın mensupları benim her zaman yanımdaydınız. Bugün basın camiasında bana yapılan yarın hepimize yapılır. Ünye’deki basın camiasının birlik ve beraberliği beni çok onurlandırmış oldu. Ben Ünye ceza evinde kaldığım süreçte tüm ceza evinde görevli ,gardiyan, memur ve çeşitli suçlardan içeride yatan arkadaşlarıma benim yanımda oldukları için teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreç için zorlu reklam arası vermiştik. Ünye bizim kıymetlimiz ve bundan sonra Ünye için elimizden geleni yapacağız. Hukuki boyutları ne olursa olsun bedelini ödedik ve bundan sonrada her türlü bedel öderiz. Temenni ederim ki bundan sonra yeni cezaevi yönetiminin Türkiye’de basın özgürlüğü adına güzel şeyler yapacağına inanıyorum. Beni burada ziyarete gelen dostlarıma sonsuz teşekkür ediyorum.”dedi.

“Kimseye Gönül Koymadım”

Cezaevinde olduğu süre içerisinde ziyaretlerine gelmeyen dostları için gönül koymadığını ifade eden Coşkun,” Ben şuna inanıyorum insanoğlunun gönlünde birlikte olmak istediği kişiler vardır ama şartlar ve konum itibari ile belki benim yanımda olamamış olabilirler. Cezaevi sürecinde beklediğim ve yanımda görmek istediğim bazı insanlar vardı, onlarında yanımda bulunmaması beni üzüyor, bu vesile ile ben gönül koymuyorum. Cezam bitti, ben yeni bir sayfa açtım ve bundan sonra yoluma meslektaşlarım ve ailem ile beraber devam edeceğim” diye konuştu.

Ünye Ordu İletişim Derneği Başkanı Şakir Gürel ise Coşkun’a geçmiş olsun dileklerini ileterek,” Bizim kanunlara ve nizamlara karşı gerek kişisel olarak, gerekse medya olarak boynumuz kıldan ince ama uygulamaların yanlışlığını da görüyoruz. Bunu hem bireysel olarak hem de bir gazeteci olarak söylemek durumundayız. Yaptığı haberlerden dolayı cezaevinde yatan birçok meslektaşımız var. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü gününde İbrahim Coşkun arkadaşımızı cezaevine göndermiştik, 24 Temmuz Basın Bayramı’nın hemen sonrasında bugün de cezaevinden çıkışını kutluyoruz. Bu son olsun diyoruz. Bu ve benzeri haksız ve bir gazeteciye zulüm niteliğindeki uygulamaların bundan sonra olmamasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı