Kaymakam Güney Mutfağa Girdi

384

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney gittiği programlarda mülki amirliğinin aksine bu sefer mutfağa geçerek kendi elleriyle kurum amirlerine ve öğretmenlere “Kuymak” hazırladı. Ünye Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “Kadına Şiddete Hayır” konulu düzenlenen toplantı öncesi kahvaltıya Karadeniz Bölgesi’ne ait ve Samsun, Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize, Bayburt, Artvin, Çorum, Sivas, Tokat, Amasya ve Erzurum illerinde yaygın olan Kuymak’ı kendi elleriyle programa katılan kurum amirlerine ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerine hazırladı. Kaymakam Güney’i ilk defa mutfakta görenler ise şaşkınlıklarını gizleyemezken Kuymak’ı yiyenlerden ise tam not aldı.

Mutfakta Kuymak hazırlarken basının sorularını yanıtlayan Kaymakam Ümit Hüseyin Güney,”Bir Karadenizlinin en sevdiği yemeklerden bir tanesi mıhlamadır. Biz çocukluğumuzdan beri tecrübe ediyoruz ama yinede annemizin tecrübesini yapıyorduk. Bizimkisi görsel tecrübeydi. Tabi iş başa düşünce son bir kaç yıldır özellikle bizzat yaparak tecrübe ediyoruz. Tabi hiç bir zaman annelerimizin yaptığı gibi olmuyor ama yinede ihtiyacı gideriyoruz. Bu günde burada misafirlerimize böyle bir Kuymak veya diğer ismiyle Mıhlama diye tabir edilen ve her ne kadar uygun malzeme olmasa da yinede misafirlerimizin hoşuna gideceğini umduğumuz belli bir kıvamda bir mıhlama yaptık. Önümüzdeki hafta da engelliler spor kulübüne sözümüz var. Onlara bir mıhlama yapacağız. Oraya basın mensuplarımızı da davet ediyoruz” dedi.

“Kendi Evimde Mutfağa Girerim”

Kaymakamlığının yanı sıra evinde de yemek yaptığını ve mutfakla yabancı olmadığını ifade eden Güney,” Evde arada mutfağa giriyoruz. Çünkü yemek yapmak insanın en fıtri faaliyetidir. Onun için özellikle stres atmak için kendi evimde mutfağa girerim. Eşimle beraber çalışmaktan keyifte alırım. Ama bazen böyle kendi başıma da orijinal yemekleri Karadeniz mutfağından yapmayı seviyorum ve herkese de öneriyorum” diye konuştu.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı