Yağmur, Eziyet Olmaktan Çıkacak

300

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Belediye Meclisi Ağustos Ayı Toplantısında yaptığı konuşmada, Ünye’de yağışlarda meydana gelen sorunların giderileceğini ifade ederek, “Sıkıntılı yerlerle ilgili Büyükşehir Belediyemiz ve OSKİ ile birlikte çalışma yürüterek kısa zamanda ihale yoluyla sorunu gidereceğiz. 2020 yılında, yağmurda sorun yaşayan hemşerilerimiz yağmuru artık kapıdan değil, pencereden seyredecek. Yağmur, eziyet olmaktan çıkacak.” dedi

Ünye Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı, Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı başkanlığında Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.

Toplantı öncesi Başkan Tavlı, meclis üyelerine yapılan çalışmalara ilişkin bilgiler verdi.

-Yol çalışmaları-

Görevi devraldıktan sonra ilçede yapılan yol çalışmalarına ilişkin bilgi veren Başkan Tavlı,

“Dereköy, Ortaköy, Yeniköy mahallerimizde beton yol çalışmalarının startını vermiştik. Bu ay yine 10 mahallemizde toplamda 6 kilometreyi bulacak beton yol çalışmasına Ataköy Mahallemizden başladık. Diğer mahallelerimizde de çalışmalar yapılacak. Görevi devraldığımız 1 Nisan’dan bugüne kadar 34 kilometre filler malzemeli yol bakımı, 40 kilometrenin üzerinde tesviyeli yol bakımı, 15 kilometre stabilize yol çalışması yapmış durumdayız. Bunun yanı sıra şehir merkezimizde yol bakım çalışmaları gerçekleştirdik. Irmak Caddesi, Öznur Kartal Caddesi, Kıroğlu Caddesi, Pelitliyatak Mahallesi’nde söz verdiğimiz gibi asfalt çalışmalarımız devam ediyor. Irmak Caddesi’nde 500 metre asfaltlanacak alan yolumuz var onu da tamamlayacağız.” dedi.

-“Ünyeliler, yağmuru kapıdan değil pencereden izleyecek”-

Ünye’de yağışlarda meydana gelen sorunların giderilerek yağmurun eziyet olmaktan çıkacağını belirten Başkan Tavlı, “İlçemizde geçtiğimiz günlerde meydana gelen iki etkili yağışta metrekareye 90 ve 102 kilogram yağmur düştü. Aşırı yağış Ünye’nin sıkıntılı olan belli bölgelerinde su baskınlarına neden oldu. Bu sıkıntılı yerlerle ilgili Büyükşehir Belediyemiz ve OSKİ ile birlikte çalışma yürüterek kısa zamanda sorunu gidereceğiz. 2020 yılında da bu bölgelerde bulunan, sorun yaşayan hemşerilerimiz yağmuru artık kapıdan değil pencereden seyredecek. Fevzi Çakmak, Liseler, Gölevi, Saraçlı ve Kaledere Mahallerimizdeki sıkıntılı yerlerin sorunu bu çalışmayla çözülecek.” diye konuştu.

-Ankara ziyareti-

Geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Ankara ziyareti hakkında da bilgi veren Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, ziyaretlerin olumlu geçtiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Ankara ziyaretimizde Genel Başkanvekilimiz Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş’u ziyaret ettik. Üniversite alanının tahsis bedelinin ödenebilmesi için strateji başkanlığına Ordu Üniversitesi’ne izin verilmesi gerekiyordu. Bu iznin verilmesi için Sayın Genel Başkan Vekilimizden destek talep ettik, kendileri de bununla ilgileneceklerini bizlere ifade ettiler. Ünye Kültür Merkezi noktasında bir şanssızlık yaşamıştı. Bizde ‘Kültür merkezi ihalesi tasarruf tedbirleri münasebeti ile ertelendi. Ama iptal edilmedi.” demiştik. Gerçekleştirdiğimiz ziyarette Sayın Genel Başkan Vekilimiz, Maliye Bakanımız ile görüştüklerini ve çok yakın zamanda da kültür merkezinin startının verileceğini bizlere müjdelediler. Ardından OSB de gelinen son durumu konuştuk. OSB’nin kamulaştırma işlemi yaklaşık olarak %80 tamamlandı. 3 dosya kalmıştı, onun da keşfi yapıldı. Sanırım 11 Eylül’de son mahkemesi var, onunla birlikte çok önemli bir durum olmadığı takdirde eylül ayı içerisinde OSB’nin kamulaştırılma işinin tamamının bitmiş olduğuna şahit olacağız. Ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ı ziyaret ettik. OSB’deki süreçte bize olan katkılarından ve desteklerinden dolayı teşekkür ettik. Bu yıl içerisinde de OSB’nin altyapı ihalesine çıkmak istediğimizi, burada da desteklerini ihtiyacımızın olduğunu belirttik. Elinden gelen desteği esirgemeyeceklerini ifade etti. Akabinde, bölgemizin evladı Devlet Denetleme Kurulu Başkanı Sayın Yunus Arıncı’yı ziyaret ettik. İlçemizle ilgili sorunları konuştuk ve bölgemizle ilgili istişare yaptık. İhtiyaçlarımızın olduğu bazı noktalarda kendisinden destek istedik. Kendileri de bizden desteklerini esirgemediler. Son olarak Belediyeler Birliğini ziyaret ettik. Ünye’mizde Temizlik Hizmetleri Müdürlüğü için değeri yaklaşık 1,5 milyon lira olan çok ÇAÇA (Çok amaçlı çöp aracı) isimli araç için talepte bulunduk. Bununla ilgili de olumlu gelişmeler oldu.”

-“Siyasi büyüklerime teşekkür ediyorum”-

Ünye’de yapılan ve yapılması gündemde olan çalışmalara verdikleri destekler için siyasi iradeye teşekkür eden Başkan Tavlı, “Yapılan ve yapılacak olan tüm bu çalışmalar siyasi büyüklerimizin destekleriyle yapılmakta. Desteklerinden dolayı AK Parti Genel Başkan Vekilimiz Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş’a, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’a, Milletvekillerimiz Sayın Şenel Yediyıldız’a, Sayın Ergun Taşçı’ya, Sayın Metin Gündoğdu’ya, Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Sayın Mehmet Hilmi Güler’e, Dişişleri Bakan Yardımcımız Sayın Yavuz Selim Kıran’a ve siyasi büyüklerimize Ünyeliler adına teşekkür ediyorum.” dedi.

-Taşeron işçilerin zam farkı ödeniyor-

Taşeron işçilerin kadroya geçişlerinde oluşan azam farklarının bir kısmının Kurban Bayramı öncesi hesaplarına yatırılacağını ifade eden Başkan Tavlı, “Taşeron yasasıyla 2018’in Nisan ayında kadroya  geçen kardeşlerimiz var. Bu kardeşlerimizin zam farkı alacakları vardı. Bu da yaklaşık 700 bin lira tutarındaydı. Yaptığımız görüşmeler sonucunda bu 700 bin liranın 350 bin liralık kısmı Kurban Bayramı öncesinde bu kardeşlerimizin hesaplarına eşit olarak yatacak. Hayırlı olsun.” diye konuştu.

Başkan Tavlı son olarak, vatandaşların yaklaşmakta olan Kurban Bayramı’nı kutlayarak, “Şimdiden bütün hemşehrilerimin Kurban Bayramını kutluyorum. Bayramın; vatanımıza, milletimize, tüm İslam âlemine rahmet ve bereket getirmesini Rabbimden niyaz ediyorum.” dedi.

Meclis toplantısında ayrıca Ünye Belediyesi’nin hazırlayacağı 5 yıllık stratejik planda Belediye Meclis Üyelerinin fikirlerinin alınması için meclis üyeleri arasında anket yapıldı.

Meclis toplantısı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından sona erdi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı