Kaymakam Güney,”Televizyonlar Adeta Bulvar Gazetesi Gibi”

371

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi’nde düzenlenen “Kadına Şiddete Hayır” konferansında televizyonların şiddeti arttırdığını ve özendirdiğini ifade ederek,” Bazı televizyon kuruluşları ve basın yayın organları “Tavşana Kaç Tazıya Tut” diyor. Hem reklamını yapıyor özendiriyorlar, hem de sözüm ona toplumu bilinçlendiriyor. Böyle bir şey olamaz.”dedi.

Kamu kurumları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri bir araya gelerek Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney öncülüğünde “Kadına Şiddete Hayır” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda televizyonların günümüz çağında Bulvar Gazetesi gibi olduğunu ifade eden Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney,” Bir gün televizyon kanalında oynanan dizide daha lise çağlarındaki kız çocukları erkek arkadaşı için birbirleriyle hangi erkeği kim alacak diye yaka paça kavga ederek birbirlerine şiddet uyguladıklarını gördüm. Hemen o dizi bitti 15 dakika sonra aynı televizyon kanalında Ana Haber Bülteni başladı. Ana Haber Bülteni’nde spiker aynı o dizide anlatılan başka bir olayı haber yaparak bunun nasıl bir yanlış, ne kadar çirkin ve bu kavga haberinden ne kadar utanç duyduğunu söyledi. Ve aynı kanalın spikeri daha 15 dakika önce kanalın şiddeti göstere göstere yayınladığı dizideki olayı rol model olarak aynı çalıştığın kanal reklamını yapıyor. Sen timsah gözyaşımı döküyorsun. Bazı televizyon kuruluşları ve basın yayın organları “Tavşana Kaç Tazıya Tut” diyor. Hem reklamını yapıyor özendiriyorlar, hem de sözüm ona toplumu bilinçlendiriyor. Böyle bir şey olamaz. Biz haberciliği toplumu bilinçlendirmek için değil, adeta olayların reklamını yapar gibi yapıyoruz. Yani bizim dilimizin söylediğiyle elimizin yaptığı, ayağımızın gittiği yerler farklıdır. Batılı tasvir, safi zihinleri idlaldir. Yani siz kötü şeyleri çokça anlatır tarif edersiniz ve insanların beyninin kirletirsiniz. Bizim televizyonlarımız adeta bulvar gazeteleri gibidir. Yani normalde haber değeri taşımayan kadına yönelik şiddeti önlemek için değil adeta toplumda bir infial uyandırmak için sürekli bunları ballandırarak anlatıyorlar. İşte bir siyanürle zehirlenme vakası oldu bir kanal reklamını yapar gibi yaygınlaştırma yaparak gergin ortama sebebiyet veriyor. Biz bunlarla ilgili tedbir alalım. Ama biz bunların reklamını mı yapıyoruz yoksa kınıyor muyuz. Biz bu tür olayları özendiriyor muyuz yoksa önlemeye mi çalışıyoruz. Üzülüyor muyuz gerçekten yoksa bak iyi oldu mu demeye çalışıyoruz. Bu olaylarda gerçekçi bir karar vermemiz lazım” dedi.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı