Bu Projede Aileler Fındık, Çocuklar Kalem Tutuyor

850

İkizce’de gerçekleşen proje ile Güneydoğu Anadolu Bölgesinden gelen mevsimlik tarım işçileri ailelerinin çocuklarına gerçekleşen sosyal sorumluluk projesiyle eğitimlerine katkı sağlanıyor. “Her Çocuk Bir Dünya” projesi kapsamında İkizce’de projeyi yürüten Durak Fındık Sanayi Ticaret A.Ş. iş birliği ile ufak yaştaki çocukların çalıştırılmasını önlemek amacıyla oluşturulan akademik program her sene ilçeye gelen tarım işçisi aileler tarafından ilgi görmeye başladı.

“Çocuklarımız Fındık Dalı Değil Kalem Tutsun”

İkinci yılında projeye kendi imkanlarıyla devam ettiklerini söyleyen Durak Fındık Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Durak,” Geçen yıl başladığımız ” Her Çocuk Bir Dünya” projesi kapsamında tarım işçilerinin çocuklarını bahçelerden alarak buradaki okulumuzda gün içerisinde eğitim vererek bahçelerden uzak tutmaya çalışıyoruz. Çocukların bir fındık dalını tutmasını değil de, bir okulda kalem tutarak eğitimlerine destek olmaya çalışıyoruz. Bizler bu projeyi hiç bir kurum yada kuruluştan en ufak bir destek almadan firma olarak kendi imkanlarımız dahilinde devam ettiriyoruz. Geçtiğimiz yıl ilk başlattığımız bu çalışmamızı bakanlığımıza sunduk. Tabi bu proje farklı bölgelerde devam edebilir ve yaygınlaştırılabilir.”dedi.

“Ailelerde Bizler İçin Önemli”

Proje ile ailelerle de ilgilenildiğini ifade eden Kadir Durak,” Bu proje kapsamında sadece çocuklarımız değil ailelerimizle de ilgileniyoruz. Burada bulunan öğretmenlerimiz ve personellerimiz ailelere bilgilendirme ve onların ihtiyaçları konusunda yardımcı olunmasına katkı sağlıyorlar. Geçen seneki projemizde yaklaşık 150 öğrencimiz bulunuyorken, bu sene bu rakam şu an itibarıyla yaklaşık 90 öğrenciye ulaştı. Bu bizim desteklediğimiz projemizin Karadeniz Bölgesinde daha da yaygınlaştırılması gerekiyor. “ifadelerini kullandı.

“Fındık Toplama Makinesiyle Maliyetleri Düşürdük”

Bu projenin dışında farklı projelerinde olduğunu ifade eden Durak,” bundan iki sene önce çiftçilerimize fındık toplama makinesi hediye ettik. Tabi buradaki amacımız ise maliyetlerin düşürülmesi oldu. Bu makinelerle Batı Karadeniz’de büyük bir geçiş gerçekleşiyor. Çünkü Türk fındığının kurtuluşu makinelerle birlikte maliyetlerin düşürülerek verimliliğin artmasıdır. Eğer doğru bir budama gerçekleştirmiş olsaydık ortalama bahçelerdeki 80 kg. aldığımız fındığımızı 150 kg. almış olurduk.” ifadelerini kullandı.

“500 Kadına Eğitim Sağladık”

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de çocuk işçiliğinin önlenmesi konusunda önemli çalışmalar yürütüldüğü söyleyen Kadir Durak,”Bu proje ile bir yandan okul programımızı yürütürken bir yandan yapmış olduğumuz bilimsel araştırmalar bizlere uyguladığımız programın ne kadar etkili olduğunu ve bu çocukların gelişimi için ne kadar kritik olduğunu göstermiştir. Ayrıca hem mevsimlik tarım işçisi hem de yerelden toplamda 500 kadına ulaşılmış eğitim ve farkındalık çalışmaları yapılmıştır. Bu proje ekibi kış döneminde Urfa’da çocukların ailelerine saha ziyareti yaparak onların eğitime devamı ve mevcut durumlarını birebir gözlemleme ve raporlama çalışmaları gerçekleştirmiştir. 2019 hasat dönemine başladığımız 1 hafta içinde mevsimlik tarım göçü ile yöremize gelmiş 80’in üzerinde çocuğumuzu okuldaki programımıza dahil etmiş bulunmaktayız. Geçen yıl sahada yürüttüğümüz çalışmaları üzerine yeni aktiviteler de koyarak programımıza aynı titizlikle devam etmekteyiz” diyerek sözlerini tamamladı.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı