Ordu’da, 6 Milyar 242 Milyon TL Tutarında Kamu Yatırımı Devam Ediyor

252
Sektörel gelişmeler ile yatırımları değerlendirmek, sorunları ve çözüm önerilerini ele almak, bu hususlarda kurumlar arası işbirliği ve koordinasyon  onu sağlamak amacıyla yapılan İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı, Vali Seddar Yavuz başkanlığında yapıldı.
2019 yılı 4. Dönem İl Koordinasyon Kurulu toplantısında bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, “İlimizde, 2019 yılı Eylül  ayı sonu itibarıyla kamu yatırım proje sayısı 256’dır. Bu yatırımların toplam proje bedeli 6 Milyar 242 Milyon TL olup, önceki yıllar harcaması 3 Milyar 301 Milyon TL, yılı ödeneği 1 Milyar 32 Milyon TL ve yıl içi harcaması ise  474 Milyon  TL’dir. Yatırımlarda projelerin toplam bedeline göre %60,50 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır. İlimizde yürütülen 256 adet kamu yatırım projesinden 137 adedi devam eden projeler iken, 5 adedi ihale, 41 adedi proje aşamasındadır. 7 projenin ihalesi yapıldığı halde henüz yer teslimi yapılmamış, 4 adet projenin ise yer teslimi yapılmış ancak henüz yapımına başlanmamıştır. Yıl içinde 67 adet projede %100 fiziki gerçekleşme sağlanarak yatırımlar tamamlanmıştır ve ilimizdeki toplam 256 yatırım projesinin 78 adedi Ordu Büyükşehir Belediyesi ile ilçelere aittir” dedi.
Vali Seddar Yavuz, konuşmasının devamında Ordu’da yatırımcı kurum ve kuruluşların devam eden projeleri ile 2019 ve 2020 yıllarında gerçekleşecek olan çalışmalara ve ihalelere hız verildiğini hatırlatarak, zaman kaybetmeden işe başlamanın önem arz ettiğini hatırlattı.
Vali Yavuz, ihalesi yapılarak yer teslimi yapılmış ve henüz işe başlanmamış ya da ihale aşamasında olan işlerin süratlenmesinde fayda olduğunun altını çizerek sözlerini şöyle sürdürdü: “Mevsim itibariyle iklim koşullarının daha da bozulacağını düşünerek işlerimizi süratlendirmeye,  yüklenici firmaların uyarılmasına ihtiyaç duyulduğunu buradan hatırlatmak istiyorum. Çünkü; 1 milyar ödeneğin aşağı yukarı yarısını kullanmış bulunuyoruz. Dolayısıyla bu ödenekleri birkaç ay içerisinde kullanmamız gerekiyor.”
Toplantıda, Ordu Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Coşkun Alp, Ordu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tahsin Tonkaz, OSKİ Genel Müdürü Murat Us, Karayolları 7. Bölge Müdürü Murat Gönenli, DSİ 7. Bölge Müdür Yardımcıs Kağan Şan, İller Bankası A.Ş Samsun Bölge Müdürü Osman Nuri Başaran, Tapu Kadastro 10. Bölge Müdürü Faruk Dönmez, Tarım ve Orman Bakanlığı 11. Bölge Müdürü Hasan Terzioğlu, Giresun Orman Bölge Müdürü Ahmet Güneş, Maden Teknik Arama 12. Bölge Müdürü Mustafa Kemal Karaçelik ve kurum yetkilileri tarafından Ordu’da devam eden yatırımların son durumlarıyla ilgili sunumda bulunuldu.
2019 Yılı Eylül ayı sonu itibariyle Sektörlere Göre Gerçekleşen Yatırımlar İse Şöyle;
Ulaştırma-Haberleşme  sektöründe; tamamlanan 18, devam eden 35, ihale aşamasında 1 adet proje olmak üzere toplamda 55 adet proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli yaklaşık 5 Milyar 211 Milyon TL olup, bugüne kadar toplam 3 Milyar 139 Milyon TL harcama yapılarak %60,23 oranında  nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Eğitim sektöründe; tamamlanan 4,  devam eden  12,proje aşamasında 4 adet olmak üzere toplam 20 adet  proje bulunmaktadır. Bu projelerin toplam bedeli 154 Milyon TL’dir. Toplamda 100 Milyon TL harcama gerçekleştirilerek %65,44  oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Tarım sektöründe;  tamamlanan 2,devam eden 17,ihale aşamasında 3, ,ihalesi yapılan 2 adet olmak üzere  toplamda 24  adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 186 Milyon TL olup bugüne kadar 68  Milyon TL harcanarak %36 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Sağlık sektöründe; devam eden 15, ihale aşamasında 1, proje aşamasında 12 adet olmak üzere toplamda  28 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 78 Milyon TL olup 33,8  Milyon TL harcanarak % 43 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Turizm sektöründe; tamamlanan 5, devam eden 21,ihalesi yapılan 2, yer teslimi yapılan 2 ve proje aşamasında  3 adet proje olmak üzere toplamda 33 adet proje bulunmaktadır.Toplam proje bedeli 34,1  Milyon TL olan bu yatırımlarımıza bugüne kadar 11,8 Milyon TL harcanarak % 34,6 nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Enerji sektöründe; 1 adet devam eden 6 adet proje aşamasında olmak üzere toplam 7 adet proje bulunmaktadır. Projelerin toplam bedeli 71 Milyon TL olup 4,5 Milyon TL harcama yapılarak % 6,3 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Konut sektöründe; tamamlanan 4, devam eden 9, proje aşamasında 4adet olmak üzere  toplam 17 adet proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 3,7 Milyon TL olan bu projelere toplamda 2  Milyon TL harcanarak  % 53,3 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
İmalat sektöründe; 3 adet tamamlanan ve 1 adet devam eden  olmak üzere 4 adet proje  bulunmaktadır. Toplam bedeli 6,2 Milyon TL olan bu projeler için bugüne kadar 5,5 Milyon TL harcama yapılarak % 87 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Madencilik sektöründe; devam eden  2 adet proje bulunmaktadır.Bu projelerin toplam bedeli 4,7 Milyon TL olup projeler için 3,9 Milyon TL harcama yapılarak %87 oranında nakdi gerçekleşme sağlanamıştır.
Diğer Kamu Hizmetleri sektöründe; tamamlanan 26, devam eden 24, ,ihalesi yapılan 2,yer teslimi yapılan 2 ve proje aşamasında 12 adet proje olmak üzere toplam 66 proje bulunmaktadır. Toplam proje bedeli 490 Milyon TL olan bu projelere toplamda 406  Milyon TL harcanarak % 82 oranında nakdi gerçekleşme sağlanmıştır.
Toplantıda, ilçe kaymakamları ve belediye başkanları ilçelerinde yürütülen proje ve yatırımların son durumları hakkında bölge müdürlerinden detaylı bilgiler de aldı.
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı