Ecioğlu,” 2020 Yılında Bir Çok Yönetmelik İnşaat Sektörünü Etkileyecek”

745

Ünye’de İnşaat Mühendisliği yapan İbrahim Ecioğlu enerji verimliliği ve yeni inşaat yönetmenliği yasası hakkında açıklamalarda bulundu. Ecioğlu Mühendislik sahibi İbrahim Ecioğlu, önümüzdeki yıllarda inşaat sektörünü yeni kanunlarla birlikte bir çok değişikliğin gerçekleşeceğini söyledi. Ecioğlu,” Enerji verimliliği, otopark yönetmeliği, müteahhitlik karnesi gibi değişikliklerin 2020 yılında faaliyete geçeceğini ifade ederek, bu kanunun hem inşaat firmalarını hem de vatandaşlara bir yönden de faydalı olabileceğini söyledi.

“Bu Kanunla Araç Kirliliğinin Önüne Geçilecek”

Yeni çıkacak otopark kanunuyla beraber bir çok araç kirliliğinin önüne geçileceğini ifade eden Ecioğlu,” Türkiye’de yeni kanunla beraber son zamanlarda inşaat sektörünü hem güvenli hale getiriyorlar hem de hükümetimiz kontrol edebilir bir çalışma yürütüyorlar. Bununla alakalı olarak her günde yeni bir yönetmelik çıkıyor. Yönetmeliklere bakıldığında kısa vadede sorun gibi görünüyor ancak uzun vadede ise önümüzde çıkacak olan sorunları ortadan kaldırmaya yönelik olmuş oluyor. Örnek verecek olursak otopark yönetmeliğine bu gün baktığımızda bina içerisinde otopark sorununu nasıl çözebiliriz diye düşünüyoruz. Ama aslında otopark yönetmeliğindeki ana hedef bu gün Türkiye’nin en büyük sorunu araç kirliliklerinden birinin önüne geçmektir. Tabi burada araçların düzensiz park etmesi ve kamuya açık kullanılır hale getirilmesi hedefleniyor” dedi.

“Yeni Kanunla Enerji Kimlik Belgesi Gerekiyor”

2020 yılından itibaren binalarda enerji kimlik belgesi oluşacağını söyleyen İbrahim Ecioğlu,” Tabi bu kanunlarla beraber enerji verimliliği kanununda da değişiklikler meydana geldi. 2020 yılı itibarıyla enerji verimliliğiyle alakalı bütün binalara enerji kimlik belgesi alınma zorunluluğu getiriliyor. Daha öncesinde yapı denetimli binalarda zaten biz bunlarla karşılaşmıştık. 2020 Ocak ayı itibarıyla bütün binalar enerji kimlik belgesine sahip olmalıdır. Bunun amacı ise Türkiye’nin bu gün yurt dışında göndermiş olduğu paraya ekonomik olarak bakarsak en fazla dışa bağımlı olduğu konu enerjidir. Biz doğalgazımızı, petrolümüzü, katı yakıtlarımızı da genel olarak yurt dışından getiriyoruz. Buda Türkiye’nin para gücünü dışarıya akmasına sebep oluyor. Biz enerji kimlik belgeleriyle yani binaların enerji verimliliğini arttırmak koşuluyla dışarıya giden paramızı azaltmış oluyoruz. Türkiye’nin ekonomisine güçlendirmiş oluyoruz” diye konuştu.

Ecioğlu,” Enerji Kimlik Belgesi Bir Bakıma Ekonomimize Katkıdır”

Enerji Kimlik Belgesi’ni anlatan Ecioğlu,” Enerji kimlik belgesi nedir dersek olursak piyasadaki arkadaşlarımızın yada vatandaşlarımızın daha çok mantolama zorunluluğu geliyor diye bildiği bir işlemdir. Yani binalarımızda yıllık harcatmış olduğumuz yakıt miktarının azaltılmasıdır. Bunu  örneklendirmek gerekirsek bundan iki yıl önce mantolama yapmamış bir binada veya bir dairede insanlar ortalama üç buçuk ton kömür tüketirken, bu gün mantolama yaptığı binada ise ortalama 2 ton kömür tüketiyor. Buda bir buçuk tonluk kömür miktarının Türkiye’de kalmasını sağlıyor. Bu olay kısa vadede sorunmuş gibi görünse de ileriye dönük olarak yatırımlarda ülkemizin ekonomisine daha da güçlenmesi sağlayan politikalardan olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

“Müteahhitlik Karnesi İle İnşaat Konusunda Bilgi Sahibi Olmayanlar Engellenecek”

Yeni kanunlarla beraber Müteahhitlik Karnesi ile inşaat sektörüyle ilgilenen herkesin sınıflandırılarak bilgi ve becerilerini yansıtacağını söyleyen Ecioğlu,” Eylül ayından yeni yönetmenlikle çıkan ve Aralık ayının 2’sinde ise uygulamaya başlanacak olan Müteahhitlik Karnesi dediğimiz olay müteahhitlerin sınıflandırılmasıdır. Buradaki hedef ise üç kişi yada beş kişi bir araya gelerek yada sadece sanayi gücüyle bilgi sahibi olmadan birileri bir araya gelerek konut yapımını bu kadar kolay bir şekilde sadece para kazanmak olarak gördüğü bir sektördür şu anda. Tabi yeni kanunla beraber bunun önüne geçilmek isteniyor. Bu sektörde eğer müteahhitlik yapılacaksa yine teknik bilgi ve birikimin olması gerekiyor yada teknik bilgi birimi olan insanları kadronuzda istihdam edeceksiniz. Bir konut yapacaksınız yaptığınız konuta da belli bir miktar teminatınız olmak zorundadır. Burada hem müteahhitlerin yaptırdığı konutlarla alakalı önden satış politikasında vatandaşları mağdur etmemesi söz konusudur” diyerek sözlerini tamamladı.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı