Çaybaşı’nda Çöp Nöbeti

891

Çaybaşı’nın İlküvez Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin çöp tesisi olarak kullandığı alanın kaldırılmasını istedi. İlküvez Mahallesi Göksu Yaylasına yapılması planlanan çöp tesisini istemeyen yaklaşık bin kişi tesis önünde eylem düzenleyerek seslerini Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler’e duyurmak istedi.

Ellerinde mahkeme kararıyla tesis önünde bekleyen grup ile jandarma arasında gergin dakikalar yaşanırken, bazı vatandaşlar ise araya girerek ortamı sakinleştirmeye çalıştı. Çöp kokusunun İlküvez Mahallesinin ortasından geçen kamyonlardan dağıldığını ifade eden mahalle halkı ise en kısa zaman çöp tesisinin kaldırılmasını ve kaldırılmayacağı taktirde ise eylemlerine devam edeceğini ifade etti.

“Bu Alanın Yeni Metre Altında Su Kaynakları Var”

Yıllardır İlküvez Mahallesinde yaşayan İdris Atar,” Bu alanda Çed raporu alınmamasına rağmen su kaynakları olan bizim bildiğimiz 19 tane su gözü olan yer çöplük bir alan ediliyor. Biz tepkimizi dile getirdik ama azınlıkta kalarak pek sesimizi kimse duymadı. Benim bu alanın 200 metre ilerisinde evim var ve ben evimin camını kapatıp namazımı öyle kılıyorum. Buna rağmen bu akarsuların tepesinde, hem çevreciyim diyen herkes burada 500 bin tane fidanı keserek bize sanki dayatıyormuşçasına bu tesisi buraya kurdular. Biz çöp olayına karşı değiliz. Biz yerinin yakın olduğundan kokusu ve bizim sağlığı etkilemesinden şikayetçiyiz. Bu alanın 7 metre altında su kaynaklarımız var. İki tane çöp alanıyla alakalı yapılmaması için mahkeme kararımız var ve bir üst mahkeme bu kararı bozdu. Eğer bir çöp boşaltılması yapılacaksa o yer burası değildir. Bu bölgede rüzgar her taraftan estiği için Çatakkale, İlküvez, Çaybaşı, Yoğunoluk, Akpınar, Seferli, Salman vatandaşları buradan son derece etkilenmektedir. “dedi.

“Bizi Hiçe Saydılar”

İlçenin Göksu Mahallesinde oturan Meryem Midilli,” Ben Göksu’nun yaylasında oturuyorum. Evimi falan geçtim yaylaya bile çıkamıyoruz artık. Hayvanlarımız kaynak sularından içti ve beş altı tane hayvanımız telef oldu. Biz inanıyoruz ki bu olaydan Cumhurbaşkanımızın haberi yok ve biz onun haberinin olduğunda buna izin vermeyeceğini biliyoruz. Bizi bir vatandaş olarak hiçe saydılar ve biz bunu kabullenemiyoruz. Hastaneye gitsek bizde hastalık çıkıyor ve biz hastalığımızın çöpten olduğunu söyleyemiyoruz” diye konuştu.

“Her Kamyon Geçişinde Mahalleye Koku Yayılıyor”

Çaybaşı İlküvez Mahallesi Merkez mevkisinde oturan Havva Karayiğit,” Biz bu çöpe baştan itibaren zaten karşıydık. Ama birlik olmadık ve birlik olanlarımızda sahip çıkmadı. Benim evim hemen yolun kenarında duruyor. Gece-gündüz 24 saat çöp kamyonları çalışıyor. Ne camları açabiliyoruz, nede kapıları açabiliyoruz. Fırını, kasabı, marketi olan herkes şu an burada bunu istemiyor. Zaten bir kamyon geçtiği zaman bir pislik kokusu bütün mahalleye yayılmış oluyor. Bu olay yüzünden çocuklarımız iştahtan kesildiler” ifadelerini kullandı.

Göksu Mahallesi Muhtarı,”Yolumuz Mahalle Yoluyken Çöp Yolu Oldu”

Çaybaşı Göksu Mahalle Muhtarı İsa Atak ise,” 2012 yılından itibaren biz bu çöp sorunuyla mücadele ediyoruz. Bu çevreye giden su kaynaklarımızın hepsi şu an çöp biriktirilen bu tepenin altında bulunuyor. Burada tesis bitmeden düzensiz bir çöp dökmeye başladılar. Biz bunun düzeltilmesi ve bu hatadan geri dönülmesi için her yere başvurumuzu yaptık. Kamyonların üzeri açık halde çöpler havada uçarak bu alana ulaştırılıyor. Yol boyu bakıldığında sanki çöp yolumu yoksa mahalle yolumu olduğu belli değil” şeklinde konuştu.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı