Vali Yavuz, ODÜ Akademik Yılı Açılış Törenine Katıldı

220
Vali  Seddar Yavuz, 2006 yılında kurulan ve her geçen yıl gelişerek büyüyen, yaklaşık 20 bin öğrencisi, 735 akademik personeli ile 2019-2020 akademik yılına başlayan Ordu Üniversitesi’nin (ODÜ) Akademik Yılı Açılış Törenine katıldı.
Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi Toplantı Salonu’nda yapılan törene, Vali Seddar Yavuz’un yanı sıra 61. Hükümet Başbakan Yardımcısı, TBMM Milli Eğitim Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Sayın Prof. Dr. Emrullah İşler, AK Parti Ordu Milletvekilleri Metin Gündoğdu ve Ergün Taşçı, Milliyetçi Hareket Partisi Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Ordu Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Akif Aktaş, protokol mensupları, akademik personel ve öğrenciler katıldı.
Törende bir konuşma yapan Vali Seddar Yavuz, yeni akademik yılın Ordu Üniversitesine hayırlı olmasını dileyerek, eğitimin ve bilimin önemine değindi.
“Tarım, Turizm ve Bilim Şehri Ordu” için kalkınma çalıştayı yaparak bu alanlarda gelişmesi için hedef belirlediklerini söyleyen Vali Seddar Yavuz, uluslararası rekabette öne geçilebilmesi için üniversitelerin inşa edilerek, daha çok insanı eğitmekten ve bilgi üretmekten geçtiğini hatırlattı.
Konuşmasının devamında bu hedeflere ulaşmak için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde her ilde bir üniversite projesinin başlatıldığını hatırlatan Vali Yavuz, “Başta bu proje çok eleştirilebilir. Hazırlıklar tamam değil, imkânlarımız yetersiz denilebilir. Bunlar gibi birçok bahane de üretilebilir. Ama şunu kabul edelim ki, aile bütçesini zorlamadan, borçlanmadan herhangi bir iş başarabilmenin mümkün olmadığını hepimiz biliyoruz. Üniversiteye ilk adımı attığımız andan itibaren başta devletimiz, daha sonra hayırseverlerimiz, iş adamlarımız üniversitelere sahip çıktılar. Ve üniversiteleri bugün bu hale getirdiler. Yıllar sonra dönüp 2000-2020 analizleri yapıldığında, aslında bizim eğitimde ne büyük bir sıçrama yaptığımızı, ne kadar mücadele ettiğimizi mutlak suretle tarih not düşecektir. Bu bizim için yeterli değil. O yüzden üreten, yarışan en önemlisi de rekabet eden bir Türkiye’yi inşa etmek zorundayız” diye konuştu.
Ordu Büyükşrehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler de bir konuşma yaparak, öğrencilerin iyi bir eğitim dönemi geçirmeleri için Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığı olarak güzel bir şehir yapmaya çalıştıklarını ifade ederek, bunun için hem üniversitenin katkılarına ihtiyaçları olduğunu söyledi.
Güler, Ordu’nun geleceğini birlikte şekillendirmek istediklerine vurgu yaparak sözlerini şöyle tamamladı: “Hocalarımızın derin tecrübelerini, genç arkadaşlarımızın enerji ile birlikte birikimlerine ihtiyacımız var. Geleceği birlikte şekillendirmek, birlikte yazmak istiyoruz. Bu nedenle şehrin üniversitesiyle daha sıcak, daha samimi ilişkilerle iç içe olmasını arzu ediyoruz. Bununla ilgili tesisleri teker teker kuruyoruz ve ulaşım dâhil özellikle öğrencilerimizin 24 saat kalabilecekleri derslerini çalışabilecekleri sıcak bir ambiyansın oluşturulması için bir çalışma başlatıyoruz. İnşallah güzel bir eser ortaya çıkar. Bundan sonraki çalışmalarımız buranın bir bilim merkezi, düşünen, üreten, yarışan Ordu için Sayın Valimizin de başkanlığında güzel çalışmalar yapmayı arzu ediyoruz.”
Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan ise, Ordu Üniversitesinin 13 yıllık geçmişinde gerek akademik, gerekse fiziki gelişimini aralıksız sürdürdüğünü belirterek, kurumsal hedeflerinin bilgiye dayalı sistemlerle donatılmış bir toplum oluşturmanın mücadelesini vererek, hem bilimsel çalışmaların niteliğini ve çeşitliliğinin arttırmak hem de eğitim öğretim faaliyetlerinin kalitesini her dönem yükselterek ülke kalkınmasına katkı sağlamayı sürdürmek olduğunu ifade etti.
Rektör Akdoğan “13 yıllık kısa geçmişine rağmen gerek akademik, gerek fiziki gelişimini aralıksız sürdüren ordu üniversitesi alanında yetkin akademisyen ve idari personeli, 3 enstitüsü, 12 fakültesi, 2 yüksekokulu ve 10 Meslek Yüksekokulu ile eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. 2006 yılında 4 bin 400 öğrenci, 118 akademisyen, 110 idari personel ile eğitim seferberliğine başlayan Ordu Üniversitesi bugün yaklaşık 20 bin öğrencisi, 735 akademik, 337 idari, 317 sürekli işçi ve 12 sözleşmeli personeli ile ulusal ve uluslararası alanda tercih edilen bir üniversite olarak eğitim öğretime devam etmektedir. Ordu Üniversitesi modern ve her türlü ihtiyaca cevap verebilecek kapasiteye sahip yerleşkeleri ile bilimsel, sosyal ve kültürel yaşamıyla üniversitemizi tercih eden öğrencilerimize rahat, güvenilir, huzurlu ve kaliteli bir eğitim öğretim imkanı sunmaktadır. Türkiye üniversite memnuniyet araştırması 2019 raporuna göre üniversitemizin öğrenci memnuniyetinde 123 devlet üniversitesi arasında 38. sırada yer almış olması, yine öğrenci dostu üniversite şehirleri raporunda da Ordu’nun 82 il arasında 17. Sırada yer alması da bunun somut bir örneğidir” diye konuştu.
Törende, AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı da bir konuşma yaparak, Ordu Üniversitesinin geldiği noktanın gurur verici olduğunu belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “İnşallah Ordu’da bugün üniversitemiz 10 yıl önce hayal bile edilemezken, bugün gerçekten hem sayısal, hem de nitelik itibariyle hedefimiz yükseklerde olmak şartıyla bugün geldiğimiz nokta gerçekten gurur verici.
Bir parlamenter olarak, özellikle Ordu’muzun, bölgemizin sorunlarına, bölgemizin geleceğine ve aynı zamanda bilim adına buradan doğru tespit ile doğru hedef ile Ordu Üniversitemizin, öğrenci, akademik nitelik ve diğer konularda tüm meselelerinin uzlaşı ile istişare ile ve şehrin sorunları ile birlikte, birlikte yol yürünerek inşallah güzel günlere ulaşacağız.”
Ak Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu da bir konuşma yaparak, Ordu Üniversitesinin Akademik Yılının hayırlı olmasını diledi.
Milliyetçi Hareket Partisi Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ordu Üniversitesinin kuruluşunda emeği geçenlere teşekkür ederek sözlerini şöyle tamamladı: “Ordu Üniversitesi, Ordu’nun tamamına hitap eden bir üniversite olması nedeniyle sadece bu yerleşkede bulunan bir üniversite değil, Akkuş’tan, Mesudiye’ye dağılmış bir üniversiteyi bütün ilçelerimizde de hak ettiği şekilde öğrencilerimizin yaşam ve eğitim alanları olarak gerçekleştirmek Ordu için bir borçtur. 1200 kişilik bir öğrenci yurdu hayata geçecek, inşallah bu kapasiteyi daha da arttıralım diyoruz.”
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı