Fındıkta Budama ve Gübrelemeye Dikkat

275

Ordu Tarım İl Müdürü Kemal Yılmaz, fındık bahçelerimizde yapılması gereken bakım ve besleme konularında üreticilerimize uyarılarda bulundu.

İl Müdürü Kemal Yılmaz yaptığı açıklamada; “İlimizin en önemli geçim kaynağı olan fındıkta 2019 yılı üretim sezonunu geride bıraktık. Şimdi üreticilerimizin hiç ara vermeden önümüzdeki sezonun hazırlıklarına başlamaları gerekmektedir. Üretiminde lider olduğumuz fındıkta istediğimiz verim ve kaliteye ulaşabilmemiz için öncelikle budama ve gübreleme işlemlerini tekniğine uygun olarak zamanında yapmalıyız. Doğru bir gübreleme için ise bahçelerimizden toprak numunesi almak büyük önem taşımaktadır. Bu bakımdan üreticilerimiz, içinde bulunduğumuz dönem itibariyle önce bahçelerinden toprak numunesi almalı ve numune sonuçlarına göre zamanı geldiğinde doğru bir gübreleme uygulaması yapmalıdır. Ancak, gübreleme verim artışı açısından tek başına yeterli değildir. Bunun yanında doğru ve tekniğine uygun budama işlemlerinin de yapılması kaçınılmazdır. Doğru bir budama yapabilmek için ise üreticilerimizin öncelikle ocaklarında düzenli olarak dip sürgün temizliği yapmaları gerekmektedir. Çünkü dip sürgünü temizliği düzgün yapılmadığı takdirde ocaklarımız iyi havalanamamakta ve birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Aynı zamanda esas verim alacağımız dalların alacağı besin maddeleri bu dip sürgünleri tarafından paylaşılmaktadır. Bu da verimi ve kaliteyi olumsuz etkilemektedir. Bu sebeplerden dolayı gübreleme işlemi yapılmadan önce dip sürgünlerinin kesilerek bahçelerimizden uzaklaştırılması gerekmektedir. Dip sürgünü temizliğinin ardından öncelikle hastalıklı ve verimden düşmüş dallar kesilerek bahçeden uzaklaştırılmalıdır” dedi.

Doğru bir budama ve gübrelemeyle dekara verimin 200-300 kg’a çok rahat ulaşılabileceğini vurgulayan İl Müdürü Yılmaz, “İl Müdürlüğü olarak fındıkta verim ve kaliteyi artırmak amacıyla 2014 yılından buyana birçok proje uyguluyoruz. Özellikle uyguladığımız “Fındık Yetiştiriciliğinde Örnek Bahçe Oluşturulması Projeleri” ile birlikte ilimiz genelinde 2 binin üzerinde örnek bahçeler oluşturduk ve bu bahçelerimizde dekara verim 200-300 kg aralığında gerçekleşti. Bu rakamlarda bize doğru bir budama ve gübreleme ile verimin ne kadar arttığını açık bir şekilde göstermektedir. Üreticilerimizden bu noktada beklentimiz bahçelerinde bakım, besleme, hastalık ve zararlılarla mücadele işlemlerini zamanında ve doğru şekilde yapmalarıdır. Böylelikle hem üreticilerimiz daha çok kazanacak hem de ilimiz ve Ülkemiz ekonomisine daha çok katkı sağlanacaktır. Çünkü bizler biliyoruz ki sadece 1 randıman artışı bu ilin ekonomisine yılda yaklaşık 70 milyon TL, verimde sağlanacak % 10’luk bir artış ise yaklaşık 350 milyon TL ilimiz ekonomisine ilave gelir getirmektedir. İl Müdürlüğü olarak fındıkta verim ve kaliteyi arttırmaya yönelik yapacağımız çalışmalar bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada önceliğimiz olacaktır. Fındık uzmanlarımız bu süreçte sürekli sahada olacak ve üreticilerimizin ayağına gitmeye devam edecektir. Ayrıca üreticilerimizi bu konularda teknik destek almaları için İl-İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimize bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı