Okulun Maskotu “Paşa” Herkesin İlgi Odağı

399

Ünye Fevziçakmak İlkokulu öğrencilerinin okuldaki yeni arkadaşı “Paşa” ilgi odağı oldu. Okulun dört ana sınıfı öğretmenlerinin girişimiyle ve Milli Eğitim Bakanlığının projesi kapsamında “Her Okula Bir Hayvan Sevgisi” projesi Fevziçakmak İlkokulu’nda hayata geçirildi.

“Bu Projeyle Çocukların Hayvan Sevgisini Gördük”

Proje kapsamında öncülük eden öğretmenlerden biri olan Okulun Anasınıfı Öğretmeni Hamiyet Öztürk,” Okulumuzda 4 şubelik anasınıfımız var. 4 şubemizle birlikte bu fikri düşündük. Tabi bakanlığın projesinden haberimiz olmadığı için daha sonra sokak köpeği olan Paşa’mıza kulübemizi yaptık. Kulübenin yapılmasından sonra projenin bakanlık projesi olduğunu duyunca daha çok sevindik. Müdürümüz Azmi Güneş’te bizlere destek verdi. Kulübemizi dört öğretmen arkadaş boyadık. Paşa’mızı alarak aşıları yapıldıktan sonra okulumuza getirdik. Zaten kulübenin etrafında çocuklar sürekli köpekle ilgilendiler. Çocuklarımızın köpeğe olan hayvan sevgisini aşırı derecede görmüş olduk. Velilerimizin desteği sayesinde de köpeğimizin aşılarını ,yemeğini temiz ediyoruz” dedi.

Çocukların Sevgisi Paşa’ya Yöneldi

Çocukların okulda hayvan sevgisini kazandığını söyleyen Okulun 3-D Sınıf Öğretmeni Zeynep Çayır,” Okulumuzda iki haftadır bulunan Paşa’yı teneffüste sevmek istedik. Kulübesinden çıkardık ve bütün öğrencilerimize hayvan sevgisini aşılayabilmek için gerçek sevgiyi gösterdik. Öğrencilerimize zaten hayan sevgisini derslerimizde onlara öğretiyoruz. Onların doğasında olan sevgiyi de biz Paşa’mıza yönelmiş olduk. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda oluşturulan okullarda hayvan, çiçek gibi bir çok öğrenciler için çok güzel adımlar atıldı. Bu adımlarla beraber bizlerde Anasınıfı öğretmenlerimizin ve okul müdürümüzün desteğiyle Paşa’yı okulumuza kazandırmış olduk. Çünkü onlarda birer canlıdır. Sevgiye ve ilgiye muhtaçtırlar. Her aile bir sokak hayvanı edinirse aşılarını yaptırıp zararsız hale getirip kontrollerini yaptırırlarsa çocuklarındaki duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimleriyle beraber dünyaya bakış açısı değişecektir. Bununla beraber başka canlılara zarar vermeyi düşünmeyeceklerdir. Çocuklarımızın böyle olaylarla hep sevgiyle bakacaklarına inanıyor ve sokak hayvanlarının sahiplenilmesini istiyoruz” diye konuştu.

“Okulumuzda İleriye Doğru Tavuk Ve Balık Besleyeceğiz”

Okul genelinde çeşitli hayvanları öğrencilerle buluşturacağını söyleyen Okul Müdürü Azmi Gümüş ise,”Bu proje Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk’un her okula bir hayvan sevgisi projesi kapsamında yapılan bir çalışmadır. Bizde okulumuza Paşa’mızı kazandırmak istedik. Öğrencilerimizin duygusal açıdan hayvan ve doğa sevgisini kazanması için onları doğaya ve hayvanlara karşı daha şefkatli olmaları için anasınıfı öğretmenlerimizin desteğiyle bu projeyi uygulamaya başladık. Bütün Türkiye’mizde ve bütün okullarımızda uygulanan bir projedir. Bizde okulumuza ileriye doğru kedi, tavuk, ve balık düşünüyoruz. Hem çocuklarımıza sosyal açıdan çok faydalı bir proje oldu. Sayın bakanımıza da çok teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

WhatsApp WhatsApp İhbar Hattı