Tecer,” Asıl Mağdur Olan Bizleriz”

341

Ünye Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Tecer son zamanlarda şirketinde meydana gelen olaylara ilişkin olarak basın açıklaması yaptı.

Geçtiğimiz akşam Ünye Madencilik önünde eylem yapan bir grup çalışan yaşananlardan sonra geri adım attı. Sendikanın kendilerine yanlış yönlendirdiğini ifade eden 25 kişilik çalışanlardan 13 kişi pişmanız diyerek geri işe alındı.

Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Tecer,” Türkiye’de kanun var. Bizde her şey nasıl hukuka uygunsa bizleri eylem yapanlarda hukuka uygun eylem yapmalı. Biz Ünye Madencilik olarak ilçemizde yaptığımız yatırımla  iftihar ediyoruz. Çünkü burada yaşayan tüm insanlarımızın bildiği gibi Ünye’de çok sosyal nitelikli madencilik şirketiyiz. Şirketimizi tanımayanlar bir millet vekili Ankara’dan telefon açarak işçilerin geri alınması gerektiğini söylüyor. Meclis kürsüden de bizlere seslenerek ayar vermeye çalışıyor. Biz dün kurulan bir firma değiliz. Mazisi olan ve sağlık sektörüne ham madde üreten bir firmayız. Biz ayda değil, her hafta denetleniyoruz. Kanunsuz hiç bir işimiz olamaz. Buna da biz müsaade etmeyiz. Biz o kadar vicdanlıyız ki hakları olmadığı halde eyleme kalkışan ve daha sonra pişmanız diyerek geri gelen işçilerimizi dahi kapı önüne koymadık. Geri tekrar işe aldık. Biz işçilerimizin bırakın maaşını sosyal haklarını bile en üst seviyede ödeyen bir firmayız. Bir buçuk yılda 175 kişiye iş imkanı veren firmamız daha da büyüyerek ilerleyecektir. Biz yoğun çalışan bir firmayız. Bu yoğunluğu durdurmak sendikaların harcı değildir” dedi.

“Türkiye’de Ve Yurt Dışında Başarılı Bir Firmayız”

Yurt içi ve yurt dışı ihracatlarıyla başarılı olduklarını ifade eden Tecer,” Eylemin gerçekleşmesinde bahsi geçen sendika tamamen yasal olmayan şekilde davranmıştır. Sendikalar yasal süreçte böyle bir eylem yapmadan önce ilgili bakanlığa bilgilendirme yapmalıdır ve aldıkları olur sonucunda da bizlere eylemin yapılacağına dair bilgi vermeleri gerekmektedir. Fakat, bahsi geçen sendika bu yasal süreçlerin hiç birini yapmayıp, içten içe bizim çalışanlarımızın içinde örgütlenme yaparak, eylemin arkasında duramadıkları gibi çalışanlarımızı ortada bırakarak mağdur etmiştir. Biz 2 yıla yakın zamanda çok iyi işler başararak, sadece Türkiye genelinde değil, yurt dışı bazında da önemli ihracatlara imzamızı atan, sağlam bir şirket haline geldik. Böylesine işçisinin tüm yasal haklarını koruyan ve alnının teri kurumadan emeğinin hakkını veren bir şirket olarak biz, böyle basit ve yasal olmayan bir eylemin gerçekleşmesinden son derece rahatsız ve mağdur olduk. Bu olay bizim ismimizi karalamaya yönelik yapılmış bir olaydır. Asla ve asla Sayın milletvekilin belirttiği gibi ortada 18 saat çalışma gibi bir durum yoktur. Normalinde her işyeri gibi bizde de çalışma saatleri 8 saattir ve sadece mesai içerisinde 2-3 saat fazla çalışılır ve onunda karşılığını işçilerimiz eksiksiz alır. Hatta çalıştığımız banka ile konuşup bayramlarda işçilerimiz mağdur olmaması için maaşların erken yatırılması kararı alacak kadar da hassasiyet gösteren bir şirketiz.” diye konuştu.

“Bu Olaya Karışan İşçilerimizi Bile Geri Aldık”

Geçtiğimiz akşam yaşanılan olay sonrası bazı çalışanları tekrar geri aldıklarını ifade eden Tecer,” Biz tüm çalışanlarımızla karşınızdayız. İsteyen istediği işçimize sorular sorabilir ki bizim verilecek cevaplardan korkumuz yok. Biz işçimizin tüm haklarını koruyoruz. Bahsi geçen sendika da işçimizi koruyacaksa buyursun yasal olarak destek olsun. Ama bu farklı bir durum, sendika işçimizi korumaktan ziyade işçimize zarar vermiş, bu olaydan dolayı bazı işçilerimizin işten çıkarılmasına sebep olmuştur. 170 işçi çalıştırıyoruz. Bu olaydan dolayı 25 işçi çıkardık fakat, yaptıkları eylemden dolayı pişman olup, tekrar kendisini işe almamızı isteyen 13 işçimizi bugün tekrar işe aldık. Onlara kızmıyoruz. Yani bu durumda kaybeden biz değil, sendika olmuştur” şeklinde konuştu.

Toplantının sonunda toplu fotoğraf veren işçiler, daha sonra yeni yılın daha güzel geçmesi ve olayın atlatılmış olmasından dolayı kurban kestiler.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı