Fındık Tepetaklak Aşağıya İniyor

597

Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Aydemir, “Fındık fiyatlarındaki düşüşün sebebi, gurbetçilerin geri dönmesi, okulların açılması. İhtiyaç fazlası fındık pazara iniyor” dedi. Aydemir, TMO’nun alıma devam ettiğini söyledi.

Samsun Çarşamba Ziraat Odası Başkanı Muammer Aydemir, piyasalarda tüccarların TMO’nun fiyatından 1,50 lira kadar düşük bir fiyata fındık alımı yaptığını söyledi.

Diğer illerde ya da yurt dışında yaşayan vatandaşların hasat sezonunda fındığını toplayıp, pazara indirdikten sonra geri döndüğünü belirten Aydemir, “Okullar açıldığı için üreticilerimiz çocuklarının okul ihtiyacını karşılamak için fındığını pazara indiriyor. Bu da piyasaların olumsuz etkilenmesine neden oluyor. Bizim üreticilerimizden isteğimiz ihtiyacı kadar fındığı pazara indirsin” dedi.

Tmo Alıma Devam Ediyor

TMO’nun fındık alımıyla ilgili olumsuz ve asılsız haberler çıktığını belirten Ziraat Odası Başkanı Aydemir, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “TMO’nun elinde 250 bin tonluk deposu mevcut, bunun yanı sıra fındık alımı için 34 ayrı noktada 200 bin tonluk depo kiralaması gerçekleştirildi. TMO toplamda 400-450 bin ton fındık alımı gerçekleştirecek. ÇKS’de kayıtlı olarak görünende şu anda 450 bin ton kadar fındık var, yani üreticimiz çıkan asılsız haberlere inanmasın ve tedirgin olmasın. TMO, fındık alımlarında ÇKS kaydına bakıyor ve buna göre alım yapıyor.”

Başkan Aydemir, “TMO, üreticinin ürününün yüzde 90’ını alıyor. Nemli ve çürük olan fındıkları almıyor. Üretici fındığını tamamen kurutup, temiz şekilde TMO’ya getirdiği takdirde TMO fındığın tamamını alır” diyerek sözlerini noktaladı.

Anahtar Kelime:
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı