Ceren’in Katili Ceza Almamak İçin Deli Rolü Yapıyor

355

Ordu’da, 3 Aralık tarihinde üniversite öğrencisi Ceren Özdemir’i, doğum gününe 3 gün kala bıçaklayarak ölümüne neden olan Özgür Arduç, 20 gün sonra SEGBİS sistemi ile hakim karşısına çıktı.

20 yaşındaki Ceren Özdemir’i doğum gününe 3 gün kala evinin önünde, çaldığı bıçakla öldürdükten yakalanıp tutuklanan ve hızlı bir şekilde iddianamesi hazırlanan Özgür Arduç, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile Ordu Adliyesi 1. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Van’daki yüksek güvenlikli cezaevindeki özel hücrede tutulan Arduç’un ilk duruşması Ordu Adliyesinde saat 10.48’de başladı.

İfadeleri Kan Dondurmuştu

Katil Özgür Arduç’un, 13 sayfalık iddianamesinde de yer alan ve Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan ifadesinin detaylarında bazı sözleri okuyanların kanını dondurmuştu. Katil Arduç’un özetle, “Ordu Asayiş Şube Müdürlüğünde vermiş olduğum savunmama dair ifade tutanağındaki beyanlarım doğrudur. Ben, Ceren Özdemir’in ölüp ölmediğini merak ediyorum. Hastanede yattığı söyleniyor, böyle bir durumda nasıl ölebilir. Ölmüş ise bıçak görevini yapmıştır. Ben Ceren’i olay gecesi rastlantı sonucu gördüm. Kendisine baktığımda belki güzel olmasından ve benim ona sahip olabilecek maddi durumum, sosyal konumum olmamasından kaynaklı, belki güzel giyinmesinden benden daha güzel şartlarda yaşamasından kaynaklı, belki de göz göze geldiğimizde bana bakışından huylanarak kendisini öldürmeye karar verdim. Kendisini takip ettiğim sırada çantasını da öldürdükten sonra alabileceğimi düşündüm” şeklindeki ifadesi kan dondurmuştu.

Adliyede alınan ilk ifadesinde ‘pişman değilim’ demişti

Tüm Türkiye’de infiale yol açan, hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet cezası talep edilen ve cinayetin ardından Van’daki yüksek güvenlikli cezaevinde tutuklu bulunan, Ordu Adliyesinde alınan ilk ifadesinde pişman olmadığını söyleyen katil zanlısı Özgür Arduç’un, farklı kişileri öldürmek için av aradığı, başkalarının da canını yakmaya çalıştığı ancak başarısız olduğu, olaya üzülmediği ve kedilerin başını taşla ezerek öldürdüğü de ortaya çıkmıştı.

Türkiye’nin farklı illerinden Ordu’ya gelen kadın platformu üyeleri, mahkeme öncesi adliye önünde toplanıp çeşitli sloganlar atarak, kadın cinayetlerine tepki gösterdi.

Duruşmaya, Ceren Özdemir’in annesi Güfer, baba Yılmaz, ablası Gizem, akrabaları ve çok sayıda avukat katıldı.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer ve Ordu Barosu Başkanı, Cere Özdemir’i bıçaklayarak öldüren katil Özgür Arduç’un ilk duruşmasının ardından basın açıklaması düzenledi.

Ordu’da, 3 Aralık tarihinde evine gireceği esnada katil Özgür Arduç tarafından bıçaklı saldırı sonucu öldürülen Ceren Özdemir’in katilinin ilk duruşması, Ordu Adliyesi’nde görüldü. Van’daki yüksek güvenlikli cezaevinde mahkum olan ve duruşmaya Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katılım sağlayan katil Arduç, geçtiğimiz yıllarda 2 kere tecavüze uğradığını bu nedenle insanlardan tiksindiğini, intikam almak için bu suçları işlediğini söyledi.  Özgür Arduç’un ‘canavarca hisle adam öldürmek’ suçundan yargılandığı dava, sanığın akıl sağlığının yerinde olup olmadığını tespit edilmesi için 20 Ocak 2020’ye ertelendi.

Duruşma sonrası adliye önünde basın açıklamasında bulunan CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, “Sabah Ankara’dan Orduya Ceren Özdemir’in davasını takip etmeye gelirken 2 kadın cinayetinin haberini öğrenerek geldik. Her geçen gün artan ve artık sayılarını sayamadığımız kadın cinayetleri ile karşı karşıyayız. Bütün mahkemelere de gördüğümüz sanıkların sözleşmiş gibi aynı ifade kullanıyor olması. Bu davada da sanık, bu davadan ne kadar az ceza alabilmenin yollarını kendince aramıştı ve akli sağlığının yerinde olmadığını ifade etti. Ceren Özdemir cinayeti sadece kadın cinayeti olma ötesinde kadınların sosyal hayatta var olması için yapılmış bir darbedir. Ceren Özdemir hiç tanımadığı bir erkek tarafından öldürüldü. Dolayısıyla bütün kadınlar sokakta dolaşabilme özgürlüğünden bu cinayetle mahrum edildi. Biz bu davanın da takipçisi olacağız” ifadelerine yer verdi.

“İlk İfadelerini Reddetti”

Ordu Baro Başkanı ve Özdemir ailesinin avukatı Haluk Murat Poyraz, Özgür Arduç’un ilk ifadelerini reddettiğini belirterek, “Van özel güvenlikli cezaevinden duruşmaya SEGBİS ile katıldı. Sanık savunmasında emniyet ve savcılık aşamasında vermiş olduğu ifadeleri baskı altında verdiğini ve içeriğini kabul etmediğini beyan etti. Akıl rahatsızlığı olduğunu, bu suçları elinde olmadan işlediğini ve tedavi görmek istediğini söyledi. Bu konuda kendisinin de talebi oldu. Ve Ceza Mahkemesi Kanunu (CMK) anlamında görevlendirdiğimiz sanık müdafisi meslektaşımız sanığın bu talebini mahkemeye arz etti ve takdir ve değerlendirmeyi de mahkemeye bıraktı” dedi.

Katil Arduç’un, cezai ehliyetinin olup-olmadığı noktasında Van Adli Tıp Kurum’a sevk edileceğini aktaran Baro Başkanı Poyraz, “Mahkeme sanığın 2005 yılında işlemiş olduğu eylem nedeniyle bir adli tıp raporu mevcut ve bu raporunda da cezai ehliyetinin bulunduğuna ilişkin kanaat var ise de aradan geçen yıllar içerisinde sanığın durumunun değişme ihtimali ve olası bir mahkumiyet halinde, istinaf, Yargıtay aşamalarında bu durumun bir eksiklik olarak değerlendirilmemesi amacıyla sanığın, Türk Ceza Kanunu’nun 32. Maddesi’nde belirtilen şekilde ‘cezai ehliyetinin olup-olmadığı’ noktasında Van Adli Tıp Kurumu’na sevki ile rapor aldırılmasına karar verdi” şeklinde konuştu.

Basın açıklamasına, diğer illerin baro başkanları, kadın platform dernekleri de eşlik etti.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı