3 Aralık Öncesi Başkan Kaygı’ya İkizce’lilerden Teşekkür

707

İkizce Belediye Başkanı Osman Kaygı’ya 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlediği organizasyon öncesi İkizce’li vatandaşlar teşekkür etti. Hollanda Stichting Gönülden Yardımlaşma Derneği ile İkizce Kaymakamlığı ve İkizce Belediye Başkanlığı İşbirliği içerisinde engellilere yönelik temin edilen akülü araçların dağıtım töreni öncesi vatandaşlar başkan Kaygı’ya teşekkür etti.

“Yolum Olmadan Önce İki Yıldır Dışarıdan Haberim Yoktu”

Daha önce meclis üyeliği yapmış ve yaklaşık 2 yıldır evin önüne dahi çıkamadığını söyleyen Merkez Kocaman Mahallesinde yaşayan 64 yaşındaki Selahattin Kışla,” Belediye başkanımızdan Allah razı olsun evimizin önüne beton döktü. 2 yıldır ben felçliyim. Kalkıp gezemiyorum. Ben o zamanın Belediye Başkanı Birol Kaygı döneminde meclis üyeliği yaptım. O zamanın döneminde arkadaşlarla beraber bayağı hizmetlerimiz oldu. Şu an iki yıldır dışarıdan haberim yok ve gezemiyorum. Bana Samsun’da felçli olduğumda bir tane araba vermişlerdi. Ben bu arabaya daha sonra binemedim. Arabanın vites kolu felçli olduğum tarafıma denk geldiği için ben kullanamadım. Bu evimin yolu beton olmadan önce çok bozuktu. Ben evimin içinde azda olsa geziyordum ancak dışarı çıkmam imkansızdı. Yolum beton olmadan önce beni oraya battaniye yada çarşafla götürüyorlardı. Osman başkanımız daha sonra bizleri ziyaret ederek evimizin dibine kadar beton yol yaptırdı. Yol yapıldıktan sonra hastaneden gelen ambulans kapıma kadar iniyor” dedi.

“Yol Olmadan Önce Biz Çok Zorluk Yaşadık”

2 yıldır felçli eşini dışarı çıkaramayan Selahattin Kışla’nın eşi Perihan Kışla,” Eşime felç vurduğu zaman evin önünde yol olmadığı için 9 ay damadımın yanında kaldı. Tabi doktora gitmek istediğimiz zamanda damadımdan ve kızımdan destek alıyordum. Tek başıma eşimi taşıyamıyorum. Önceden ambulans evin önüne inemiyordu. Başkanımız Osman Kaygı sağ olsun bizleri ziyaret etti. Daha sonra evin önüne beton yol döktü. Yol olmadan önce biz çok zorluk yaşadık. Araba evin önüne bir gün geldiğinde çamura saplandı ve daha sonra traktörle arabayı çıkardık. Allah razı olsun başkanımızdan. Evimize kadar gelerek bizleri ziyaret etti. Evin önüne beton dökülürken bile yanımızdaydı” diye konuştu.

“Başkanımızdan Önce Yolumuz Yoktu”

İkizce’nin Düzmeşe Mahallesinde yaşayan 89 yaşındaki İsmail Çabuk’un gelini Gönül Çabuk,” İsmail Çabuk benim kayınpederimdir. İki sene önce kendisine felç vurdu. Aynı senede ameliyat oldu ve daha sonra hiç kalkamadı. 5 senedir yatıyor. Evde eşim, ben ve küçük görümcem beraber bakıyoruz. Kayınpederimin gezmesi için arabası vardı. Başkanımız Osman Kaygı babamın gezmesi için evin önüne yol döktü. Osman Başkanımızdan önce böyle engelli ailelerin evinin önüne beton yol atmak diye bir şey yoktu. Hepsi başkanımız göreve geldikten sonra oldu. Kendiside buraya beton dökülürken bizleri ziyaret etti. Beton yol olduktan sonra arabamız evin önüne rahatça girip çıkıyor artık. Daha önce buz oluyor araç kayıyor çamura saplanıyordu. Ama şimdi öyle bir şey yok. Başkanımızı Allah başımızdan eksik etmesin” şeklinde konuştu.

“36 Engelli Aracımızı Sahiplerine Teslim Edeceğiz”

İkizce Belediye Başkanı Osman  Kaygı ise,” Şu anda yarın için dağıtacağımız toplam 36 adet engelli aracımız var. Bizim ilçe genelinde 435 zihinsel ve bedensel engellilerimiz var. Bunların arasında araç kullanabilecek engelli sayımız ise 20 civarındadır. O engelli arkadaşlarımızın araçları olmadığı için kendilerine böyle bir araç tahsis etmek istedik. Yaklaşık 36 aracımızı da yarın tespit ettiğimiz vatandaşlarımıza dağıtımını gerçekleştireceğiz. Büyük bir organizasyonumuzu 2020 yılının mayıs ayında daha geniş kapsamlı olarak Ordu ve 19 ilçemizi de davet edeceğimiz şekilde Valimiz, Kaymakamlarımız, Vekillerimizle birlikte yeni bir projeye imza atacağız. Engellilerimize yönelik yol çalışmalarımızın 15 km’lik bölümünü tamamladık. Şu ana kadar % 80’i tamamlanma planımızla beraber engellilerimizin kapı önlerine kadar yollarımızı bitirmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelime:
WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı