“Emanete Fındık Vermeyin”

416

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi ve Trabzon Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanı Hasan Kozoğlu, üreticileri emanete fındık bırakmamaları konusunda uyararak tavsiyelerde bulundu.

Kozoğlu konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Fındık üreticilerimiz; fındığınızı kesinlikle “emanete vermeyelim”, fındıklarımızı iyi kurutalım ,jüt çuvallara koyalım. TMO’dan randevü alarak fındıklarımızı tmo’ya verelim”dedi.

Artık Fındık hasadına herkesin başladığını dile getiren Kozoğlu, “öncelikle ürününüz bol ve bereketli olsun. Fındıklarınızı harmanlarınız da bir yere yığmayın. Harmana dökün ve dağıtın. Çünkü eğer üst, üste döküp yığarsanız fındık meyvelerinde yağlanma olur. Fındık meyveleri bozar. Bugüne kadar yaptığımız gözlem ve incelemelere göre fındıklar hem kaliteli hemde iri. Öyle geçmiş yıllar gibi gizli yağlı vb. yok.  Fındığımızı korumak için yağlanmaması ve Aflatoksin oluşmaması için harmana günlük döktüğümüz fındıklarımızı dağıtalım. Böyle yaptığımızda harmana dökmüş olduğumuz fındıklar hem solar hemde kalitesi bozulmaz, hiç bir zarar görmez. Ayrıca üzerine kesinlikle herhangi bir örtü ile kapatmayalım. Nemlenmesi ve bozulmasına sebep olursunuz” ifadeleri kullandı.

Kozoğlu açıklamasının devamında, “İyice soldurmuş olduğumuz fındıklarımızı patoz ile daneleri ayırdıktan sonra ince olacak şekilde harmanlarımızla dağıtarak iyice kurutalım. Mümkünse patoztan çıkan fındıklarımızı harmanda tekrar elimizle seçerek içerisinde olabilecek boş ve bozuk fındıklar ile yabancı maddeleri seçip temizleyelim.

Fındığımızın kuruduğunu anlamak için fındık harmanında serili fındık danelerinden kırın ve içini eliniz ile sıkın , eğer ortadan ikiye ayrılıyorsa demekki kurumamıştır. Ama Fındığımızın içi dağılarak kırılıyorsa kurumuştur. Bu konulara çok dikkat etmeliyiz. Ayrıca dane haline getirmiş olduğumuz fındıklarımızı harmanda akşamları bir alana toplamayalım. Kesinlikle üzerlerine örtü çekmeyelim. Kurutulan fındıklarımızı kesinlikle sıcakken çuvala koymayalım. Eğer sıcak çuvallara doldurursak rutubet oluşur ve fındığımızda yağlanma olur. Fındığımızda Aflotoksin oluşur. Kalitesi bozulur. Ekonomik olarak zarar ederiz” şeklinde konuştu.

Fındıkların kesinlikle Jüt Çuvallara dolduralması gerektiğini belirten Kozoğlu, “eğer fındığımızı depomuzda veya evimizde bir yere koyup bekleteceksek kesinle beton ile temas etmeyecek şekilde istif yapalım. İstiflerde çuvalları çok üst üste yığmayalım. Fındığını saklama imkanı olmayan ve mecbur bir yere teslim edecekse “Kesinlikle Emanete Fındık Vermeyin” fındığınızı fındık kurtlarına emenete vermeyelim. 19 Ağustos 2019 Pazartesi’nden itibaren TMO Randevü sistemi açılıyor. TMO’dan Randevü alın ve fındığınızı TMO’ya satın. Eğer Randevü almayı kendiniz yapamıyorsanız. Ziraat Odalarına gidiniz ve orada size randevü alınacaktır. Geçmiş yıllarda olduğu gibi hem fındık fiyatını düşürürsünün hemde isteğiniz fiyata satamazsınız. Eğer kendinizi, fındık üreticisini , fındığınızın para etmesini düşünüyorsanız, Kesinlikle Fındığınızı Emanete Vermeyin. Önecelikle TMO’ya verelim” dedi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı