Aksu : ‘Fındık 20 TL’yi Görür’ !

676

Serbest piyasada uzun zaman durgun giden fındık fiyatları temmuz ayında birden hareketlendi.

Bunda TMO’nun yeni sezonda piyasaya girecek olmasının fındık piyasasında önceden gireceğinin duyulması etkili oldu.

Hızla 19 liraya kadar çıkan fındık fiyatı daha sonra hızla geriledi. Yeni sezona da serbest piyasa 16 liradan başladı.

Bir süre bu fiyat devam ettikten sonra fındık fiyatı 15,50 liraya geriledi. Geçen hafta ise fındık fiyatı bir iki gün içinde hızla 1,5 lira düşerek 14 liraya indi. Haftaya da serbest piyasada bu fiyatla başlayan fındık fiyatları dün itibariyle yükselişe geçti.

Sabah saatlerinde 14 liradan 14,50 liraya çıkan fındık fiyatı öğle saatlerine doğru 25 kuruş daha artarak 14,75 liraya çıktı. Bu arada bazı manavlar ise fiyatlarını 14,30 ya da 14,50 lira olarak açıkladı.

Piyasayı değerlendiren Aksu Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Erol Aksu, fındık fiyatının daha da artacağını ön gördüğünü açıkladı.

Kendisinin şu anda yağlı palaz fındığın kilosunu 14,75 liradan çakıldak fındığın kilosunu ise 15,50 liradan aldığını vurgulayan Aksu Fındık Yönetim Kurulu Başkanı Erol Aksu,

Ben fındık fiyatının daha da yükseleceğini ön görüyorum. Çünkü söylenen rekolte yok. Türkiye genelinde 550 bin ton civarında fındık rekoltesi olacağını tahmin ediyorum. Bir de şöyle bir durum var.

Şu anda TMO, FİSKOBİRLİK, Tarım Kredi olmak üzere üç kurum fındık alıyor. O nedenle serbest piyasada fındık fiyatı artacaktır. Ben fiyatın yeni sezon öncesine gördüğü 20 liralık fiyatı göreceğini düşünüyorum. Bu yıl kaliteli fındık var.” dedi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı