Kıran’dan Büyükelçilere Dondurmalı Jest

727

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran 11. Büyük Elçiler programı vesilesi ile Samsun’a gelen Büyükelçileri Ünye’de misafir etti.

Ünye’nin meşhur dondurmasını ikram eden Bakan Yardımcısı Kıran, elçiler ve diğer Dışişleri Bakan Yardımcıları ile tek tek ilgilenerek dondurma ikramında bulundu.

İkram sonrası açıklamalarda bulunan Bakan Yardımcısı Kıran,”11. Büyük Elçiler programı vesilesi ile Samsun’daydık. Büyük elçiler konferansımız sahada ve masada güçlü diploması temasını taşıyordu. İstiklal mücadelemizin 100. Yılı anısına bu yıl konferansımızın bir bölümünü Samsun’da geçirmek istedik. Sayın Bakanımız, Milletvekillerimiz, tüm Siyasi Parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte Samsun’daki programlarımızı tamamladıktan sonra bakan yardımcılarımız ve büyük elçilerimizi Ünye’de dondurma yemeye gidelim dedim. Sağ olsunlar onlarda beni kırmadılar. Büyük Elçilerimiz Ünye’mizi şereflendirdiler ve aynı zamanda Ünye’mize has dondurmasını da tatmış oldular.” dedi.

Kıran ve beraberindeki heyet daha sonra sahil şeridinden yürüyerek Ünye İskelesi’ne geçti. İskelede Ünye manzarasına hayran kalan büyükelçiler, manzara karşısında hatıra fotoğrafı çektirdi. Kıran ve beraberindekiler kendilerine yoğun ilgi gösteren vatandaşlarla sohbet etti. Ünye turu Bakırcılar Çarşısı ve Kadılar Yokuşu gezisiyle  devam ederken, bakırcı ustalarıyla sohbet eden büyükelçiler cezve başta olmak üzere bakır eşyalar satın aldı.

Heyet daha sonra Ünye’den ayrılarak Samsun’da havaalanına hareket etti. Gezi programına ayrıca Dışişleri Bakan Yardımcıları Sedat Önal ve Faruk Kaymakcı, Büyükelçi  Arşiv Genel Müdürü Engin Yürür, Büyükelçi  Afrika Genel Müdürü Ahmet Rıza Demirer, UNESCO Daimi Temsilcisi Altay Cengizer, Roma Büyükelçi’si Murat Esenli, Sofya Büyükelçi’si Hasan Ulusoy, Atina Büyükelçi’si Burak Özügergin, Helsinki Büyükelçisi Vakur Erkul, Riga Büyükelçi’si Gülsun Erkul, Juba Büyükelçisi Tuğrul Biltekin, Vilnius Büyükelçisi Gökhan Turan,  Bern Büyükelçisi İlhan Saygılı, Harare Büyükelçisi Hakan Kıvanç, Konakri Büyükelçisi Ege Türemen, eski Ottava Büyükelçi’si Selçuk Ünal, Taşkent Büyükelçisi Başar Şen, Protokol Genel Müdür Yardımcısı Elçi Zeki Emre Karagöl,  Bakan Protokolünden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı  Elçi Erkan Aytun, Ünye 1957 Spor Kulüp Başkanı Hamza Alp’te katıldı.

Anahtar Kelime:
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı