Ünye Mutfağını Tüm Türkiye’ye Tanıttı

525

Karadeniz’in incisi Ünye mutfağı, ulusal basında manşet olmaya devam ediyor.

Executive Chef Muhammed ÇAM, Ünye mutfağıyla ulusal basında yer aldı.

Haber Turizm’e Ünye mutfağı ile ilgili açıklamalarda bulunan Executive Chef Muhammed ÇAM “Ünye eşsiz lezzetleriyle turistleri mest ediyor” derken Ünye mutfağıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Haber Turizmde yayınlanan haber şöyle; “Milattan önce XV. Bin yıla kadar uzanan bir yerleşik hayata sahip olan Ünye, tarihi, kültürü, sosyal yapısı ve turizm mirası olan, aynı zamanda Karadeniz bölgesinin yöresel yemeklerine ev sahipliği yapan bir ilçe olarak son zamanlarda adından çok söz ettirmeye başladı.

Ramada Resort By Wyndham Ünye’nin başarılı mutfak şefi Muhammed ÇAM Ünye Mutfağı’nı anlattı;

“Yemek kültürünün evrensel ilkesi üretilenlerin tüketilmesidir. Bu evrensel ilkeyi coğrafyamız olan Karadeniz’le ilişkilendirirsek, Karadeniz’de yetiştirilen mısırın, ekmeğinden başlayıp bir çok yemekte tüketilmesini söyleyebiliriz.

Bununla ilgili olarak başka bir örnekte ise kıyıdan çıkarılan balığın kıyı kesim tarafından çokça tüketilmesine rağmen Karadeniz’in iç kesimlerinde yerini sebzelere kaybetmesini sayabiliriz.

Ünye yöresine ait yemekler, lezzetleriyle dillere destan. Bunun en önemli sebebi yemekler yapılırken kullanılan malzemelerin hem taze hem de doğal olması.

Hem deniz ürünlerinden hamsinin bu bölgedeki zenginliği hem de peynir, tereyağı ve mısır unu gibi ürünlerin de doğal olanlarına erişimin kolay olması bu yemekleri oldukça lezzetli yapıyor.

Ünye de yöresel yeşillikleri, tatlıları, börekleri ve yöreye ait her çeşit yemeği bulmak mümkün “Melocandan tutun da galdirik kavurmasına kadar burada ilimize ait çeşitli yemeklerimizi sunuyoruz.

Aynı zamanda lezzetlerimizi de tanıtmış oluyoruz.

Tabii ki bu işin kazancı var ama öncelikle yaptığınız işe sevgi katmak onları değerli kılıyor.

“Menümüzde kiraz turşusu, sütlücan, melocan, galdirik kavurma, Hamsili pilavından kuymağına, karalahana çorbasına,sırgan çorbasına,fasülye turşusuna,turşu kavurmasına, lahana sarmasına kadar bunun gibi bir çok lezzetimiz var.

Ünye de yoğun olarak yapılan ama diğer yörelerde de ünlü olan diğer yemekler ise; Mısır ekmeği,hamsili ekmek,su böreği,keşkek,ev baklavası ve kıvırma (tatlısı) olarak sıralanabilir.

Herkesi bu özel yöresel yemekleri tatmaya davet ediyoruz ” dedi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı